piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaAktualnościBridgestone Driving Experience 2023 Turanza 6

Bridgestone Driving Experience 2023 Turanza 6

Wczoraj mieliśmy okazję sprawdzić możliwości nowej opony turystycznej Bridgestone Turanza 6 zaprojektowanej do zachowania najlepszej przyczepności na mokrej nawierzchni.

Możliwości opony mogliśmy poznać podczas trzech testów:

1. Jazda po wilgotnym torze z partiami po kostki zalanymi wodą, okręgu z płytą poślizgową oraz awaryjnym hamowaniem na płycie poślizgowej znajdującej się na zboczu górki na torze Jastrząb. Aby dodać pikanterii testom, opony Turanza 6 zostały zamontowane w 420-konnym Mercedesie CLA AMG 45s. Mimo zapasu mocy opony rzeczywiście były jak przyklejone do mokrej nawierzchni. Odprowadzenie wody podczas przejeżdżania przez kałuże także dawało poczucie pełnej kontroli nad samochodem.

Turanza 6

2. Drugim etapem było sprawdzenie komfortu opon. Wiadomo, że bardziej miękkie opony z wysokim bieżnikiem, jakimi są opony dobrze radzące sobie z wodą, są zwykle głośniejsze. Tym razem trasa wiodła drogą S7 i okolicznymi drogami w różnym stanie. Nie dało się usłyszeć szumu opon ani wyczuć „pływania” na zakrętach. Tym razem platformami testowymi były hybrydowe BMW serii 5, BWM serii 7 oraz Mercedes klasy E.

3. Trzecim etapem sprawdzania możliwości Turanza 6 były klasyczne zadania na płytach poślizgowych: szarpak oraz omijanie przeszkody podczas hamowania awaryjnego.

Turanza 6 na pewno zrobiła wrażenie podczas prezentacji. Ponadto w testach przeprowadzonych przez TÜV SÜD w ATP Papenburg i w Bridgestone EUPG wykazała się lepszymi wynikami od konkurencji w testach aquaplaningu bocznego i przyczepności bocznej, ustępując tylko minimalnie w teście aquaplaningu w jeździe na wprost. Jak podkreślali przedstawiciele Bridgestone, najtrudniejsze sytuacje dla kierowców to właśnie poślizg w zakręcie oraz podczas manewrów jak zmiana pasa ruchu. Na te potrzeby odpowiada Turanza 6.

Tekst: Damian Dziewicki

Zdjęcia: D. Dziewicki, Bridgestone

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź