piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościPierwsze pieniądze z KPO już w Polsce

Pierwsze pieniądze z KPO już w Polsce

– Do Polski wpłynęło właśnie 5 mld euro z programu RePowerEU, który jest częścią KPO. Pieniądze te zainwestujemy w tanią, zieloną energię dla polskich obywateli – poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

– Przeznaczymy te fundusze na zielone inwestycje w tanią, zieloną energetykę w bardzo różnych obszarach. To są inwestycje w OZE, a także w zeroemisyjny transport, w sieci energetyczne zwłaszcza na obszarach wiejskich i małomiejskich. Dzięki temu obywatele, którzy będą chcieli mieć pompy ciepła czy też instalacje fotowoltaiczne, czyli w praktyce będą realizować ideę demokratycznej energetyki, będą mogli bez przeszkód podłączyć się do zmodernizowanych sieci energetycznych – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

KPO czyli Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności to program, który składa się z 56 inwestycji i 55 reform. Ma wzmocnić polską gospodarkę oraz uodpornić na kryzysy.

Rewizja KPO

O dodatkowe środki z pożyczki w ramach rewizji KPO, zaprogramowane w programie RePowerEU, Polska zawnioskowała w marcu 2023 r. W sierpniu minister funduszy i polityki regionalnej złożył formalny wniosek o rewizję KPO.

Pod koniec listopada Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała polskie propozycje zmienionego KPO i nowego rozdziału REPowerEU. 8 grudnia Rada ECOFIN, czyli ministrowie do spraw finansów ze wszystkich państw członkowskich UE formalnie zatwierdzili rewizję polskiego KPO. Następnie zostały podpisane przez Polskę i KE zmienione umowy na część grantową i pożyczkową. To umożliwiło przekazanie Polsce należnej zaliczki.

Blisko 60 mld euro

KPO to program, z którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,28 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.

Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów po 2026 r., nawet przez kolejne 30 lat.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź