wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościAccelera uruchamia fabrykę ogniw

Accelera uruchamia fabrykę ogniw

Należąca do Cumminsa Accelera oraz Daimler Trucks & Buses US Holding LLC i Paccar wybrały hrabstwo Marshall w stanie Missisipi na miejsce budowy zakładu produkującego ogniwa akumulatorowe w ramach planowanej spółki joint venture.

Nowa spółka rozpocznie w tym miejscu produkcję baterii dla użytkowych pojazdów elektrycznych. W związku z tym ma powstać ponad 2000 nowych miejsc pracy na rynku amerykańskim, z możliwością dalszej ekspansji w miarę wzrostu popytu.

Planowane rozpoczęcie produkcji ogniw akumulatorowych w zakładzie o mocy 21 GWh (gigawatogodzin) ma się rozpocząć w 2027 r.

Zawiązanie spółki joint venture pomiędzy Accelerą, Daimler Truck i Paccarem zostało ogłoszone we wrześniu 2023 r. Ma produkować korzystne cenowo i zróżnicowane ogniwa akumulatorowe dla samochodów użytkowych o średniej i dużej ładowności. Accelera, Daimler Truck i Paccar będą mieć po 30% udziałów i wspólnie kontrolować działalność zakładu, która skupi się na akumulatorach litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) dla ciężarówek elektrycznych. EVE Energy będzie pełnić rolę partnera technologicznego w spółce joint venture z 10% udziałów i wniesie swoją wiedzę o projektowaniu i produkcji ogniw akumulatorowych do powstającego zakładu. EVE Energy zajmuje się produkcją ogniw baterii LFP dla przemysłu motoryzacyjnego.

Należąca do Cumminsa Accelera specjalizuje się w alternatywnych typach napędu, oferując m.in. elektrolizery do produkcji wodoru. W nowym zakładzie będą powstawać również baterie do elektrycznych DAF-ów. Ta holenderska marka jest częścią koncernu Paccar. Zakład ma ruszyć w 2027 roku.

Missisipi wspiera

– Społeczności lokalne i mieszkańcy stanu Missisipi są dla nas wspaniałymi partnerami biznesowymi. Z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój partnerstwa za sprawą nowej fabryce ogniw akumulatorowych, która zapewni naszym klientom najlepsze na rynku, efektywne kosztowo rozwiązania – powiedział Preston Feight, dyrektor generalny Paccara.

– Wybór tego miejsca stanowi ekscytujący i namacalny krok w kierunku realizacji naszej strategii „Destination Zero” oraz wizji poprowadzenia branży w kierunku przyszłości bez paliw kopalnych – powiedziała Jennifer Rumsey, prezes i dyrektor generalna firmy Cummins. – Cieszymy się, że możemy dołączyć do społeczności hrabstwa Marshall, aby napędzać wzrost gospodarczy i tworzyć miejsca pracy w stanie Missisipi, jednocześnie zaspokajając różnorodne potrzeby naszych klientów.

– Lokalna produkcja ogniw akumulatorowych jest ważnym elementem dostarczania naszym klientom, flotom samochodów ciężarowych, które utrzymują Amerykę i świat w ruchu, efektywnych kosztowo opcji „dekarbonizacji” ich działalności – podkreślił John O’Leary, prezes i dyrektor generalny Daimler Truck North America. – Jesteśmy wdzięczni stanowi Missisipi i społeczności hrabstwa Marshall za przyjęcie nas, wsparcie w realizacji tego przedsięwzięcia oraz pomoc w osiąganiu naszych wspólnych „celów klimatycznych”.

Transakcja podlega zwyczajowym warunkom zamknięcia oraz otrzymaniu stosownych zgód w zakresie kontroli fuzji i zgód regulacyjnych, w tym złożeniu dobrowolnego zawiadomienia do Komitetu ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS).

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź