poniedziałek, 8 czerwca, 2026
Strona głównaAktualnościMAN w Zamościu: Największa flota w Polsce

MAN w Zamościu: Największa flota w Polsce

Zamość odebrał 14 nowych autobusów MAN Lion’s City E. Uroczyste przekazanie nowych pojazdów odbyło się 8 maja 2026 roku w południe przed Pałacem Zamoyskich.

– Jesteśmy bardzo dumni z tej dostawy. Tym bardziej dumni, że jest to już druga dostawa. Zamość jest obecnie posiadaczem największej w Polsce liczby autobusów elektrycznych MAN – powiedział podczas uroczystości Marcin Grabowski, dyrektor produktu i sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Polska. – Gratulujemy państwu tych zakupów. Jesteśmy przekonani, że spełnią państwa oczekiwania. Co należy podkreślić, autobusy te są w całości produkowane w Polsce, w Starachowicach.

Rafał Zwolak, prezydent miasta podkreślił nie tylko walory ekologiczne i funkcjonalne, ale również niskie koszty eksploatacji nowych autobusów.

Licząc wraz z najnowszą dostawą, Zamość ma obecnie 28 elektrycznych autobusów miejskich MAN.

Cały dzień jazdy

– Są to autobusy dwunastometrowe, w stu procentach elektryczne o zasięgu przekraczającym 300 km – informuje Sławomir Ożgo, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zamościu. – W ramach projektu nabyliśmy również siedem dwustronnych ładowarek. Każdy z nowych autobusów ma swoje miejsce do ładowania. Autobusy będą ładowane nocą, zasięg w pełni wystarcza do całodziennej pracy na linii.

MAN
Zasięg nowych autobusów MAN wynosi ponad 300 km. Wystarcza do całodziennej pracy na linii, zapewnia Sławomir Ożgo, prezes MZK w Zamościu.

Każdy z autobusów może zabrać 76 pasażerów, w tym 31 na miejscach siedzących. Mają oni do dyspozycji gniazda USB to ładowania drobnych urządzeń elektronicznych. Ponadto w autobusach znalazły się elektroniczne monitory.

Pojazdy wyposażone są w pakiety baterii o pojemności 480 kWh. Każda z dwustanowiskowych ładowarek zapewnia moc ładowania 120 kW, czyli po 60 kW na jedno złącze.

man

Poza 28 elektrycznymi MAN-ami we flocie zamojskiego MZK jest 10 MAN-ów gazowych (CNG) oraz 10 Solarisów z silnikiem Diesla.

– Na razie ta liczba autobusów nam wystarcza – mówi Sławomir Ożgo. – Najstarsze nasze autobusy są z 2019 roku. Mamy więc młodą flotę.

Wkrótce do Szczebrzeszyna?

Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zwrócił uwagę na niskie koszty eksploatacji:

– Koszt pokonania 100 km autobusem z dieslem wynosi około 300 złotych. W przypadku autobusów elektrycznych to około 100 złotych, czyli trzykrotnie mniej. Dwa lata temu wyposażyliśmy dach hali MZK w instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kWp. Obecnie przymierzamy się do zwiększenia mocy fotowoltaiki.

man
– Jesteśmy bardzo dumni z tej dostawy. Tym bardziej dumni, że jest to już druga dostawa. Zamość jest obecnie posiadaczem największej w Polsce liczby autobusów elektrycznych MAN – powiedział podczas uroczystości Marcin Grabowski, dyrektor produktu i sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Polska.

W planach jest budowa farmy fotowoltaicznej nieopodal bazy MZK. Dzięki niej zakład zyska szerszy dostęp do taniej energii. MZK stale powiększa zakres działalności. W dniu odebrania nowych autobusów, Rafał Zwolak i burmistrz Szczebrzeszyna Rafał Kowalik podpisali list intencyjny dotyczący uruchomienia linii autobusowej łączącej oba miasta.

Zakup 14 nowych autobusów oraz niezbędnej im infrastruktury pochłonął 44 mln złotych. Inwestycję w 88% sfinansowano ze środków z Krajowego Planu Odbudowy. To jedna z największych inwestycji w przyjazny dla środowiska transport w historii Zamościa.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź