sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościMyto dla pojazdów powyżej 3,5 tony

Myto dla pojazdów powyżej 3,5 tony

Na niemieckich autostradach i federalnych drogach szybkiego ruchu wkrótce zostanie rozszerzony obowiązek uiszczania opłat drogowych. Myto do tej pory dotyczyło tylko pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 7,5 tony. Natomiast od 1 lipca 2024 r. również pojazdy o DMC powyżej 3,5 tony będą podlegać opłatom drogowym.

Takie rozszerzenie to złożone wyzwania dla firm i kierowców. Dostawca usług cyfrowych i rozwiązań w zakresie opłat drogowych w Europie, firma Axxès, rozszerza swoją ofertę dla pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony. Oznacza to, że również w przypadku tej klasy pojazdów, firmy transportowe mogą polegać na sprawnej i płynnej, obsłudze procesu poboru opłat drogowych.

Urządzenie firmy Axxès do poboru opłat

B’Moov jest intuicyjnym w obsłudze urządzeniem firmy Axxès. Służy do poboru opłat i można je łatwo zainstalować w pojeździe. Dzięki B’Moov opłaty drogowe mogą być przetwarzane automatycznie. W Niemczech, ale i w innych 12 europejskich państwach – łącznie w 17 sieciach poboru opłat. Jest to ogromna oszczędność kosztów i czasu.

B’Moov to urządzenie pokładowe do elektronicznego poboru opłat drogowych firmy Axxès,działające na zasadzie plug-n-play można szybko i łatwo zainstalować.

Użytkownicy otrzymują przejrzyste, comiesięczne rozliczenia w ramach jednej faktury. Pozwala to na wgląd w dowolnym momencie we wszystkie opłaty drogowe. Raporty uwzględniają podział na trasy i pojazdy.

Urządzenie firmy Axxès wykorzystuje technologie geolokalizacyjne i telekomunikacyjne. Dzięki temu, oprócz monitorowania pojazdów B’moov umożliwia również śledzenie transportu w czasie rzeczywistym i przesyłanie danych do zewnętrznych platform logistycznych, co ułatwia zarządzanie łańcuchem dostaw.

Patryk Krajewski – Country Manager Central Europe w firmie Axxès

Axxès jako pierwszy wprowadził na rynek urządzenie do poboru opłat działające w ramach europejskiej usługi opłaty elektronicznej (EETS) w 2015 roku. Jesteśmy innowatorem w zakresie rozwiązań do poboru opłat drogowych. Natomiast aktualnie pracujemy nad rozwiązaniem umożliwiającym uiszczanie opłat drogowych z wykorzystaniem cyfrowych tachografów nowej generacji – wyjaśnia Patryk Krajewski, Country Manager CE w Axxès.

W Europie to niemiecka sieć jest tą największą. Dlatego Axxès zapewnia niezawodny sposób pobierania danych dotyczących opłat drogowych. Użytkownicy urządzeń otrzymują kompleksowy raport zawierający wszystkie istotne dane dotyczące przejechanych tras. Firma pracuje nad optymalizacją procesów dla użytkowników B’moov i w konsekwencji zwiększeniu wydajności ich pracy. W tym celu współpracuje też z dostawcami w branży transportu drogowego.

Oferuje również firmom transportowym rozwiązania działające w niezawodny sposób w całej Europie. Pomoże też w radzeniu sobie z wyzwaniami związanymi z ciągłymi zmianami w zakresie poboru opłat drogowych w różnych krajach europejskich.

Myto w Niemczech – naliczanie i pobór opłat

Obowiązek uiszczania opłat drogowych dotyczy wyłącznie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego towarów. W przypadku zestawów pojazdów obowiązek płacenia myta powstaje tylko wtedy, gdy DMC pojazdu ciągnącego przekracza 3,5 tony. Nowe regulacje posiadają też kilka wyjątków, np. dla pojazdów przedstawicieli handlowych.

Teraz już ponad 50 000 km niemieckich dróg federalnych i autostrad podlega opłacie drogowej. Myto jest obliczane na podstawie odległości pokonanej przez pojazd i stawki opłaty drogowej podanej w eurocentach za kilometr. Opłata taka obejmuje udział w emisji CO2, zanieczyszczeniu powietrza, generowaniu hałasu i zużywaniu infrastruktury.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź