piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaAktualności20 lat produkcji Caddy w Poznaniu

20 lat produkcji Caddy w Poznaniu

Volkswagen Caddy powstaje w Poznaniu już od 20 lat. W tym okresie zakład opuściło ponad 2,6 mln egzemplarzy Caddy trzech generacji.

Wczesną jesienią 2003 roku na targach motoryzacyjnych w Amsterdamie, Volkswagen Samochody Dostawcze zorganizował premierę Volkswagena Caddy 3. A już 12 listopada 2003 r., o godz. 20:06 i 45 sek., z taśmy produkcyjnej zakładów Volkswagen Poznań zjechał pierwszy egzemplarz tego modelu, wyprodukowany w 100% w poznańskiej fabryce.

Przez 20 lat produkcji w Poznaniu, teren zakładów opuściło ponad 2,6 mln egzemplarzy Caddy generacji 3, 4 i 5.

Jestem z Poznania!

Gdy w roku 1993 powstawała spółka Volkswagen Poznań, nikt nie mógł przypuszczać, że stanie się ona jednym z największych zakładów motoryzacyjnych w Polsce, największym pracodawcą w Poznaniu i jedynym na świecie zakładem produkcji Volkswagena Caddy. W pierwszych latach w fabryce w podpoznańskim Antoninku prowadzono głównie montaż różnych marek i modeli samochodów Grupy Volkswagen. Zakład jednak systematycznie rozbudowywano i wprowadzano kolejne etapy już nie tylko montażu, ale i produkcji.

Caddy
Pierwszy Caddy z Polski na poznańskim Starym Mieście.

Premiera auta była początkiem prawdopodobnie najważniejszego rozdziału w 30-letniej historii fabryki w Poznaniu. Volkswagen zaplanował produkcję trzeciej generacji Caddy wyłącznie w polskim zakładzie. 12 listopada 2003 roku o godzinie 20.06 z linii produkcyjnej rozbudowanego i zmodernizowanego zakładu zjechał pierwszy egzemplarz „Made in Poland”. Na boku samochodu widniał dumny napis: Jestem z Poznania!.

Nowe miejsca pracy

Stefanie Hegels
Stefanie Hegels

– Rok 2003 był dla spółki Volkswagen Poznań przełomowy. Nasz zakład i cała załoga udowodniły swoją gotowość do przejęcia pełnej produkcji jednego z najważniejszych modeli marki Volkswagen Samochody Dostawcze – podkreśla Stefanie Hegels, prezeska zarządu Volkswagen Poznań. – Jeszcze przed tą datą fabryka intensywnie się rozbudowywała, zatrudniała coraz więcej pracowników. Potem, wraz z produkcją kolejnych generacji Caddy ten rozwój jeszcze przyspieszył.

– Nasz Caddy to model premium w segmencie pojazdów dostawczych. Budowanie takich samochodów wymaga wysokich kwalifikacji pracowników. Od 2003 r. załoga Volkswagen Poznań przyczynia się do najwyższej jakości tego naszego Caddy – mówi Piotr Olbryś przewodniczący OM NSZZ Solidarność Volkswagen Poznań. – Najważniejsze jest to, że dzięki niemu, od 20 lat w Volkswagen Poznań stworzono kilka tysięcy miejsc pracy. Zatrudnienie znajdują nasze koleżanki i koledzy w różnych działach oraz w bezpośredniej i pośredniej produkcji.

Caddy ma już 44 lata

Obecnie, od roku 2020, w Poznaniu powstaje piąta generacja modelu. Oprócz wersji standardowej w różnych wariantach nadwozia, w Poznaniu powstaje również wersja wydłużona Caddy MAXI oraz kamper California. Caddy 5 produkowany jest w Poznaniu w 7 wersjach silnikowych. Może być polakierowany na jeden z aż 69 kolorów nadwozia.

Historia modelu sięga roku 1979. Wówczas na potrzeby rynku północnoamerykańskiego, na bazie Volkswagena Golfa zbudowano pikapa o nazwie Rabbit Pickup.

W roku 1983 rozpoczęto jego produkcję w Europie, dodając zabudowę skrzyni ładunkowej. Drugą generację, bazująca na Volkswagenie Polo, zaprezentowano w roku 1995. W roku 2003 pojawiła się trzecia i od tego momentu, dalsza historia modelu i jego kolejnych pokoleń, związana jest ściśle z Poznaniem.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź