wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościDAF-y LF w służbie Ochotniczej Straży Pożarnej

DAF-y LF w służbie Ochotniczej Straży Pożarnej

Dwa nowe DAF-y LF 260 dołączyły do samochodów szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach.

Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego mogą wziąć udział w szkoleniach, które przygotują ich do podniesienia kwalifikacji i uzyskania prawa jazdy kategorii C. Kursy prowadzone są w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej z wykorzystaniem dwóch nowych LF 260, dostarczonych przez TB Truck & Trailer Serwis, dilera DAF-a z Wolicy pod Warszawą.

DAF-y zakupione przez Komendę Wojewódzką PSP w Warszawie będą stacjonować w Pionkach, miejscowości między Radomiem a Kozienicami, gdzie zlokalizowany jest wspomniany ośrodek. Do głównych zadań jednostki należą m.in. kształcenie, szkolenie i doskonalenie zawodowe strażaków Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych i kandydatów do służby w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, a także prowadzenie szkoleń specjalistycznych.

Druhowie z kategorią C

Pojazdy wykorzystywane przez Ochotnicze Straże Pożarne, to w zdecydowanej większości samochody o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Do ich prowadzenia wymagane jest zatem prawo jazdy kategorii C. Do uzyskania tego uprawnienia druhowie z mazowieckich OSP mogą przygotowywać się właśnie w ośrodku w Pionkach.

DAF-y

Od grudnia 2023 roku służą im do tego dwa DAF-y LF 260. Samochody wyposażone są w skrzynię z plandeką, a napędza je 6,7-litrowy silnik Paccar MX-7.

Nowe ciężarówki szkoleniowe z pewnością będą intensywnie wykorzystywane, ponieważ to właśnie w województwie mazowieckim jest najwięcej jednostek OSP w kraju. W tym regionie, zamieszkałym przez około 5,5 mln ludzi, jest aż 595 OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG) i 1335 jednostek spoza KSRG. Im więcej druhów jest gotowych do prowadzenia strażackich ciężarówek, tym większe możliwości prowadzenia akcji ratunkowych mają OSP.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź