piątek, 19 lipca, 2024

FleetLOG 3/2023

Wakacyjne wydanie magazynu FleetLOG 3/2023 obfituje w testy, komentarze i raporty. Tym razem sprawdzamy w praktyce Renault Trucks D Wide E-Tech oraz Renault Australa. Pokazujemy też, jakie zmiany zaszły w Volkswagenie Amaroku.
Cały czas gorącym tematem jest elektryfikacja flot. Publikujemy więc wnioski, do jakich doszło PSPA w swoim raporcie na temat elektromobilności w transporcie ciężkim. Byliśmy też światkami przekazania pierwszego w Polsce ciągnika siodłowego Volvo FH firmie MBC Trans. Dlaczego ta firma zdecydowała się na zakup takiego ciągnika? Na te i inne pytanie odpowiedź znajduje się w naszym materiale. Pozostając w temacie elektromobilności przedstawiamy elektryczne autobusy 12-metrowe, które wzięły udział w eBus Teście w Bonn. O wygranym w tej rywalizacji rozmawiamy w Adamem Kempinskim z Daimler Buses. Przedstawiamy też nowego członka autobusowej rodziny MANa, który niebawem zawita na ulice Kraśnika oraz sprawdzamy, ile do tej pory dostarczył elektrycznych autobusów Solaris. Jeżeli jesteście ciekawi, czy szybkie ładowanie niszczy baterie albo czy mogą samoistnie spłonąć – odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w wywiadzie z Marią Majewską z PSPA. Tym razem analizujemy rynek pojazdów dostawczych. Pytamy ekspertów, co miało największy wpływ na sprzedaż w 2022 r. i jak ten rynek będzie się kształtował w tym i przyszłym roku..

FleetLOG 3/2023 – Zrównoważony rozwój

Gotowy na zmiany

Renault Trucks D Wide E-Tech wyposażony w wywrotkę z żurawiem przekonuje, że napęd elektryczny sprawdzi się w różnych zastosowaniach. Więcej

Lekkie, ciężkie, elektryczne

Podczas wystawy EV Experience odbywającej się pod koniec maja 2023 roku na Torze Modlin prezentowane były również elektryczne pojazdy użytkowe. Niektóre po raz pierwszy w Polsce.

Potrzebne systemowe wsparcie

Branża transportowa jest jednym z kluczowych filarów polskiej gospodarki. Odpowiada za 6% naszego PKB. W 2021 roku park pojazdów ciężarowych liczył ponad 1,2 miliona sztuk, a europejski przewóz towarów w 1/5 był wykonywany przez polskie podmioty. Jeżeli jednak nie dojdzie do szerokich zmian prawnych i instytucjonalnych, w najbliższych latach trend ten może się odwrócić.

MBC Trans rozpoczyna nową erę

– Chcemy, żeby nasz nowy elektryczny ciągnik był ładowany ze źródeł odnawialnych. Wówczas elektryfikacja transportu ciężkiego zyskuje pożądany ekologiczny wymiar – podkreśla Marcin Ciołek, prezes zarządu MBC Trans. Więcej

Produkcja

Cała gama z Niepołomic

MAN rozbudował fabrykę w Niepołomicach. W Polsce będzie teraz produkowana cała gama ciężarówek: serie lekkie, średnie i ciężkie oraz MAN Individual.

FleetLOG 3/2023 –Transport publiczny

Pojedynek tradycji z awangardą

20 dziennikarzy branżowych z ośmiu krajów przez cztery dni prześwietlało na różne sposoby siedem elektrycznych autobusów 12-metrowych. Piąta edycja eBus testu w tym roku po raz pierwszy zakończyła się wyłonieniem zwycięzcy. Nie mogło nas tam zabraknąć.

Nowy MAN debiutuje w Kraśniku

W Kraśniku rozpoczną pracę cztery autobusy elektryczne MAN Lion’s City 10 E. To pierwsze polskie miasto, które zamówiło najnowszy model klasy Midi firmy MAN. Umowę podpisano pod koniec czerwca tego roku. Więcej…

Ponad 3000 Solarisów

Portfel zamówień firmy Solaris Bus & Coach obejmuje obecnie ponad 3 tysiące pojazdów bateryjnych i wodorowych, z czego ponad 2 tysiące zostało już dostarczonych i przewozi pasażerów w przeszło 100 europejskich miastach. Stawia to producenta na pozycji europejskiego lidera bezemisyjnego transportu.

Operatorzy doceniają pragmatyzm

O tym, jakie przewagi ma nagrodzony w konkursie porównawczym eBus Test 2023 Mercedes eCitaro, co cenią sobie operatorzy i jaki cel przyświeca inżynierom pracującym nad najnowszymi rozwiązaniami, rozmawiamy z Adamem Kempinskim, zarządzającym zespołem w dziale obsługi klienta w centrali Daimler Buses GmbH, dot. klientów międzynarodowych i przetargów publicznych.

Transport 4.0

Wielopoziomowa optymalizacja

Systemy telematyczne nie tylko wspierają zarządzanie czasem pracy czy planowanie tras i łańcuchów dostaw. Pomagają też zadbać o stan techniczny pojazdu, skracają czas
niespodziewanych przestojów oraz wpływają na bezpieczeństwo.

Na wyciągnięcie ręki

System TrailerConnect firmy Schmitz Cargobull jest jednym z głównych elementów koncepcji Smart Trailer, w której połączono zalety telematyki z wyposażeniem podnoszącym wydajność naczepy.

Pełny obraz

Krone Telematics zapewnia dostęp do wszystkich, istotnych danych dotyczących eksploatacji naczepy i pozwala sterować zdalnie jej wybranymi funkcjami.

Technologie

Baterie są pod kontrolą

Czy moc ładowania ma znaczenie? O bateriach w pojazdach elektrycznych i nie tylko rozmawiamy z Marią Majewską, new mobility managerem w Polskim Stowarzyszeniu Paliw Alternatywnych (PSPA).

Logistyka 4.0

Niezawodnie od ponad 30 lat

– Nasza firma od ponad trzydziestu lat stawia sobie za cel dostarczanie pomorskiej społeczności wypieków najwyższej jakości. Tak sprecyzowany cel przyczynił się do osiągnięcia obecnej pozycji zakładu będącego jednym z liderów branży piekarniczej
w województwie pomorskim – mówi Bartłomiej Konkol. Więcej…

Chep wspiera obieg zamknięty

Grupa Brambles, do której należy CHEP, chce być pionierem w tworzeniu odnawialnych łańcuchów dostaw.

Nowy terminal w Toruniu

DB Schenker ukończył nowy terminal w Toruniu. Obiekt został oficjalnie otwarty w maju 2023 roku.

Nowe otwarcie

Jest takie powiedzenie: „kto smaruje, ten jedzie”. Od początku ery parowej wokół maszyn ciągle krążył mechanik – maszynista z nieodzowną oliwiarką w ręku i pilnował, żeby panewki cały czas były nasmarowane. Rewolucja przemysłowa zwiększyła tempo i wielkość
produkcji, dlatego potrzebowała sprawnego transportu i rozbudowy nowej dziedziny,
którą stała się logistyka.

Transport budowlany

Premiera w doskonałej oprawie

W poprzednim wydaniu naszego magazynu relacjonowaliśmy premierę budowlanej gamy DAF-a. Część spośród prezentowanych pojazdów miała zabudowy lub naczepy Meiller Kipper.

Targi

4Poland bije kolejny rekord

Szósta edycja Targów Rozwiązań Transportowych 4Poland po raz kolejny pobiła rekord. Na terenie Autodromu Jastrząb swoją ofertę prezentowało 65 firm, przybyło ponad 2500 osób, na których czekało ponad 40 samochodów ciężarowych.

Transport specjalistyczny

Zjazd specjalistów

Ciągnik siodłowy, zestaw przestrzenny czy chłodnia? DAF nowej generacji nie ma ograniczeń. Mogli się o tym przekonać ci, którzy wybrali się na Dni Otwarte organizowane
przez Grupę DBK. Partnerami wydarzenia byli dostawcy rozwiązań specjalistycznych,
w tym Acord, Addvolt, Ecoterm, Ekocel, Hevea, Igloocar, Stokota i Wesob.

Raport

Lekko w dół

Podobnie jak w przypadku innych pojazdów, rynek samochodów dostawczych w 2022 r. borykał się z brakiem komponentów. W efekcie spora część zamówień jest realizowana w tym roku.

FleetLOG 3/2023 – Nasz test

Nietuzinkowy a praktyczny

Renault Austral z miękką hybrydą to nie tylko miejski SUV o całkiem niezłym wyglądzie, ale również bardzo komfortowe auto na bardzo długich trasach. Sprawdziliśmy go podczas
testu na dystansie ponad 2700 km. Więcej…

Flota

Trzy kolory Amaroka

Nowy Volkswagena Amarok to pikap, którym można wygodnie podróżować autostradą i równie wygodnie pokonywać trudno dostępne bezdroża. Jest nowoczesny, skuteczny i ma spore możliwości przewozowe.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

ZOBACZ POPRZEDNI NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź