piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaLogistyka 4.0Poczta Polska automatyzuje podbydgoską halę logistyczną

Poczta Polska automatyzuje podbydgoską halę logistyczną

Poczta Polska modernizacje sortownie. Prace adaptacyjne przebiegające w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą obejmują m.in. budowę hali technologicznej pod montaż nowoczesnego sortera oraz budynku biurowego.

Modernizacja sortowni jest przeprowadzana w ramach projektu Architektury Sieci Logistycznej Poczty Polskiej. Zakres prac prowadzonych w Lisim Ogonie jest bardzo rozległy. Realizowana jest budowa obiektu biurowego o powierzchni 335 m² oraz magazynowo – eksploatacyjnego o powierzchni 556 m². Placówka zyska 10 nowych doków oraz 14 bram kurierskich.

Budowa na ukończeniu

W budynku biurowym rozprowadzono instalację elektryczną, hydrauliczną, klimatyzacyjną oraz kanały wentylacyjne. Na obu kondygnacjach została wykonana wylewka i zrobiono tynki. Stawiane są ścianki działowe oraz układane płytki w pomieszczeniach sanitarnych. Zakończono prace nad dociepleniem oraz elewacją budynku.

Nowo powstały budynek magazynowo – eksploatacyjny został zadaszony. Zyskał nowe doki, nad którymi trwają prace dekarskie. Rozpoczęto przygotowania do wykonania posadzki na całej powierzchni hali. Zakończono prace związane z instalacją elektryczną i nisko prądową oraz połączono budynek magazynowy z główną halą obiektu. Zakończenie prac adaptacyjno – budowlanych planowane jest pod koniec sierpnia 2023 r.

Równolegle z robotami budowlanymi, wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, trwają prace związane z montażem sortera. Prace adaptacyjne w głównej hali technologicznej umożliwiły uwolnienie przestrzeni pod instalację nowoczesnej maszyny do automatycznego sortowania paczek. Dało to możliwość rozpoczęcia prac firmie Beumer Group Poland, wykonawcy sortera.

Sorter „skrojony na miarę”

Sorter zakupiony przez Pocztę Polską będzie miał kształt pętli i zostanie wykonany w systemie „Cross-Belt”. Nowy sorter dzięki 4 liniom wprowadzania automatycznego, 4 podajnikom ręcznym KEP, 96 ześlizgom kierunkowym, 52 ześlizgom pionowym i 2 ześlizgom specjalnym oraz 267,6 m długości umożliwi obsługę 8–9 tys. przesyłek na godzinę (z prędkością 2,5 m/s dla przesyłek standardowych). Prace związane z posadowieniem sortera są obecnie na etapie montażu wózków i silników napędowych, koryt elektrycznych wraz z okablowaniem.

poczta polska

Instalowane sortery pozwolą na automatyczny odczyt nie tylko zestandaryzowanych etykiet adresowych, ale także przesyłek międzynarodowych, które często mają niestandardowy układ danych adresowych. Urządzenia są „szyte na miarę” i dostosowane do potrzeb Poczty Polskiej oraz wielkości i potencjału poszczególnych sortowni. Rozwiązanie jest wszechstronne i pozwoli obslugiwać różnej wielkości przesyłki. Oprogramowanie stanowi integralną część inwestycji i obejmuje automatyzację odczytywania kodów oraz integrację z innymi systemami informatycznymi poczty.

Po zakończeniu prac związanych z instalacją sortera rozpoczną się testy oprogramowania oraz testy bezpieczeństwa, po których planowana jest próbna eksploatacja urządzenia. Uruchomienie nowoczesnej maszyny sortującej w pełni zmodernizowanym obiekcie logistycznym planowane jest pod koniec III kwartału 2023 r.

poczta polska

Poczta Polska: nowoczesna sieć logistyczna

Poczta Polska unowocześnia swoją sieć logistyczną, która w perspektywie najbliższych lat pozwoli na realizację strategii rozwoju biznesu KEP, e-handlu i usług logistycznych. Operator prowadzi wielopłaszczyznowe prace nad unowocześnieniem sieci logistycznej. W sortowni we Wrocławiu w maju br., został oddany do użytku pierwszy z trzech sorterów do automatycznego opracowania przesyłek KEP. Kolejny zostanie oddany do użytku w III kwartale br. w sortowni w Lublinie. Ponadto powstaje największy i najnowocześniejszy kompleks logistyczny Poczty Polskiej – Węzeł Ekspedycyjno-Rozdzielczy w Ciemnem pod Radzyminem.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź