piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaAktualnościAutonomiczny Hilux do pracy w kopalniach

Autonomiczny Hilux do pracy w kopalniach

Autonomiczny Hilux powstaje we współpracy z Komatsu, producentem maszyn budowlanych. Samochód ma być kompatybilny z autonomicznym systemem transportowym Komatsu, a jego wprowadzenie ma zwiększyć bezpieczeństwa pracy.

Współpraca z Komatsu pomoże wprowadzić system jazdy autonomicznej do samochodów Toyoty wykorzystywanych w kopalniach, a tym samym poprawić bezpieczeństwo, ograniczyć liczbę wypadków spowodowanych błędem człowieka, zwiększyć wydajność pracy, a także ograniczyć skutki niedoboru pracowników.

Autonomiczny Hilux do pomocy

Nowy model lekkiego autonomicznego pojazdu do pracy w kopalniach został zbudowany na bazie Hiluxa. Ma służyć do przewozu części do urządzeń pracujących w kopalni oraz sprzętu dla operatorów innych pojazdów, takich jak ładowarki czy buldożery. Prototyp został wyposażony w system jazdy autonomicznej Toyoty oraz dostosowany do pracy w ramach autonomicznego systemu transportowego (AHS) stworzonego przez Komatsu. Obecnie pikap jest testowany przez obie firmy, a na styczeń 2024 planowany jest pierwszy sprawdzian u jednego z potencjalnych klientów.

Duże doświadczenie

Komatsu ma duże doświadczenie we wdrażaniu pojazdów autonomicznych na terenie kopalń. Stworzony przez tę firmę system AHS został wprowadzony do użytku w 2008 roku. W ciągu 15 lat obecności na rynku potwierdził swoje bezpieczeństwo i skuteczność w zwiększaniu wydajności pracy. Obecnie jest wykorzystywana w ponad 650 autonomicznych ciężarówkach w 22 kopalniach na pięciu kontynentach.

Aktualna wersja Komatsu AHS zakłada poruszanie się po drogach transportowych autonomicznych ciężarówek oraz samochodów obsługi kierowanych przez człowieka. Ciężarówki są w stanie zwolnić lub nawet zatrzymać się, by uniknąć zderzenia, ale dla zwiększenia efektywności całego systemu konieczne jest wprowadzenie kolejnych rozwiązań autonomicznych.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź