piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościBronco chroni park Bandelier

Bronco chroni park Bandelier

Ford opracował Bronco przystosowane do pełnienia funkcji centrum dowodzenia walką z żywiołami na terenie parku Bandelier.

Park znajdujący się w stanie Nowy Meksyk ma status pomnika narodowego. Znajdują się w nim ruiny kamiennych osad wybudowanych przez Indian. Ford Motor Company i fundacja Bronco Wild Fund przekazały służbom parku specjalnie zmodyfikowanego Bronco Badlands z pakietem terenowym Sasquatch, który będzie jako pojazd dowodzenia podczas walki z klęskami żywiolowymi.

We współpracy z fundacją

– Od ponad wieku Ford wspiera działania straży pożarnej i stara się pomagać w walce z klęskami żywiołowymi, przekazując pojazdy do działania w sytuacjach kryzysowych oraz dostarczając niezbędne w takich wypadkach towary. Bronco Wild Fund powstała z naszego zamiłowania do spędzania czasu na łonie natury i cieszymy się, że możemy przekazać służbom z Bandelier mobilne centrum dowodzenia Bronco Wildland, które pomoże chronić narodowy pomnik przyrody dla przyszłych pokoleń – powiedział Dave Rivers, menedżer Ford Enthusiast Brand.

ford

Przekształcony w centrum dowodzenia Bronco Wildland Fire Rig bazuje na modelu koncepcyjnym Bronco + Filson Wildland Fire Rig. Został przekazany za pośrednictwem fundacji Ford Bronco Wild Fund, która działa na rzecz zwiększenia dostępności, ochrony i opieki nad terenami publicznymi w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory Bronco Wild Fund przekazała ponad 3,7 miliona dolarów na różne cele, w tym organizacje takie jak Amerykańskie Parki Narodowe (America’s State Parks), Fundacja Lasów Narodowych (National Forest Foundation) i organizacje edukowania i spędzania czasu w plenerze Outward Bound oraz Sons of Smokey.

Narodowe dziedzictwo

Park pomników przyrody Bandelier o powierzchni ponad 13 tys. hektarów znajduje się na północy stanu Nowy Meksyk, około dwóch godzin jazdy samochodem na północ od Albuquerque. Tworzą go wąwozy i płaskowyże, które skrywają m.in. ruiny kamiennych osad wybudowanych przez Indian, piktogramy i malowidła naskalne oraz dowody obecności człowieka, sięgające ponad 11 000 lat wstecz. Historia parku odnotowuje występowanie naturalnych pożarów, a wraz z obecnym wydłużaniem się sezonu pożarowego, w parku coraz częściej, wielokrotnie płoną te same obszary.

ford

– W ciągu ostatnich 20 lat wyższe temperatury i silniejsze wiatry spowodowały wzrost pożarów, które trudniej przewidzieć i opanować. Bardziej intensywne pożary mają realny wpływ na zasoby korpusu straży pożarnej Bandelier, a ta darowizna pomoże nam lepiej radzić sobie z płomieniami. Pomoże również zminimalizować ich wpływ na życie powiązanych z parkiem plemion, które tradycyjnie korzystały z terenów parku ze względów kulturowych, ekonomicznych i religijnych – powiedział Patrick Suddath, kurator parku Bandelier.

Ford Bronco w służbie straży pożarnej

Wóz dowodzenia Bronco, przeznaczony do walki z pożarami w dzikim terenie wzmocni flotę pojazdów Bandelier, rozszerzając jej obecne możliwości. Wspomaniene Bronco jest pierwszym z dwóch, szykowanych przez firmę Darley z myślą o przekazaniu ich służbom parków narodowych i agencjom zajmującym się walką z żywiołami w dzikich terenach. Celem tego programu pilotażowego jest opracowanie rozwiązania, które umożliwi zajmowanie bardziej wysuniętej pozycji dowodzenia, wyposażonego w niezawodną łączność, a także ułatwi pozyskiwanie i udostępnianie cennych informacji, które pomogą walczącym z ogniem.

Darley jest producentem i sprzedawcą pojazdów wojskowych, strażackich i ratowniczych. Samochód jest wyposażony w zestaw urządzeń, które pomagają monitorować teren i opanować aktywne pożary, identyfikować pojawienie się płomieni, dostarczać w czasie rzeczywistym aktualne informacje o ich lokalizacji i nasileniu.

ford

Aby sprostać tym zadaniom, wóz zarządzania został wyposażony w najnowocześniejszy system łączności, w tym łącza satelitarne i radiowe. Dzięki zintegrowanym systemom strażacy będą mogli w czasie rzeczywistym ustanowić stanowisko dowodzenia i kontroli w terenie oraz utrzymywać kontakt z załogami podczas akcji ratunkowych. Pojazd dysponuje również dronem z ekranem podglądu na żywo umieszczonym w samochodzie, tabletem i specjalnym oprogramowaniem zapewniającym zespołowi pierwszego reagowania lepsze rozpoznanie z powietrza i ogląd sytuacji.

Pozostałe elementy z listy specjalistycznego wyposażenia to: osłona kraty chłodnicy, fabrycznie zamontowana wyciągarka Warn, zestaw kół Beadlock oraz bagażnik dachowy wyposażony w listwę świetlną, szperacze i awaryjne oraz syrenę.

– Henry Ford i W.S. Darley współpracowali ze sobą w XX wieku. Jesteśmy zaszczyceni, że ponad sto lat później nasze firmy nadal działają razem, aby służyć strażakom i zachować nasze cenne obszary. – dodaje Kimberly Brown, dyrektor ds. marketingu Darleya.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź