piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaAktualnościVolkswagen Poznań obchodzi 30-lecie

Volkswagen Poznań obchodzi 30-lecie

Volkswagen Poznań świętuje trzydziestolecie. Firma, która od początku ma siedzibę w Poznaniu, oficjalnie została zarejestrowana w 1993 roku.

Zaczynała w budynkach dawnej fabryki Polmo Poznań od zatrudnienia 48 osób i prostego montażu modeli Volkswagen Transporter. Przez trzy dekady Volkswagen Poznań rozwijał się dynamicznie i dziś w skład spółki wchodzą aż cztery zakłady produkcyjne w trzech miejscach: w Poznaniu, Swarzędzu i Białężycach k. Wrześni, w których zatrudnienie znajduje 9500 osób.

Volkswagen Poznań: Wspólny sukces

– Trzydzieści lat temu Volkswagen wybrał Poznań. I z perspektywy lat mogę śmiało stwierdzić, że była to dobra decyzja – podkreśla Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagena Poznań. – Początki były skromne, ale przez trzy dekady dynamicznie się rozwijaliśmy i zwiększaliśmy nasze moce produkcyjne. Volkswagen Poznań jest dziś największym producentem samochodów w Polsce. Ten wynik to nasz wspólny sukces: firmy, naszych pracowników, dostawców, władz samorządowych i wszystkich tych, którzy od początku trzymali kciuki za powodzenie naszego przedsięwzięcia. Naszą przyszłością jest elektromobilność, pojazdy autonomiczne i „bezemisyjna” produkcja, dlatego naszym celem na kolejne lata pozostaje stworzenie solidnych fundamentów dla dalszego rozwoju zakładów i produkcji w pełni elektrycznych samochodów w zakładach Volkswagena Poznań. Jesteśmy już dzisiaj aktywnym uczestnikiem tych przekształceń. Inwestujemy w rozwój odnawialnych źródeł energii, do floty pojazdów ciężarowych obsługujących dostawy do naszego zakładu włączyliśmy pierwszy w pełni elektryczny pojazd ciężarowy, a na poznańskiej Wildzie, powstają podzespoły do elektrycznych samochodów Grupy VW, w tym do najnowszego, dostawczego modelu ID.Buzz.

Tylko w zeszłym roku linie produkcyjne zakładów Volkswagen Poznań opuściło 226 tys. samochodów, a ich łączna liczba licząc od 1993 roku przekroczyła 4 miliony pojazdów.

Volkswagen Poznań

Ponad 13 miliardów

– Każdy kamień milowy w historii naszej spółki poprzedzały liczne inwestycje w nową infrastrukturę, nowe hale, nowe zakłady produkcyjne. Inwestycje poczynione przez Volkswagena Poznań na przestrzeni tych trzech dekad wyniosły już ponad 13 miliardów złotych – mówi Agnieszka Olenderek, członkini zarządu ds. finansowych, zakupów i IT. – Jednocześnie przez wszystkie te lata konsekwentnie stawialiśmy na coraz większy udział i ilość dostawców części produkcyjnych pochodzących z Polski. Polska jest dzisiaj najważniejszym rynkiem, z którego pozyskujemy aż 58% komponentów do budowy samochodów. Jednocześnie będąc w ścisłej czołówce największych eksporterów w kraju, Volkswagen Poznań odgrywa ważną rolę jako motor polskiej gospodarki.

Produkowane w Poznaniu i we Wrześni samochody, poprzez koncern, trafiają dzisiaj do 55 krajów na 6 kontynentach. Największym rynkiem zbytu są dla spółki kraje europejskie, przede wszystkim Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Francja, a także Polska. Wśród odbiorców produkowanych w Wielkopolsce samochodów są też rynki egzotyczne, takie jak Nowa Zelandia, Curacao, Hongkong czy Martynika.

Volkswagen Poznań

Cztery zakłady

Przez trzy dekady działalności Volkswagen Poznań w Wielkopolsce, wyraźnie zwiększył się udział i ilość dostawców części produkcyjnych pochodzących z Polski. Wielu z nich zdecydowało się osiedlić w najbliższym otoczeniu zakładów Volkswagena Poznań. Dzisiaj cztery zakłady produkcyjne zaopatruje 129 dostawców z Polski, w tym 13 z Wielkopolski.

– Fabryka samochodów to nie tylko budynki i maszyny, to przede wszystkim ludzie. 30 lat temu Volkswagen nie tylko wybrał Poznań. 30 lat temu wybrał również Poznaniaków i Wielopolan. Pracujących tu, uczących się, chcących tworzyć przyszłość naszej firmy. Dziś zatrudniając ponad 9500 osób jesteśmy największym pracodawcą w Wielkopolsce – mówi Jolanta Musielak, członkini zarządu ds. personalnych i organizacji.

Spółka z sukcesem szkoli też nowe kadry, ściśle współpracując ze szkołami branżowymi, z Zespołem Szkół Nr 1 w Swarzędzu oraz z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni. Od początku kształcenia w modelu klas patronackich, obie placówki opuściło już niemal 700 absolwentów, z których 90% znalazło pracę w Volkswagenie Poznań, w działach odpowiadających danemu zawodowi, np. w dziale montażu, w lakierni, w zakładzie zabudów specjalnych, czy w Odlewni. Bliska współpraca prowadzona jest również z Politechniką Poznańską.

Nie tylko fabryki

Trzydziestoletnia działalności spółki zdecydowanie wykracza poza bramy zakładów produkcyjnych. Dostrzegając potrzeby najbliższego otoczenia spółka angażuje się i pomaga wielu instytucjom i organizacjom przede wszystkim z Wielkopolski udzielając wsparcia rzeczowego, finansowego czy fizycznie angażując się w akcje pomocowe czy działania środowiskowe.

– Od samego początku czuliśmy, że obowiązkiem każdego z nas jest solidarne zaangażowanie i pomoc tam gdzie jest ona potrzebna. Mając tą świadomość podjęliśmy jako zarząd Volkswagena Poznań decyzję o przekazaniu pół miliona złotych dla Wielkopolskiego Centrum Pediatrii w Poznaniu na zakup karetki do przewozu chorych dzieci. Wierzymy, że to wsparcie pozwoli zapewnić komfort i bezpieczeństwo najmniejszych pacjentów oraz ich rodziców. Cieszymy się, że możemy pomóc, bo tutaj pracujemy, tutaj mieszkamy i czujemy się częścią tej lokalnej społeczności” mówi Jolanta Musielak, członkini zarządu Volkswagena Poznań ds. personalnych i organizacji

– Z ogromną radością przyjmujemy tak ogromną darowiznę. Kolejna karetka Volkswagen będzie służyła pacjentom z całej Wielkopolski. To szczęście, że możemy liczyć na takie wsparcie, że mamy Was w naszym regionie. Dziękujemy – mówi Izabela Marciniak, dyrektor naczelny Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.

W zgodzie ze związkami

O dobre warunki pracy dla wszystkich pracowników dba wraz z Volkswagenem Poznań także reprezentacja pracownicza związek zawodowy NSZZ „Solidarność”, który także w tym roku świętuje 30 lat nieprzerwanego funkcjonowania w zakładach Volkswagena Poznań.

– W tym miejscu w imieniu zarządu pragnę podziękować przedstawicielom NSZZ Solidarność Volkswagen Poznań za lata konstruktywnej współpracy, za stanie na straży pracowniczych praw, z to że skutecznie wypracowywaliśmy decyzje i rozwiązania dotyczące pracowników w ten sposób, by były korzystne dla zatrudnionych, a jednocześnie zapewniały stabilną przyszłość dla naszej firmy – podkreśla Jolanta Musielak.

– 30-lecie Volkswagena Poznań to jednocześnie 30-lecie działającej w nim organizacji związkowej, reprezentacji pracowników NSZZ „Solidarność”. Historie przenikają się ze sobą każdego dnia pracy, są zapisane na różnych stronach tych samych kart. Są to karty współdecydowania i współodpowiedzialności. Ostatecznie zabezpieczają one pracowników i konkurencyjność przedsiębiorstwa. W takim modelu można nie tylko tworzyć nowe, atrakcyjne miejsca pracy, ale także wspólnie i razem pokonywać wszelkie kryzysy. Takie podejście doprowadziło tę organizację do tego, że obecnie jest największą w polskim przemyśle. To dzięki tak wspaniałej załodze, kompetencjom, zaangażowaniu Volkswagen Poznań składa się z 4 zakładów. W roku jubileuszu 30-lecia Volkswagena w Poznaniu, powstaje pytanie o przyszłość, jak będą wyglądały kolejne jubileusze. Tylko razem: załoga, przedstawiciele przedsiębiorstwa i pracowników są w stanie ją zabezpieczyć – podsumowuje Piotr Olbryś, przewodniczący OM NSZZ Solidarność Volkswagen Poznań.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź