sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościAutomatyczne magazyny w Polsce? Najnowszy raport PITD

Automatyczne magazyny w Polsce? Najnowszy raport PITD

Automatyczne magazyny i ich cyfryzacja to znak czasów i element rozwoju firm. Firmy działające w sektorach logistyki, przemysłu i utrzymania ruchu coraz chętniej stawiają na rozwiązania automatyczne. Najnowszy raport Polskiego Instytutu Transportu Drogowego zdradza, że wprowadzenie nowoczesnych technologii podnosi efektywność oraz wpływa na wzrost konkurencyjności na arenie międzynarodowej.

Raport opublikowany przez FM Logistic w lutym 2023 roku, przedstawia wyniki ankiet przeprowadzonych wśród specjalistów ds. logistyki w sektorach FMCG, retail oraz beauty & luxury we Francji, Polsce i Indiach. Wyniki tego raportu pokazały, że aż 82% organizacji uważa częściową automatyzację za normę we wszystkich typach magazynów. Dodatkowo, 76% firm posiadających częściowo automatyczne magazyny obsługujące e-commerce oraz 45% firm z częściowo zautomatyzowanymi magazynami obsługującymi tradycyjne kanały sprzedaży, planuje w przyszłości całkowitą automatyzację swoich obiektów.

Trendy ogólnoświatowe

Według raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) z 2024 roku, globalna robotyzacja podąża w pięciu głównych kierunkach: zastosowanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, rozszerzenie zastosowania co-botów (robotów współpracujących), popularyzacja manipulatorów mobilnych, wykorzystanie cyfrowych bliźniaków oraz rozwój robotów humanoidalnych. Te innowacje stanowią fundament przyszłościowej wizji przemysłu, gdzie automatyzacja i robotyzacja mają kluczową pozycję. Widać to w tendencjach całej logistyki. Nie tylko magazyny dążą do autonomizacji. Coraz szybszy wyścig panuje na rynku samochodów ciężarowych. W Polsce zaczynają się prace nad lewitującą auto-koleją. Także na morzach widać ewolucję. Chińskie Ministerstwo Transportu wydało zarządzenie, zgodnie z którym do roku 2027 zostanie podniesiony poziom cyfryzacji w portach i na wodach śródlądowych. Następnie Chińczycy chcą zrealizować największe inwestycje w automatyczne terminale, wykorzystujące łączność 5G do zarządzania pracą suwnic i wózków terminalowych, a także technologie AI, internetu rzeczy i zarządzania w chmurze.

Polska nadrabia, ale najpierw cyfryzacja

Polska nadal znajduje się daleko w tyle za liderami globalnej robotyzacji, takimi jak Korea Południowa czy Niemcy. Jednak ostatnio notuje stopniowy wzrost udziału firm korzystających z automatyzacji. Raport PITD “Automatyzacja i robotyzacja w logistyce kontraktowej. Trendy i zastosowanie konkretnych technologii” wskazuje, że w latach 2021-2023 udział ten wzrósł z 4,6% do 6%. To pokazuje rosnącą świadomość i adaptację nowoczesnych technologii w polskim przemyśle. Coraz więcej logistyków zauważa, że automatyzacja będzie kluczowym elementem zwiększającym ich wydajność i poprawiającym doświadczenia klientów. Wpłynie to na konkurencyjność podmiotów.

Wprowadzenie systemów takich jak AutoStore czy robotów Locus, znacząco podnosi wydajność operacyjną, zmniejsza błędy oraz zwiększa dokładność kompletacji zamówień. Pomimo tego, w 2022 roku liczba zainstalowanych robotów na 10 tysięcy pracowników w Polsce wynosiła zaledwie 71. To stanowi około połowę średniej europejskiej. Automatyzację powinna poprzedzać digitalizacja. Powinna być ona wprowadzeniem zdigitalizowanych danych do procesów biznesowych. Na tej bazie można wdrażać automatyzacje zastępujące pracę ludzką. Dlaczego? Ano dlatego, że nowoczesne systemy opierają się na danych cyfrowych, co sprawia, że obie domeny współistnieją.

Jakość procesów wzrasta

Firma FM Logistic jest doskonałym przykładem, jak mądrze wprowadzone zmiany technologiczne mogą wpływać na jakość procesów magazynowych. Wdrożenie robotów wspomagających kompletację zamówień oraz zaawansowanych systemów pakowania zwiększyło efektywność operacyjną i ergonomię stanowisk pracy. Inwestycje w automatyczne magazyny i nie tylko przyniosły firmie wymierne korzyści, w postaci zwiększenia współczynnika wypełnienia samochodów o 30%.

Automatyzacja centrów dystrybucyjnych powinna być priorytetowym zadaniem dla większości firm. Oczywiście wdrożenie takich technologii nie jest pozbawione wyzwań. Jedną z głównych barier jest koszt inwestycji, który może być trudny do udźwignięcia dla mniejszych przedsiębiorców – mówi Artur Lysionok, jeden z autorów raportu.

Artur Lysionok zaznacza, że integracja zaawansowanych systemów z istniejącymi strukturami organizacyjnymi wymaga specjalistycznej wiedzy i przeszkolenia personelu. To generuje dodatkowe koszty. Niemniej jednak korzyści płynące z automatyzacji magazynów są niepodważalne, o czym dokładnie napisano w raporcie. Wystarczy zerknąć na systemy takie jak WMS i WCS i ich liczne moduły. Umożliwiają one optymalizację procesów kompletacji, sortowania i zarządzania ruchem towarów. To przekłada się na zmniejszenie liczby błędów nawet do 99 proc. w porównaniu z tradycyjnymi metodami zarządzania. Implementacja technologii takich jak układnice paletowe, przenośniki przemysłowe czy roboty antropomorficzne przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa pracy i efektywności operacyjnej. Korzyści są wymierne i łatwo je obliczyć. Wszyscy eksperci, z którymi przeprowadzałem rozmowy na potrzeby publikacji, traktują automatyzację jako niezbędną inwestycję, która zwraca się bardzo szybko

Sektor logistyczny stoi przed wyzwaniami związanymi z globalizacją, internacjonalizacją działalności oraz rewolucją technologiczną. Wprowadzenie technologii informacyjno-telekomunikacyjnej, automatyzacja procesów gospodarczych oraz customizacja produktów wymagają większej elastyczności i szybszej adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych. Przedsiębiorstwa logistyczne muszą poprawiać obsługę procesów poprzez lepsze wykorzystanie zasobów oraz wdrożenie innowacyjnych rozwiązań. Czy są tego świadome i je na to stać?

Wdrażanie nowoczesnych technologii w magazynach warto planować przed wyborem lokalizacji: odpowiednie przygotowanie obiektu na etapie budowy, czyli uwzględnienie wysokości hali, grubości czy wytrzymałości posadzki albo siatki słupów wydaje się zaleceniem technicznym. Jednak może ułatwić wdrażanie technologii, obniżyć koszty przystosowania albo utrudnić lub wręcz uniemożliwiać wdrażanie nowoczesnych rozwiązań – mówi Sylwia Jagódka, dyrektor zarządzająca Magazyny 123.

Sylwia Jagódka przypomina sytuacje z rynku wrocławskiego, w których po podpisaniu umowy najmu konieczne okazało się wzmocnienie posadzki przez wylanie dodatkowej warstwy betonu w części magazynu. Trzeba wówczas zadbać o zminimalizowanie różnic w wysokości na całej powierzchni. W innym przypadku konieczne było zwiększenie mocy prądu, co zawsze jest kosztowne i czasochłonne. Bywa jednak, że nie jest w ogóle możliwe)

Debata już w czwartek 11 lipca

Już 11 lipca o godzinie 10:00 odbędzie się debata dotycząca najnowszego raportu Polskiego Instytutu Transportu Drogowego na temat automatyzacji magazynów. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich logistyków, automatyków, robotyków, inżynierów utrzymania ruchu i przemysłowców. Podczas wydarzenia omówimy najnowsze trendy, wyzwania oraz przyszłość automatyzacji w branży logistycznej.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź