sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościYutong w Białymstoku – rekordowy kontrakt

Yutong w Białymstoku – rekordowy kontrakt

Busnex Poland realizuje rekordowy kontrakt. Dostarczy do Białegostoku 20 elektrobusów Yutong E12.

Realizowany przez Busnex Poland kontrakt jest jednym z największych na polskim rynku autobusów elektrycznych. Pierwsze nowe „elektryki” zostały już dostarczone do stolicy województwa podlaskiego i obecnie trwają ich odbiory.

Już prawie sto

– Z perspektywy umowy z Białymstokiem, która jest jednym z rekordowych kontraktów na dostawę elektrobusów, widzimy kierunek rozwoju rynku. Marka Yutong, sprawdzona przez miasta i gminy, jest coraz częściej wybierana przez samorządy. Zakontraktowaliśmy już niemal 100 elektrobusów, z czego kilkadziesiąt jest dostarczonych i w ciągłej eksploatacji. Do tej pory na Yutongi postawiło łącznie 18 samorządów z 7 województw – mówi Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

yutong

Wybrany przez Białystok Yutong E12 to 12-metrowy autobus elektryczny. Dzięki bezkobaltowym bateriom o wysokiej sprawności i systemowi rekuperacji, umożliwiającemu odzyskiwanie energii hamowania, na jednym ładowaniu pokonuje 350 – 400 kilometrów. Niskopodłogowy autobus jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności.

Yutong E12 został wyposażony w automatyczną klimatyzację, monitoring z kamerami o 360-stopniowym widoku oraz system wczesnego ostrzegania kierowcy o zagrożeniach na drodze. Standardowy system nadzoru baterii dba o ich bezpieczeństwo 24 godziny na dobę.

Autobusy i ładowarki

– Można powiedzieć, że właśnie zaczynamy erę „zeroemisyjnego” transportu publicznego w naszym mieście – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. – Myślę, że białostoczanie docenią komfort jazdy takimi autobusami, ale najważniejsze jest to, że jedną z największych korzyści aut elektrycznych jest ich „zeroemisyjność”, która może znacząco przyczynić się do redukcji smogu i poprawy jakości życia mieszkańców.

yutong

Kontrakt przewiduje również dostawę, montaż oraz uruchomienie 20 ładowarek i 3 stacji ładowania warsztatowego w trzech zajezdniach. Busnex Poland zapewnia także szkolenia kierowców oraz pracowników zaplecza technicznego, dotyczące eksploatacji i obsługi elektrobusów i ładowarek. Autobusy elektryczne zostały zakupione w ramach projektu, obejmującego utworzenie intermodalnego węzła komunikacyjnego oraz infrastruktury dla transportu publicznego. Samorząd pozyskał na ten cel dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia w wysokości ponad 135 mln zł.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź