wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościRenault Master E-Tech dla Tomaszowa Mazowieckiego

Renault Master E-Tech dla Tomaszowa Mazowieckiego

Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim dwa miesiące temu rozbudował flotę o elektryczne Renault Trucks Master E-Tech.

W ten sposób zakład wyszedł naprzeciw wymogom Ustawy o elektromobilności.

Zakres działalności przedsiębiorstwa jest znacznie szerszy niż wynika to z jego nazwy. Oprócz zaopatrywania mieszkańców w wodę i odbioru nieczystości płynnych, spółka zarządza oczyszczalnią ścieków i odbiera odpady komunalne. Do zbiórki odpadów wykorzystuje osiem śmieciarek i dwa hakowce, niemal wszystkie na podwoziach Renault Trucks.

Przekonujący test

Rozwój firmy i wymogi Ustawy o elektromobilności wymusiły rozbudowę floty. Tym razem jednak chodziło o mniejszy pojazd, pomocny przy obsłudze sieci wodno-kanalizacyjnej i pracach związanych z odpadami. Wybór padł na Renault Trucks Master E-Tech, który wyposażono w stałą zabudowę skrzyniową firmy ITS System. Na decyzję wpłynęły wcześniejsze zimowe testy Mastera z napędem elektrycznym, zaproponowane przez firmę Polsad, lokalnego dilera Renault Trucks.

Master E-Tech
Zapas energii, jaki może zgromadzić ten samochód spokojnie wystarcza na realizację zaplanowanych przez nas zadań – mówi Paweł Rabczewski, zastępca prezesa zarządu ZGWK w Toma­szowie Mazowieckim.

– Ten pojazd bardzo dobrze się prezentował, a jego zasięg nawet przy niskiej temperaturze był dla nas w pełni satysfakcjonujący. Szybko przekonaliśmy się do takiego rozwiązania i niechętnie zwracaliśmy testowy egzemplarz. To trochę tak, jak z małym dzieckiem, które gdy dostanie cukierek, to już trudno mu go odebrać – wspomina z uśmiechem Paweł Rabczewski, zastępca prezesa zarządu ZGWK w Tomaszowie Mazowieckim. – Po tym teście byliśmy już zdecydowani na elektrycznego Mastera i nie braliśmy pod uwagę innych dostawców, zwłaszcza że zależało nam też na czasie.

master e-tech

Nowy pojazd zastąpi wysłużony samochód dostawczy konkurencyjnej marki. Jednym ze sposobów jego wykorzystania będzie praca w dziale eksploatacji, odpowiedzialnym m.in. za utrzymanie sieci wodno-kanalizacyjnej, jej rozbudowę i usuwanie awarii. Znajdzie tam zastosowanie przy transporcie osób oraz różnego sprzętu, np. agregatu prądotwórczego i narzędzi ręcznych. Równolegle Master E-Tech wesprze flotę śmieciarek, służąc do odbioru zbieranego selektywnie szkła w workach. W tym celu dziennie będzie wykonywał dwa kursy o łącznej długości 60-70 km, głównie po drogach Tomaszowa Mazowieckiego i okazjonalnie w gminie Lubochnia, która do końca 2023 r. jest obsługiwana przez spółkę w zakresie gospodarki odpadami.

Walor ekonomiczny

Paweł Rabczewski zwraca uwagę, że nowy pojazd dobrze sprawdzi się w przedsiębiorstwie nie tylko ze względów czysto użytkowych, ale również ekonomicznych. Spółka ma już bowiem dwie instalacje fotowoltaiczne o mocy 50 kWp każda (jedna znajduje się w siedzibie przedsiębiorstwa, druga na ujęciu wody w Białobrzegach), a w planach jest wybudowanie kolejnej, w oczyszczalni ścieków, o mocy aż 500 kWp. Ładowanie pojazdu przy wykorzystaniu własnego prądu znacząco obniży koszty eksploatacji, tak samo jak rzadsze i tańsze przeglądy okresowe w porównaniu do samochodu spalinowego.

master e-tech
Samochód wyposażono w 5 ka­mer: dwie z przodu, jedną z boku i dwie z tyłu. Wcho­dzą w skład dwóch sys­temów: jeden ogranicza martwe pole, drugi dokumentuje prze­bieg pracy głównie w celu łatwiejszego rozpatrywania reklamacji klientów.

Ze względu na brak lokalnej stacji tankowania sprężonego gazu ziemnego (CNG) rozbudowa lub ewentualnie modernizacja floty ZGWK podyktowana przepisami (od 1 stycznia 2025 r. minimalny udział pojazdów nisko- lub „zeroemisyjnych” powinien wynosić co najmniej 30%) może polegać tylko na wykorzystaniu samochodów napędzanych elektrycznie.

– Jeśli Master E-Tech sprawdzi się w swojej roli, nie wykluczamy, że w przyszłości dołączy do niego drugi taki pojazd. Przy założeniu, że spółka ZGWK będzie w dużej mierze pozyskiwała prąd ze źródeł odnawialnych, widzielibyśmy też w swojej flocie pełnowymiarową śmieciarkę elektryczną. Na razie jednak nie stać naszej spółki na taką inwestycję. Decydując się na nią musielibyśmy uwzględnić ten koszt w cenie odbioru odpadów, co byłoby dodatkowym obciążeniem dla mieszkańców, i bylibyśmy też mniej konkurencyjni w prze targach – tłumaczy Paweł Rabczewski.

Najem długoterminowy

Właścicielem przedmiotowego Renault Trucks Master E-Tech jest warszawska firma Vento Fleet, a ZGWK korzysta z niego w ramach najmu długoterminowego. Umowa została zawarta na 48 miesięcy z opcją przedłużenia bądź wykupu. Kontrakt obejmuje finansowanie, ubezpieczenie, obsługę serwisową ASO z częściami podlegającymi zużyciu, obsługę ogumienia (zakup, wymiana i przechowywanie w oparciu o rzeczywiste koszty), pakiet assistance zawierający też holowanie w przypadku całkowitego rozładowania akumulatorów trakcyjnych oraz likwidację szkód. Uzupełnia je usługa polegająca na wsparciu klienta w optymalizacji wykorzystania samochodu, planowaniu przeglądów okresowych, napraw itp.

master e-tech
Akumulatory trakcyjne składają się z 12 modu­łów ogniw o łącznej ma­sie 332 kg. Są umieszczo­ne pod podwoziem, zatem nie ograniczają przestrze­ni ładunkowej i obniżają środek ciężkości zwiększając sta­bilność pojazdu.

Pojazd został dofinansowany z programu „Mój elektryk”, zapewniając niższy czynsz najmu. Zastępca Prezesa ZGWK jest zadowolony z rozwiązania, jakie proponuje Vento Fleet:

– Dzięki uzgodnionej, stałej miesięcznej racie mamy przewidywalne koszty użytkowania samochodu, nawet jeśli wystąpią jakieś nietypowe sytuacje. A powierzenie obsługi pojazdu firmie, która jest w tym wyspecjalizowana, pozwala nam jeszcze lepiej kupić się na wykonywanej działalności.

Do 200 km

Renault Trucks Master E-Tech dostarczony do ZGWK to wersja L3 z rozstawem osi 4332 mm o dmc 3,5 tony. Zastosowano w nim silnik synchroniczny prądu przemiennego o mocy 57 kW (76 KM) i momencie obrotowym 225 Nm. W przekazywaniu napędu na przednią oś pośredniczy jednostopniowa przekładnia o przełożeniu 9,3. Źródłem energii są ogniwa litowo-jonowe NMC (niklowo manganowo-kobaltowe) o pojemności 52 kWh, zapewniające zasięg do 200 km.

master e-tech

Dzięki dołączonym przewodom ładowanie akumulatorów może odbywać się na różne sposoby, począwszy od zwykłego gniazdka domowego, przez Wallboxa, po terminale publiczne i szybkie ładowarki prądem stałym. W ostatnim przypadku do całkowitego uzupełnienia energii wystarczą 3 godziny.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź