wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaLogistyka 4.0Opakowania - nie za zimno, nie za ciepło

Opakowania – nie za zimno, nie za ciepło

Żywność, rośliny, kosmetyki, lekarstwa, artykuły elektroniczne, świece, części samochodowe i wiele innych. Katalog towarów, które transportować należy w termoizolacji jest bardzo szeroki. Jednym szkodzi zbyt wysoka, innym zbyt niska temperatura. Co, gdy takiego wrażliwca trzeba gdzieś wysłać?

Jak z każdą przesyłką, także wysyłając produkty wrażliwe, na początku warto zadbać o odpowiednie opakowanie. Wybór materiałów jest szeroki, dlatego dla każdego produktu wrażliwego na zmianę temperatur można dobrać optymalne zabezpieczenie.

– Decydując się na opakowanie warto sprawdzić jakie wymagania ma firma kurierska, z której zamierzamy skorzystać. Czasami płytsze o 1 cm pudełko pozwala wybrać mniejszy gabaryt przesyłki i tym samym mniej zapłacić – doradza Maciej Michalec, dyrektor ds. kluczowych klientów w firmie RAJA Polska. Opakowanie nie może być jednak zbyt małe, musi bowiem zmieścić nie tylko sam przedmiot, ale też zabezpieczenie przed nieodpowiednią temperaturą.

Od czego zacząć?

Jakich materiałów do termoizolacji użyć? Wszystko zależy od trzech głównych czynników. Pierwszym jest temperatura panująca w danym okresie. Inaczej zabezpieczymy produkty zimą, a inaczej gdy jest upał. Drugim, prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem, jest wrażliwość konkretnego produktu. Skąd jednak mamy wiedzieć, że coś wymaga termoizolacji, jeśli nie mamy instrukcji lub brakuje w niej takiej informacji?

opakowania

– Wybór materiałów termoizolacyjnych jest duży, a dopasowanie ich do konkretnego towaru nie zawsze jest oczywiste. Jeśli więc mamy wątpliwości, warto skonsultować się z doświadczonym doradcą – proponuje Maciej Michalec. Ostatni czynnik, który musimy wziąć pod uwagę, to w zasadzie połączenie dwóch pierwszych, czyli kwestia czy musimy coś w danym momencie schładzać, czy raczej chronić przed gorącem.

Zimno? Nie dziękuję

Jeśli temperatura jest umiarkowana, a przedmiot do wysyłki średnio wymagający, do zabezpieczenia, np. przed nocnym ochłodzeniem, wystarczy odpowiedni wypełniacz. Kilka warstw krepowanego papieru czy standardowego papierowego wypełniacza stanowi już pewne zabezpieczenie przed chłodem. W połączeniu z odpowiednio grubym kartonem, chroni całkiem dobrze przed zimnem. To dobre rozwiązanie szczególnie dla artykułów elektronicznych. Mało kto wie, ale temperatura poniżej -20°C to śmiertelne zagrożenie dla układów scalonych. Jeśli więc zimą wysyłamy w podróż laptopa lub smartfona, trzeba zadbać o to by po drodze nie zmarzły. Pierwszą warstwą ochronną jest oczywiście oryginalne pudełko, często ze styropianowym (jednak nie ekologicznym) wypełnieniem, ale to za mało. Zabezpieczenie przesyłki dodatkową termoizolacją powinno już wystarczyć.

Trochę tu za gorąco

Co w sytuacji gdy zagrożeniem nie jest chłód ale zbyt wysoka temperatura? Na ten problem również znajdziemy na rynku opakowań kilka rozwiązań.

– Do transportu kosmetyków, czy wyrobów medycznych najlepiej użyć dedykowanych pudełek. Wykonane z polistyrenu ekstrudowanego opakowania izotermiczne Isostar pokryte są metalizowaną folią polietylenową o grubości od 3 do 5 mm w zależności od rozmiaru. Dodatkowo klapy na spodzie i górze kartonu wzmacniają izolację opakowania. Użyte materiały zwiększają też odporność pudełka na wstrząsy i wibracje. Takie zabezpieczenie pozwala utrzymać wrażliwe produkty w temperaturze +2/+8°C przez minimum 24h. – wyjaśnia Maciej Michalec.

Opakowania izotermiczne stanowią też doskonałą podstawę do transportu bardziej wymagających produktów. Należy je wtedy uzupełnić o wkłady chłodzące zawierające żel eutektyczny do przechowywania produktów w temperaturze dodatniej w dwóch wersjach: 0/+4°C i 2/+8°C.

Ekologiczna alternatywa

Na rynku znajdziemy też ekologiczne rozwiązania termoizolacyjne, które stosować można nie tylko do leków czy kosmetyków, ale także do roślin i żywności.

– Wypełniacz papierowy termoizolacyjny RecyCold, składa się z 2 warstw zewnętrznych wykonanych w 100% z papieru z recyklingu i warstwy środkowej z czystego papieru kraft o strukturze plastra miodu. Dzięki izolacyjnym właściwościom papieru RecyCold climaliner chroni on przedmioty wrażliwe na temperaturę podczas transportu. Wypełniacz przeznaczony jest do ochrony produktów transportowanych w temperaturze pokojowej, chłodzonych lub mrożonych – mówi Maciej Michalec.

Ekologiczne rozwiązania sprawdzą się też w przypadku produktów wymagających większej ochrony. W przypadku takich przesyłek, papierowy wypełniacz termoizolacyjny trzeba uzupełnić o wkłady chłodzące. Elastyczne, lekkie i ekologiczne wkłady RecyCold pokryte są papierem kraft z powłoką z PE w 45 proc. zapewniającą wodoszczelność. Utrzymują one produkty w temperaturze od +2 do +8°C, a połączenie wypełniacza termoizolacyjnego i wkładów chłodzących RecyCold gwarantuje ochronę termiczną nawet do 48 godzin. Co istotne, wkłady Recycold są wielokrotnego użytku.

Ekonomiczne rozwiązanie

Papierowe systemy termoizolacyjne są podwójnie eko. Stanowią bowiem nie tylko ekologiczną, ale też ekonomiczną alternatywę dla klasycznych pojemników izotermicznych. To szczególnie ważne dla przedsiębiorców, którzy ponoszą koszty dostaw i magazynowania opakowań. Jak obliczył producent, 18 palet wypełniacza termoizolacyjnego RecyCold pozwala zabezpieczyć do 6750 przesyłek o pojemności 24 l. Odpowiada to 188 paletom styropianowych pudełek izotermicznych. Jak łatwo policzyć, nawet gdy dodamy 28 palet kartonowych pudełek (nie uwzględnionych wcześniej, a niezbędnych do wysyłki), zarówno koszty transportu, jak i przechowywania takich wolumenów są na korzyść rozwiązania ekologicznego.

opakowania

Drugą kwestią wpływającą na optymalizację kosztów, jest niewielka przestrzeń jaką papierowy wypełniacz termoizolacyjny zajmuje w pudełku. Nawet w połączeniu z wkładami chłodzącymi, warstwa termoizolacyjna jest dużo lżejsza i cieńsza niż w przypadku standardowych termoboksów i plastikowych wkładów. Znaczenie ma również duża elastyczność wypełniacza, który zastosować można w kartonach przeznaczonych do wysyłki, ale też np., podczas dostawy do klienta zakupów spożywczych w papierowych torbach. Wszystko to pozwala maksymalnie zoptymalizować koszty transportu.

Nowoczesne rozwiązania termoizolacyjne wpisują się w potrzebę ekologicznego działania i zrównoważonego rozwoju, ale też pozwalają obniżyć koszty działalności, bez kompromisów w zakresie ochrony przed ciepłem lub zimnem.  

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź