wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościWielton montuje panele

Wielton montuje panele

Firma Wielton rozpoczyna instalację paneli fotowoltaicznych na dachach trzech zakładów produkcyjnych w Wieluniu.

Dodatkowo, w celu redukcji zużycia energii elektrycznej oraz gazu ziemnego, przeprowadzono modernizację procesu malowania kataforetycznego.

Będzie więcej paneli

Redukcja zużycia energii elektrycznej oraz produkcja energii z odnawialnych źródeł przynosi korzyści dla środowiska i jest stymulowana przez przepisy Europejskie. Wielton od dawna wprowadza rozwiązania służące temu celowi. Przykładem zamontowana w lakierni instalacja rekuperacyjna, która umożliwia odzysk ciepła z procesów produkcyjnych i spożytkowanie go do ogrzewania pomieszczeń.

Do tej pory zakłady Wieltonu wykorzystywały energię elektryczną oraz gaz ziemny wyłącznie od zewnętrznych dostawców. W 2022 roku całkowite zużycie energii elektrycznej przez Wielton wyniosło 84 729 GJ. W 2023 roku w celu zmniejszenia negatywnego wpływu działalności zakładów produkcyjnych na środowisko naturalne i zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii, firma Wielton rozpoczęła instalację paneli fotowoltaicznych na dachach wieluńskich zakładów. Zakończenie I etapu nastąpi z końcem sierpnia 2023 r. Finalizacja budowy i uruchomienie docelowej instalacji zaplanowane jest na czerwiec 2024 r. Wdrożenie projektu zmniejszy pobór energii elektrycznej o około 13% rocznie w odniesieniu do aktualnego zużycia zakładów.

– Zależy nam, żeby budowa instalacji fotowoltaicznej objęła wszystkie zakłady firmy Wielton. Po podpisaniu umowy z wykonawcą rozpoczęły się prace na dachach naszych zakładów i już za około 2 miesiące powinna zostać uruchomiona pierwsza instalacja. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za rok o tej porze instalacja powinna już produkować energię elektryczną na większą skalę, generując zamierzone oszczędności – mówi Dawid Papierski, dyrektor projektu w spółce Wielton S.A.

Oszczędniejsza kataforeza

Wieluński producent przeprowadził także modernizację instalacji do malowania kataforetycznego (KTL), która mieści się na terenie zakładu nr 2. Głównym założeniem było ograniczenie zużycia energii elektrycznej i gazu ziemnego przez zbilansowanie przepływu powietrza dostarczanego do dopalacza termicznego z komory suszarni. Parametry procesu tj. temperatura dopalania związków lotnych i temperatura suszenia pozostały bez zmian. Od momentu wdrożenia zmian w marcu 2023 r., przez trzy pierwsze miesiące zużyto łącznie o prawie 35% mniej energii elektrycznej oraz o około 17% mniej gazu ziemnego.

– Po kilku miesiącach od modernizacji instalacji doskonale widać rezultaty w postaci wygenerowanych oszczędności. Dzięki wprowadzonej zmianie, poza redukcją zużycia energii elektrycznej, zmniejszono konsumpcję gazu ziemnego przez piec KTL o około 17% miesięcznie – powiedział Krzysztof Lesiak, kierownik utrzymania ruchu w spółce Wielton S.A.

Dla zapewnienia najlepszej ochrony antykorozyjnej produktów, w Wieltonie stosowany jest wielofazowy proces. Jego zasadniczy punkt stanowi nakładanie powłoki ochronnej z wykorzystaniem kataforezy. Polega on na zanurzaniu konstrukcji w jedenastu wannach, z których każda odgrywa rolę w nadawaniu podwoziu naczepy odporności na korozję. Farba kataforetyczna w 97-99% składa się z żywicy, pigmentu i wody. Dodatkowo cykl uwzględniający ultrafiltrację w dwóch ostatnich wannach, pozwala na odzyskiwanie nadmiaru farby. W celu zmniejszenia energochłonności malowania kataforetyczego, w instalacji zamontowano przemienniki częstotliwości do zespołów pompowych przetłaczających ciecz do wanien z farbą, UV, aktywacją, odtłuszczaniem i fosforanowaniem. W ten sposób ograniczono konsumpcję energii elektrycznej. Modernizację wykonano w maju i czerwcu 2023 r. Zgodnie ze wstępnymi analizami i wyliczeniami, instalacja przemienników częstotliwości spowoduje zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przez zespoły pompowe KTL o około 25%.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź