piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaLogistyka 4.0Pierwsze w Polsce urządzenie 3D do prześwietlania przesyłek

Pierwsze w Polsce urządzenie 3D do prześwietlania przesyłek

W sortowni Poczty Polskiej w Lublinie wchodzi do użytku pierwsze w Polsce urządzenie 3D do prześwietlania przesyłek spoza Unii Europejskiej.

Ilość odprawianych przesyłek w handlu transgranicznym od kilku lat systematycznie wzrasta. Wprowadzanie nowych rozwiązań podnosi skuteczność kontroli i zwiększa poziom bezpieczeństwa obrotu towarowego. Dlatego Krajowa Administracja Skarbowa podpisała umowę na dostawę skanera 3D do Oddziału Celno-Skarbowego działającego w lubelskiej sortowni Poczty Polskiej.

Urządzenie 3D: celem oclenia

Poczta Polska współpracuje z Krajową Administracją Skarbową w ramach przepisów rozporządzenia ministra finansów w sprawie zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym, które określa rolę operatora jako przedstawiającego i zgłaszającego do odprawy celnej importowej przesyłki zawierające towary pochodzące spoza Unii Europejskiej. Poczta Polska jest także stroną porozumienia z KAS regulującego m.in. zasady tworzenia warunków działania oddziałów celno-pocztowych w obiektach Poczty Polskiej, będących urzędami wymiany z zagranicą.

Urządzenie do prześwietlania przesyłek spoza krajów Unii Europejskiej w 3D to pierwsze takie urządzenie w Polsce. Dotychczas wykorzystywane urządzenia rentgenowskie dawały obraz w orientacji poziomej lub pionowej. Nowoczesny skaner będzie skanował przesyłki w trzech wymiarach, dzięki czemu łatwiej będzie celnikom wykryć niedozwolone towary w przesyłkach pocztowych.

Urządzenie może pracować nawet 18 godzin na dobę. Będzie służyć do szybkiej, nieinwazyjnej kontroli zawartości wnętrza paczek i korespondencji pocztowej oraz do identyfikacji grup towarowych, m.in.: wyrobów tytoniowych, alkoholi, leków, substancji psychotropowych, broni, materiałów i urządzeń wybuchowych, czy artykułów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Maszyna trafi w ręce funkcjonariuszy z Oddziału Celnego Pocztowego w lutym 2024 r.

– Adaptacja i umaszynowienie naszego obiektu logistycznego w Lublinie, który obsługuje m.in. przesyłki międzynarodowego e-handlu, jest jednym z kluczowych zadań realizowanych w ramach projektu rozwoju Architektury Sieci Logistycznej. Jeszcze w III kwartale tego roku w lubelskiej sortowni zostanie uruchomiony nowoczesny sorter do automatycznego opracowania przesyłek pocztowych. Będzie to kolejna inwestycja, która poprawi zarówno jakość usług spółki, jak również warunki pracy – podkreśla Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź