wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościPrometeon debiutuje w Rajdzie Dakar 2024

Prometeon debiutuje w Rajdzie Dakar 2024

Opony Prometeon S02 Pista zostaną zamontowane w ciężarówkach zespołów Italtrans i Tibau startujących w Rajdzie Dakar 2024.

Prometeon po raz pierwszy bierze udział w rajdzie.

– To ważny krok w naszej historii. Wybraliśmy dwa bardzo doświadczone zespoły, z którymi nawiązaliśmy owocną współpracę – powiedział Roberto Righi, dyrektor generalny Prometeon Tyre Group.

Do 110 km/h

Prometeon Tyre Group wprowadza na rynek pierwsze opony Serie 02 pod marką Prometeon. Nowy produkt nosi nazwę S02 Pista i jest pierwszą w historii grupy oponą sygnowaną marką Prometeon. Na oponach tych będą jechać cztery ciężarówki zespołów Italtrans oraz Tibau biorące udział w Rajdzie Dakar, który odbędzie się w Arabii Saudyjskiej w dniach 5-19 stycznia.

Prometeon

Prometeon S02 Pista jest częścią nowej serii Serie 02, z którą dzieli konstrukcję. Opona została zaprojektowana tak, aby radzić sobie w ekstremalnym terenie.

W porównaniu do opony PS22, którą zastępuje, podwyższono indeks prędkości z 90 km/h do 110 km/h, przy zachowaniu tej samej nośności. Opona ma nowy bieżnik o wyższej trwałości i wytrzymałości przy prędkości 90-100 km/h. Zwiększona wytrzymałość nie zmniejsza przyczepności opony i zdolność usuwania błota. Konstrukcja bieżnika w kształcie litery S gwarantuje dobry kontakt z podłożem, poprawiając komfort i redukując hałas podczas jazdy po asfalcie.

Prometeon

Prometeon S02 Pista może również pracować przy niskim ciśnieniu i stwarza możliwość kontunuowania jazdy pomimo spadku ciśnienia (run flat) oraz stosowania pierścienia zapobiegającego ruchowi opony względem felgi przy spadku ciśnienia (bead lock). Oponę tę można wykorzystywać w każdym typie terenu, w tym na asfalcie, piasku, żwirze, trawie oraz na terenach podmokłych lub skalistych. Dostępna w rozmiarze 14.00 R20, ma nośność 10 ton, a w przypadku kół bliźniaczych 18 t. Indeks nośności to 164/160K, a indeks prędkości K.

Italtrans i Tibau

Włoski zespół Italtrans Racing Team Rally wystawia w Rajdzie Dakar 2024 dwie ciężarówki IVECO Powerstar klasy T5.1. Jedną z nich poprowadzi Claudio Bellina, biorący udział w Rajdzie Dakar po raz szesnasty. Jego najlepsze wyniki obejmują trzecie miejsce w 2005 r. gdy był pilotem Giacomo Vismary oraz dziesiąte miejsce w 2010 r., gdy startował jako kierowca. Drugą ciężarówkę prowadzić będzie Gianandrea Pellegrini. To jego pierwszy Rajd Dakar.

Prometeon

Hiszpański zespół Tibau Team ma wieloletnie doświadczenie w rajdach ciężarówek. Jego założyciel Rafa Tibau Maynou, brał udział w Rajdzie Dakar 33 razy. Zespół specjalizuje się w udzielaniu pomocy podczas rajdów. Dwie ciężarówki zostaną wyposażone w opony Prometeon S02 Pista, obie to MAN TGA: jedna jest zarejestrowana w klasie T5.2 Race Service Assistance Trucks, druga w klasie T6 Support Trucks. Ta ostatnia będzie miała przyczepę i będzie używana do obsługi ciężarówek wyścigowych. 23-osobowy zespół pracuje na rzecz trzech zespołów: Prodrive, X Rally Team i YunXiang China Team. MAN TGA T5.2 prowadzony przez Didiera Monseu i wyposażona w opony Prometeon będzie obsługiwać prototypy BRX Hunter prowadzone przez dziewięciokrotnego rajdowego mistrza świata Sébastiena Loeba oraz dwukrotnego mistrza świata w Rally Raid i pięciokrotnego zwycięzca Rajdu Dakar, Nassera Al-Attiyah.

Superstage Marathon – rajdowa nowinka

Rajd Dakar 2024 odbędzie się w Arabii Saudyjskiej w dniach 5–19 stycznia 2024 r. Będzie składać się z 13 etapów, w tym prologu. Tegoroczną nowością jest Superstage Marathon, 48-godzinny etap (584 km), podczas którego nie będzie udzielana pomoc, a ewentualne problemy zespoły będą musiały rozwiązywać samodzielnie.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź