wtorek, 12 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościModułowe samochody Kia na targach CES 2024

Modułowe samochody Kia na targach CES 2024

Podczas targów Consumer Electronics Show 2024 w Las Vegas Kia przedstawia samochody modułowe typu PBV.

PBV oznacza Platform Beyond Vehicle. Kia ma pomysł jak projektować i wszechstronnie wykorzystywać elektryczne, autonomiczne samochody modułowe w ramach „inteligentnego” miasta.

Na razie pokazuje w Las Vegas pięć elektrycznych modeli koncepcyjnych typu PBV: trzy bazujące na modelu Concept PV5 oraz po jednym Concept PV7 i Concept PV1.

Trzy etapy

Samochody mają tworzyć coś w rodzaju miejskiego systemu mobilności. W pierwszym etapie zostanie wprowadzona elektryczna Kia PV5. Ma przewozić ładunki i wykonywać drobne prace miejskie. Będzie można ją dostosować do potrzeb użytkowników, gdyż przewidziano wymienne zabudowy. System telematyczny zadba o wydajność pojedynczych aut i całych flot, uwzględniając specyfikę napędu elektrycznego i potrzebę ładowania.

Samochody PVB mają być częścią systemu mobilności miejskiej, obejmującego przewóz osób i ładunków.

W drugim etapie gama modeli PBV będzie już kompletna, a pojazdy przekształcą się w mobilne platformy oparte na sztucznej inteligencji, które wykorzystują dane do interakcji z użytkownikami. Zapewni to bezproblemowe korzystanie z różnych urządzeń i oprogramowania. Auta mają wpisywać się w nowe formy biznesu, których pojawienie się prognozuje Kia.

kia
Przeładunek między samochodami PVB mają ułatwiać szyny na ścianach ładowni oraz dostosowane do nich pojemniki.

W trzecim etapie samochody typu PBV przekształcą się w „szyte na miarę” rozwiązania mobilne, które w dużym stopniu będzie można dostosować do indywidualnych potrzeb poprzez integrację z przyszłym ekosystemem mobilności. Połączone z siecią pojazdy autonomiczne będą zarządzane w ramach jednego systemu operacyjnego „inteligentnego” miasta.

Działa, nie wygląda

W autach PBV przewidziano stałą kabinę, za którą montowane są wymienne zabudowy. Łączone są z podwoziem za pomocą sprzęgła elektromagnetycznego lub mechanicznego, zmieniając np. pojazd w taksówkę w ciągu dnia, nocą w samochód dostawczy, a w weekendy w pojazd rekreacyjny. Sztywność konstrukcji zapewnia podwozie z rur stalowych i elementów z tworzyw sztucznych.

Ponieważ PBV mają spełniać określone potrzeby, stylizację radykalnie uproszczono, aby „nie zakłócała” wrażeń związanych z korzystaniem z tych aut.

kia
Gama samochodów PV5.

W każdej wersji modelu PV5 po otwarciu dużych drzwi widać wyjątkowo duży otwór bez słupka, który zapewnia łatwe wsiadanie i wysiadanie. Duży rozstaw osi zapewnia dużo miejsca do dowolnego wykorzystania. Zwiększa się także komfort kierowcy, ponieważ kokpit przypomina biurko, a kierownicę można złożyć tak, aby służyła jako lampka na biurku.

Kia szeroko zastosowała biotworzywo, tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu, biofarby, tkaniny z tworzywa po butelkach PET, filc i przędzę oraz piankę wygłuszającą bio-PU. Projektanci zadbali, aby uwypuklić walory estetyczne tych ekologicznych materiałów.

Biznes i lajfstajl

Dostępne będą różne wersje modelu PV5 w tym bazowy furgon, wariant z wysokim dachem i podwozie z kabiną. W przyszłości Kia planuje także wprowadzenie autonomicznego modelu Robotaxi, opracowanego we współpracy z firmą Motional (spółką joint venture HMG i Aptiv).

W drugim etapie gama PBV zostanie uzupełniony o dwa kolejne modele – PV7 i PV1 z modułowym systemem regałów. PV7 to największy model w gamie, a PV 1 najmniejszy, przeznaczony na krótkie dystanse.

Kia
Mała Kia PV1 i duża PV7 mają harmonijnie współpracować, zapewniając usługi dostosowane do potrzeb mieszkańców „inteligentnych” miast.

Auta PBV będą mieć szyny na suficie, podłodze i panelach bocznych pojazdu, a także na zewnątrz. Pozwolą one wygodnie przemieszczać ładunek pomiędzy pojazdami przy wykorzystaniu szaf i stelaży.

– Modele PBV marki Kia zapoczątkują nową erę rozwiązań biznesowych i lajfstajlowych na co dzień. Mamy nadzieję, że życie naszych klientów będzie łatwiejsze i lepsze. Zapewniamy im wyjątkową elastyczność w konfiguracji wnętrza auta i możliwość dostosowania go do indywidualnych potrzeb dzięki modularyzacji – mówi Karim Habib, wiceprezes i szef Kia Global Design.

Fabryka EVO

Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie dają samochody typu PBV, Kia uruchomi nowy system biznesowy, który obejmie każdy aspekt procesu zakupu – od analizy oferty produktów po integrację oprogramowania i globalne partnerstwa.

kia
Gama samochodów PVB w komplecie: PV1, PV5 oraz PV7.

Opisana powyżej gama modeli zostanie dalej rozszerzona o specyficzne odmiany przy udziale klientów, ich uwag i opinii.

Kia buduje w Hwaseong w Korei fabrykę EVO do produkcji samochodów typu PBV w ramach systemu łączącego produkcję taśmową z montażem gniazdowym. Dzięki współpracy z partnerami, którzy zajmują się przebudową pojazdów Kia będzie oferować różne zabudowy do różnych aut typu PBV, uwzględniając przy tym preferencje klientów. Fabryka zostanie uruchomiona w 2025 roku, a jej zdolność produkcyjna będzie wynosić 150 000 egzemplarzy rocznie.

Wnętrze Kii PV5.

Wraz z samochodami oferowane są pokładowe systemy inforozrywki oraz telematyka. Kia PBV IVI rozpozna preferencje użytkownika w czasie rzeczywistym i dostarczy mu oczekiwane informacje. IVI daje dostęp do Kia PBV App Market i aplikacji innych firm z najnowszymi informacjami i rozrywką. Rozwiązanie do zarządzania flotą pojazdów typu PBV marki Kia pozwala klientom efektywnie nadzorować wiele samochodów. Zapewnia ono wgląd w sprzedaż, zapasy i dostawy, z korzyścią dla firm, które zajmują się mobilnością i logistyką. Funkcje obejmują monitorowanie zapasów, kontrolę temperatury i planowanie tras w celu zwiększenia wydajności.

System ułatwia również ładowanie energii. Uwzględnia poziom naładowania akumulatora, trasy, harmonogramy i przerwy. Samochody będą mogły zasilać dodatkowe urządzenia, np. narzędzia.

Aby opracować rozbudowany system usług wokół modułowych samochodów, Kia nawiązała współpracę z firmami: Uber, Coupang, CJ Logistics, Kakao Mobility i Dubai Taxi Corporation.

Na lądzie i w powietrzu

Przyszłe partnerstwa biznesowe będą służyć wzmocnieniu integracji robotyki, zaawanasowanej mobilności powietrznej (ang. AAM – Advanced Air Mobility) i pojazdów autonomicznych, aby ostatecznie ukończyć kompleksowy system mobilności z użyciem aut PBV w środowisku „inteligentnych” miast.

Kia wykorzystuje robotykę, w tym roboty Stretch i Spot firmy Boston Dynamics, aby usprawnić automatyzację logistyki i całodobową kontrolę jakości w swoich fabrykach. Wysiłki te mają na celu odkrycie nowych możliwości biznesowych poprzez współpracę i stymulowanie innowacji.

Mobilnością powietrzną, uwzględniającą lądowiska jako punkty przeładunkowe zajmuje się firma Supernal, partner Hyundai Motor Group. Jazda autonomiczna przygotowywana jest wspólnie z Motional i jest ściśle związana z planami rozwoju Robotaxi PV5. Celem tej współpracy jest połączenie konkurencyjności pojazdów marki Kia z zaawansowaną technologią jazdy autonomicznej na poziomie 4 firmy Motional, aby poszerzyć możliwości biznesowe na świecie.

kia
Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź