poniedziałek, 8 czerwca, 2026
Strona głównaAktualnościLekki samochód dostawczy na wodór od Toyoty i Isuzu

Lekki samochód dostawczy na wodór od Toyoty i Isuzu

Toyota Motor Corporation oraz Isuzu Motors Limited zawarły właśnie porozumienie o współpracy. Cel: opracowanie lekkiego dostawczaka nowej generacji z napędem wodorowym. Produkcja seryjna ruszy w 2027 roku.

Za napęd posłuży opracowany przez Toyotę system ogniw paliwowych trzeciej generacji. Cechuje się dwukrotnie wyższą niezawodnością, większym o 20% zasięgiem i niższymi kosztami eksploatacji.

Efektywniej dzięki wodorowi

Pojazd będzie bazował na elektrycznym modelu Isuzu ELF EV. Zaprojektowano go z wykorzystaniem platformy I-MACS i wprowadzono na rynek w 2023 roku. Rozpoczęcie produkcji poprzedzi wspólny rozwój technologii dostosowanych do intensywnej eksploatacji pojazdów użytkowych. Projekt stanowi element wielotorowej strategii obu firm. Jego realizacja ma przyczynić się do budowy społeczeństwa wodorowego oraz sektora logistyki neutralnego pod względem emisji CO2.

Lekkie samochody dostawcze są powszechnie wykorzystywane w dystrybucji towarów do supermarketów oraz punktów usługowych. W wielu przypadkach auta wyposażone w chłodnie i mroźnie realizują wiele dostaw jednego dnia. To wiąże się z długim czasem pracy, a przede wszystkim pokonywaniem znacznych odległości W takich warunkach szybkie uzupełnianie energii ma kluczowe znaczenie dla utrzymania efektywności operacyjnej.

Samochody wykorzystujące wodór jako paliwo o wysokiej gęstości energii, w porównaniu z pojazdami elektrycznymi, pozwalają znacząco skrócić czas tankowania. Generują równie niski poziom hałasu oraz nie emitują CO2 podczas jazdy, co ogranicza ich wpływ na środowisko.

Jednym z głównych wyzwań dla upowszechnienia pojazdów z ogniwami paliwowymi pozostaje ich wysoki koszt. By poprawić dostępność aut z takim napędem, Isuzu usprawni procesy produkcyjne oraz zoptymalizuje konstrukcję nadwozia. Z kolei Toyota równolegle będzie rozwijać rozwiązania konstrukcyjne i doskonalić procesy wytwarzania.

Wydajność i niezawodność

W realizacji nowego projektu Toyota i Isuzu wykorzystają doświadczenie zdobyte podczas prac nad wodorowym autobusem ERGA FCV oraz dane zebrane przez Commercial Japan Partnership Technologies Corporation. Na ich podstawie firmy będą rozwijać systemy sterowania i zwiększać trwałość ogniw paliwowych, dążąc do niezawodności i funkcjonalności wymaganej od samochodów użytkowych.

Wspólnym celem Toyoty i Isuzu jest przyspieszenie komercjalizacji technologii wodorowej w transporcie. Nowy projekt nie tylko odpowiada na rosnące wymagania rynku logistycznego. Jest też kolejnym krokiem w budowie społeczeństwa wodorowego.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź