piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościGirteka szkoli kierowców z jazdy zimą

Girteka szkoli kierowców z jazdy zimą

Thermomax, spółka z Grupy Girteka, szkoli kierowców z jazdy zimowej we współpracy z Volvo Trucks.

Thermomax, spółka z Grupy Girteka razem z Volvo Trucks szkolą kierowców jak bezpiecznie prowadzić samochód ciężarowy w warunkach zimowych.

Wspólna akcja „Bezpieczna Jazda Zimą” rozszerza program szkoleń organizowanych przez Girtekę w ramach Akademii Kierowcy. Ma wspierać działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach, a także zwiększać atrakcyjność zawodu kierowcy.

W 2022 r. European Transport Research Review opublikował badania na temat wpływu warunków pogodowych, w tym zimowych, na prawdopodobieństwo wypadków drogowych. Wynika z nich, że ryzyko wypadku w takich warunkach rośnie, a najbardziej zwiększa się w przypadku samochodów ciężarowych. To niepokojące dane, biorąc pod uwagę fakt, że udział transportu drogowego w przewozach towarów ogółem stanowi w Europie 77% (dane Komisji Europejskiej z 2023 roku). Podczas jazdy zimą kierowcy aut ciężarowych mogą być bardziej narażeni na wypadki drogowe niż kierowcy innych pojazdów, szczególnie w krajach skandynawskich.

Szkolenia w ramach partnerstwa

Girteka

Jednym ze sposobów na zwiększenie świadomości kierowców jak warunki pogodowe wpływają na wypadkowość jest edukacja. Właśnie z tą myślą Girteka i Volvo Trucks uruchomiły wspólną akcję „Bezpieczna Jazda Zimą”. Jej celem jest coroczne szkolenie kierowców z bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach drogowych jeszcze przed rozpoczęciem sezonu.

– Kursy te dostarczają niezbędnej wiedzy, potrzebnej do prowadzenia samochodów w warunkach zimowych w krajach Europy Północnej, takich jak Norwegia, gdzie sytuacja na drogach jest zupełnie inna niż w pozostałych częściach kontynentu. Zgromadzenie kierowców, omówienie i przedstawienie głównych problemów, wskazówek, porad i sposobów radzenia sobie, a także najnowszych funkcji pojazdów, jest bardzo pomocne w codziennej pracy. Pozytywne jest też to, że podczas tych spotkań wymieniamy się swoimi doświadczeniami. A ponieważ praktyka jest równie ważna jak teoria, kierowcy mają okazję sprawdzić umiejętności podczas treningów – mówi Arne Jan Hopen, przedstawiciel Volvo Trucks, jednego z organizatorów kursów jazdy zimowej w Norwegii.

W czasie szkolenia kierowcy uczestniczą w wykładach prowadzonych przez doświadczonych kierowców Thermomax, specjalistów Volvo, policji, straży pożarnej i zarządu dróg krajowych. Ważnym elementem każdego szkolenia jest samopoczucie kierowców, dlatego dodano wykłady ze specjalistami ds. zdrowia i żywienia.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z kursów. Volvo udostępnia narzędzia i takie szkolenia dają nam pewność, że kierowcy używają ich prawidłowo i odpowiedzialnie, dbając nie tylko o ładunek, ale również bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu – dodaje Tore Rødsten, dyrektor generalny Thermomaxu. – Obecnie jako jedyni w Norwegii zapewniamy tego typu szkolenia dla kierowców samochodów ciężarowych, co wielu przynosi znaczące i wyjątkowe korzyści.

Edukacja w szerszym wymiarze

Girteka od wielu lat prowadzi własną Akademię Kierowców. Zapewnia ona niezbędną wiedzę i możliwość doskonalenia umiejętności przez udział w różnego rodzaju programach szkoleniowych. Co warto podkreślić, tylko w 2023 roku firma zorganizowała szkolenia dla ponad 15 000 kierowców.

Inicjatywy takie jak partnerstwo Volvo i Thermomaxu przyczyniają się do zmniejszenia wypadkowości w transporcie drogowym rzeczy i odgrywają też kluczową rolę w zwiększeniu atrakcyjności zawodu kierowcy. Jak zaznaczono w raporcie Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego, zwiększenie bezpieczeństwa i kompetencji kierowców jest jednym z kluczowych elementów decydujących o wejściu do tego zawodu i powinno być strategicznym celem każdej firmy transportowej. Dodatkowo, jak podkreśla Girteka, każde działanie, które poprawia bezpieczeństwo na drogach, przyczynia się do rozwoju bardziej zrównoważonego, odpowiedzialnego i atrakcyjnego sektora usług logistycznych.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź