poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaAktualnościJak otworzyć własną stację gazu skroplonego? Pomoże w tym Przewodnik Polskiej Platformy...

Jak otworzyć własną stację gazu skroplonego? Pomoże w tym Przewodnik Polskiej Platformy LNG

W Gdyni, podczas VII Konferencji poświęconej tematyce LNG i bioLNG, swoją premierę miał Przewodnik dla inwestorów, operatorów oraz użytkowników stacji ze skroplonym gazem. Przygotowany przez ekspertów z firm członkowskich Polskiej Platformy LNG dokument to swojego rodzaju vademecum. Zawiera zalecenia oraz dobre praktyki pomagające zrozumieć, jak otworzyć i bezpiecznie prowadzić punkt obsługi LNG oraz bioLNG.

W przewodniku krok po kroku pokazano, jak wygląda proces przygotowania się do takiej inwestycji. Począwszy od strony prawnej, poprzez procedury związane z certyfikacją, a na bezpiecznej eksploatacji kończąc.

Metan coraz popularniejszy

W obliczu globalnych wyzwań związanych z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych i przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, gaz ziemny staje się jedną z poważnych propozycji w walce o ochronę środowiska i stworzenie przyjaznego, stałego źródła napędów. Dotyczy to zwłaszcza silników samochodów ciężarowych, ale nie tylko.

Rozwój paliwa LNG (ale także bioLNG oraz CNG) wspierają unijne instytucje. Realizują one wspólnotową politykę zakładającą neutralność klimatyczną UE do 2050 r. Do 2025 r. ma powstać co najmniej 1 mln publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych i punktów tankowania paliw alternatywnych. Metan jest popularnym paliwem stosowanym głównie w autobusach i samochodach ciężarowych, szczególnie w takich państwach jak Niemcy oraz Włochy.   

– Doskonale zdając sobie sprawę z tego, że wybudowanie oraz prowadzenie stacji LNG oraz bioLNG to proces skomplikowany, postanowiliśmy wspomóc w tym inwestorów swoim doświadczeniem i wiedzą. Przewodnik z pewnością jest narzędziem, które przyczyni się do spopularyzowania tego ekologicznego paliwa – mówi dr Lech Wojciechowski, kierownik zespołu badań i strategii w DUON DYSTRYBUCJA Sp. z o.o., wiceprezes Polskiej Platformy LNG i bioLNG.

Certyfikacja i użytkowanie

W przewodniku dużo miejsca poświęcono aspektom prawnym – regulacjom zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym. Eksperci, którzy przygotowali dokument tłumaczą nie tylko, jak wygląda proces certyfikacji poszczególnych elementów stacji, ale także obiektu jako całości. W sposób przystępny opisano także procedury bezpieczeństwa obsługi takich stacji. Dotyczą one codziennego użytkowania zarówno przez właściciela, jak i klientów.

Krzysztof Wojtkowski, engineering manager ZBM S.A
Krzysztof Wojtkowski, engineering manager ZBM S.A

– Dzięki pracy z najlepszymi specjalistami i czołowymi spółkami w zakresie obrotu, sprzedaży, dystrybucji, transportu i produkcji LNG, przekazujemy lekturę obowiązkową w zakresie instalacji skroplonego i sprężonego gazu ziemnego rozszerzoną o dodatek bioLNG. Wierzę, że Przewodnik pomoże w dywersyfikacji energii w Polsce i pokaże kierunki rozwoju biznesu na najbliższą dekadę – podkreśla Krzysztof Wojtkowski, engineering manager ZBM S.A.

Praktyczne aspekty– Przewodnik Polskiej Platformy LNG

Adam Niklewski, head of section fleet in service West Poland and Baltics Maritime DNV Poland Sp. z o.o., prezes zarządu Polskiej Platformy LNG i bioLNG.

Przewodnik na zasadzie pytań i odpowiedzi, porusza kwestie związane z praktycznym prowadzeniem stacji. Znalazły się w nim odpowiedzi na takie pytania jak: co robić w razie awarii, jak umieścić stację na mapie google, jak poprowadzić ruch samochodowy w pobliżu stacji czy jakie są normy hałasu.

– Misja PPLNG polega na tworzeniu sprzyjającego środowiska dla rozwoju biznesu związanego z LNG i bioLNG. Przygotowany przez nas przewodnik stanowi narzędzie w budowaniu świadomości i kompetencji związanych z gazem ziemnym w stanie płynnym lub sprężonym. Mamy nadzieję, że przyczyni się do dalszego wzrostu tego, jakże dziś potrzebnego, rynku – mówi Adam Niklewski, head of section fleet in service West Poland and Baltics Maritime DNV Poland Sp. z o.o., prezes zarządu Polskiej Platformy LNG i bioLNG.

Publikację pt. „Przewodnik inwestorów, użytkowników i operatorów instalacji LNG – zalecenia i praktyki” – przygotowali eksperci firm ZBM SA oraz DUON. Całość prac koordynował i nadzorował Związek Pracodawców Polska Platforma LNG i bioLNG.

Przewodnik Polskiej Platformy LNG można bezpłatnie pobrać ze strony www.inwestycjelng.com.pl.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź