sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościZrównoważony rozwój? Tak, ważny

Zrównoważony rozwój? Tak, ważny

68% europejskich flot transportowych uważa zrównoważony rozwój za ważny i bardzo ważny element biznesu, a co trzecia traktuje go jako kluczową wartość korporacyjną. Tak wynika z trzeciej edycji raportu Goodyear Sustainable Reality Survey 2023.

W tegorocznej edycji badania wzięła udział rekordowa w historii ankiety liczba flot. Aż 1600 firm transportowych z całej Europy, w tym z Polski, podzieliło się opinią na temat działań proekologicznych i ich miejsca w strategii biznesowej. Z danych wynika, że firmy coraz śmielej łączą troskę o środowisko z codziennymi praktykami biznesowymi.

Podobnie jak w poprzednich latach, w podziękowaniu za każdą wypełnioną ankietę, Goodyear zasadził drzewo we współpracy z organizacją non-profit TreeNation. W ciągu trzech lat prowadzenia badania posadzono już ponad 4000 drzew.

Ku zrównoważonej przyszłości

Z badania wynika, że firmy transportowe chcą działać odpowiedzialnie. Aż 46% z nich uznaje zrównoważony rozwój za „ważny”, a 22% za „bardzo ważny”. Tylko 4% badanych twierdzi, że nie ma on dla nich żadnego znaczenia. Co ciekawe, jest to wręcz priorytet dla największych flot (powyżej 500 pojazdów). W tej grupie 59% z nich uznaje zrównoważony rozwój za „bardzo ważny”, a 35% za „ważny”. To istotne zjawisko, gdyż właśnie największe floty wyznaczają standardy w branży.

W przypadku mniejszych flot, pozytywny stosunek do działań proekologicznych był nieco niższy. Wyniósł on ponad 40% w przypadku flot w rozmiarze 1-50 pojazdów.

Redukcja kosztów

Floty wciąż postrzegają zrównoważone rozwiązania jako sposób na obniżenie kosztów operacyjnych. Takiej odpowiedzi udzieliło 39% ankietowanych.

Tu też wielkość floty pozostaje kluczowym czynnikiem. Największe floty, liczące ponad 500 pojazdów, przodują w definiowaniu i wdrażaniu celów zrównoważonego rozwoju. 75% z nich już zainicjowało tego typu działania, a 23% planuje to zrobić w najbliższych latach. Mniejsze floty nie pozostają w tyle. Przedsiębiorstwa obsługujące od 251 do 500 pojazdów wykazały znaczny wzrost ambicji w kwestii zrównoważonego rozwoju. 66% z nich w 2023 roku już zdołało określić swoje konkretne cele, gdy rok temu takich firm było 50%.

– Nasze badanie dostarcza wartościowych informacji o branży i zachęcamy do zapoznania się z wynikami z lat 2021-2023. Z przyjemnością obserwujemy pozytywne tendencje w dążeniu europejskich flot transportowych do realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Te działania przynoszą korzyści zarówno środowisku, jak i efektywności operacyjnej firm – uważa Maciej Szymański, dyrektor Goodyeara ds. marketingu opon użytkowych w Europie.

Element strategii

Realizacja celów zrównoważonego rozwoju stanowi kluczową wartość korporacyjną dla co trzeciej floty. Wśród największych flot, liczących ponad 500 pojazdów, aż 58% przykłada do tego szczególną wagę. Mniejsze floty wykazują niższe zaangażowanie. Zaledwie 29% flot w rozmiarze od 11 do 50 pojazdów oraz 31% flot liczących od 51 do 100 pojazdów traktuje te cele jako priorytetowe.

Badania Goodyear Sustainable Reality Survey z ostatnich lat pokazują, że działania proekologiczne, wcześniej często traktowane przez floty jako dodatek, coraz częściej stanowią integralny element strategii wielu europejskich firm transportowych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź