sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościSolaris Urbino 12 electric w nowej odsłonie

Solaris Urbino 12 electric w nowej odsłonie

Innowacyjna konstrukcja napędu i nowe baterie gwarantujące imponujące zasięgi. Taki właśnie jest nowy Solaris Urbino 12 electric. Autobus właśnie zadebiutował podczas trwającego w Berlinie Mobility Move 2024. To jedna z największych wystaw i konferencji poświęconych autobusom elektrycznym w Europie.

Mobility Move 2024 stało się miejscem publicznego debiutu nowego Solarisa Urbino 12 electric. Najnowszy Solaris wyróżnia się innowacyjną konstrukcją układu napędowego. Zastosowanie napędu modułowego umożliwiło wyeliminowanie wieży silnika. To z kolei pozwoliło na efektywniejsze rozmieszczenie elementów na dachu i powiększenie przestrzeni pasażerskiej. W nowym Urbino 12 electric może być w środku do 41 miejsc siedzących – o 7 więcej niż w poprzedniej wersji tego modelu. Całkowita pojemność pasażerska dochodzi do 100 osób.

Solaris Urbino 12 electric
Nowy Urbino 12 electric może przewieźć 100 osób, w tym do 41 na miejscach siedzących.

Pojemność baterii adekwatna do potrzeb

Prezentowany w Berlinie nowy Solaris Urbino 12 electric został wyposażony w baterie najnowszej generacji, charakteryzujące się wysoką gęstością energii. Producent oferuje różne opcje konfiguracji pojemności baterii, z których wszystkie zlokalizowane są na dachu pojazdu. Zastosowanie najnowszych technologii bateryjnych zapewnia całodzienną funkcjonalność i wydajność. Na dachu prezentowanego na targach pojazdu zamontowano 6 bathttps://fleetlog.pl/aktualnosci/40-nowych-solarisow-dla-galacza/erii, o łącznej pojemności ponad 600 kWh. Taka konfiguracja zapewnia zasięg na poziomie ponad 600 km.

Nowy Solaris Urbino 12 electric spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, w tym również nowe wymogi GSR2 oraz cyber bezpieczeństwa, które zaczną obowiązywać nowo rejestrowane pojazdy od lipca 2024 roku. Jednocześnie producent zaimplementował w nowym modelu wiele dotychczasowych, sprawdzonych rozwiązań, które charakteryzują produkty marki Solaris. Umożliwia to większą standaryzację i ujednolicenie rozwiązań, co z kolei ułatwia serwisowanie pojazdów. Warto podkreślić, że Solaris 12 electric to szczególnie popularny model w portfolio firmy. Fabryka wyprodukowała dotychczas 1500 egzemplarzy. Model ten z powodzeniem obsługuje transport publiczny w ponad 120 miastach w całej Europie.

13 lat elektrycznych Urbino

Solaris Urbino 12 electric miał premierę w 2011 roku, a kilka lat później zdobył tytuł „Bus of the Year 2017” – jako pierwszy w historii pojazd bateryjny. Przegubowa wersja tego modelu, Urbino 18 electric, analogicznie wyposażona w modułowy układ napędowy i baterie najnowszej generacji, została oficjalnie zaprezentowana jesienią 2023 na targach Busworld, i od tego czasu cieszy się zainteresowaniem operatorów z całej Europy.

Mobility Move 2024 w Berlinie to trzydniowy event zrzeszający przedstawicieli branży transportu publicznego, wcześniej związanych z transportem publicznym przyszłości. W tym roku szczególną uwagę poświęcono jeździe autonomicznej.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź