wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościChłodnia Fresh Logistics z odzyskiem energii już na drogach

Chłodnia Fresh Logistics z odzyskiem energii już na drogach

Do floty Fresh Logistics Polska trafiła właśnie pierwsza elektryczna naczepa-chłodnia z systemem odzyskiwania energii “z drogi”. Jej agregat ładuje się podczas jazdy i hamowania. Teraz energię można odebrać i wykorzystać do utrzymania ładunku w optymalnej temperaturze. Takie rozwiązanie pomaga oszczędzić paliwo i redukować emisję CO2 o 30%.

Pojazdy poruszające się po drodze powodują duże straty energii. Tę energię można odebrć i wykorzystać do utrzymania ładunku w optymalnej temperaturze. Technologia AxlePower firmy Thermo King przywraca równowagę: przekształca utraconą energię w źródło zasilania do chłodzenia naczepy. Opracowany we współpracy z BPW system wykorzystuje wieloletnie doświadczenie w transporcie chłodniczym. Energia do chłodzenia pochodzi nie tylko z akumulatora, ale także z osi generatora. Jest ona porównywalna do dynamo w rowerze i umożliwia wykorzystanie energii kinetycznej z jazdy.

Więcej kilometrów to więcej odzyskanej energii

Fresh Logistics odebrał właśnie pierwszą w pełni elektryczną naczepę, która odzyskuje energię z przejechanych kilometrów. Co to oznacza? Bateria „Energ-e Pack” umieszona pod naczepą czerpie energię z hamowania i ruchu naczepy. Podczas rutynowej eksploatacji energia jest przechwytywana i przechowywana w baterii. Jest to proces, który eliminuje emisje CO2, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości paliwa potrzebnego do zasilania transportowego agregatu chłodniczego. Odzyskiwanie energii wytwarzanej podczas hamowania pomaga zapewnić wolniejsze zużycie klocków hamulcowych ciągnika i naczepy. Oznacza to również dłuższe okresy międzyobsługowe agregatu, przy znacznie mniejszym zużyciu silnika. Warto zwrócić uwagę również na zdecydowanie bardziej cichą pracę agregatu aniżeli z głośnym silnikiem wysokoprężnym.

Naczepa-chłodnia dla Fresh Logistics oficjalne przekazana została pod koniec kwietnia, uczestniczyli w nim przedstawiciele Krone: Jan Timm, Iwona Bubel, Thermo King: Jedrzej Chojnack wraz z instruktorem oraz przedstawiciel TT Thermo King Maciej Śmieciński. Nie zabrakło również reprezentanów Fresh Logistics Polska: Jakub Zając, Grzegorz Łabusiński oraz Grupy Raben Peter Duvel, Darius Krol, Mirco Sievers. W wydarzeniu udział brali również kierowcy Grupy Raben.

Wjazd do stref nisko- i zeroemisyjnych dozwolony

Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko możemy zaoszczędzić paliwo, ale również zmniejszyć eksploatację floty. Naczepa spełnia europejskie normy CO2, które umożliwią nam wjazd do miejskich stref nisko i zero emisyjnych. Co najważniejsze agregat działa ciszej, co również przełoży się na pracę i komfort naszych przewoźników.” – komentuje Jakub Zając, Dyrektor Operacyjny Fresh Logistics Polska.

Zgodnie ze swoim motto „Better Every Day” firma codziennie stawia na rozwój i innowacje, które są wpisane w jej DNA. Fresh Logistics dokłada wszelkich starań, aby jej usługi i obsługa były na jak najwyższym poziomie, przy wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań. Elektryczna chłodnia to milowy krok w rozwoju spółki, ale na pewno nie ostatni.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź