wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościPierwsza elektryczna Scania obsługuje dostawy do zakładów Volkswagen Poznań

Pierwsza elektryczna Scania obsługuje dostawy do zakładów Volkswagen Poznań

Do floty samochodów Volkswagen Poznań obsługujących codzienne dostawy podzespołów do fabryki w Poznaniu dołączyła pierwsza, elektryczna Scania 25P.

Samochód wykonywać będzie na co dzień wahadłowe kursy na ośmiokilometrowej trasie łączącej park dostawców w Swarzędzu z zakładem produkcyjnym w Poznaniu – Antoninku.

Scania 25P bedzie wykorzystywany w dostawach w systemie just-in-time do fabryki Volkswagen Poznań w Antoninku. Przewożony ładunek, to podzespoły produkowanego tam Volkswagena Caddy, a dokładnie tylne osie. Elektryczna Scania będzie pracować na trzy zmiany. Na terenie zakładu Volkswagen Poznań powstała stacja ładowania aut zieloną energią o mocy 120 kW. Będzie z niej korzystać nowa, elektryczna Scania, a w przyszłości również inne poajzdy. Na takiej stacji można naładować samochód „do pełna” w niecałe 40 minut.

– Wierzymy, że bezemisyjne ciężarówki, takie jak ta elektryczna Scania, są przyszłością, szczególnie w miejskim środowisku. Wdrożenie tego samochodu do floty Volkswagen Poznań to efekt partnerstwa Volkswagena Poznań i Scanii Polska. To również kolejny krok w realizacji działań prośrodowiskowych wynikających z założeń strategicznych grupy. Przypomnę, że już dzisiaj wszystkie nasze zakłady produkcyjne zasilane są w 100% energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Pierwszy elektryczny pojazd to także świetny przykład optymalizacji mający pozytywny wpływ na najbliższe sąsiedztwo. Zielona logistyka oznacza bowiem mniej emisji i hałasu do otoczenia – mówi Agnieszka Olenderek, członek zarządu ds. finansów, zakupów i IT .

elektryczna scania
Pierwsza, elektryczna Scania 25P, obsługująca dostawy do zakładów Volkswagen Poznań.

Scania 25P B6x2*4NB jest przeznaczona głównie do dystrybucji miejskiej. Jej najważniejsze zalety, to m.in. „zerowa” emisja oraz cicha praca. Elektryczna Scania może np., wykonywać nocne dostawy nie zakłócając spokoju okolicznych mieszkańców. Samochód ma pięć baterii o łącznej pojemności 165 kWh, pozwalających, w zależności od warunków, na ok. 8 godzin pracy. Parametry pojazdu zostały dostosowane do charakteru wykonywanych zadań transportowych oraz pokonywanej trasy.

– Już dziś jesteśmy gotowi do dostarczania rozwiązań elektrycznych na potrzeby dystrybucji i transportu regionalnego o zasięgu ok. 350 km przy masie całkowitej 40 t. Na tak wczesnym etapie rozwoju rynku szczególnie istotna jest ścisła współpraca między dostawcą pojazdów, systemów ich ładowania oraz klientem. Wszystko po to, aby opracować rozwiązanie przeznaczone do konkretnych potrzeb transportowych. Dlatego cieszymy się, że Volkswagen Poznań zdecydował się na włączenie do swojej floty elektrycznego pojazdu Scania. Jesteśmy świadomi naszej wspólnej odpowiedzialności za kształt i przyszłość transportu w Polsce, to nasz pierwszy krok na drodze do upowszechniania zeroemisyjnego transportu – komentuje Wojciech Rowiński, dyrektor generalny spółki Scania Polska.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź