czwartek, 24 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościBauma 2025. Światowy zasięg (145 zdjęć)

Bauma 2025. Światowy zasięg (145 zdjęć)

Targi Bauma 2025 w Monachium zgromadziły 3601 wystawców z 57 krajów, a odwiedziło je około 600 000 zwiedzających z całego świata.

Wystawa odbywała się od 7 do 13 kwietnia pod hasłami zrównoważonego rozwoju, cyfryzacji i automatyzacji. Wśród uczestników byli producenci maszyn, pojazdów i urządzeń, a także dostawcy komponentów i rozwiązań usprawniających zarządzanie sprzętem. Nowości były praktycznie na każdym stoisku, a wszystkie ukierunkowane na wydajność i produktywność.

Ogólnie pomyślnie

W skali globalnej prognozy dla branży są pomyślne. Od 2021 roku pomału rosną wydatki związane z budownictwem. S&P Global szacuje, że rok 2024 zamknie się kwotą 14,5 biliona USD, a w 2025 roku wydatki wzrosną do 15,7 biliona USD. Za wzrost mają odpowiadać w najbliższym czasie głównie inwestycje w infrastrukturę i przemysł. Budownictwo mieszkaniowe będzie rozwijać się wolniej.

bauma 2025

Branży sprzyja postulowana transformacja energetyczna, za którą idzie rozwój nowej infrastruktury. Nowe technologie informatyczne, w tym sztuczna inteligencja, zwiększają natomiast zapotrzebowanie na infrastrukturę telekomunikacyjną. Działalność budownictwa zakłócają natomiast konflikty zbrojne, zwłaszcza takie jak wojny na Ukrainie i w Izraelu, które stwarzają napięcie geopolityczne. Wzrost inflacji i wysokie stopy procentowe to kolejne czynniki, które spowalniają budownictwo. Niekorzystnie oddziałuje również wzrost kosztów materiałów oraz pracy. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tymi problemami są elastyczne formy umów, biorące pod uwagę zmiany cen na rynku. Coraz częściej zastępują one umowy z ceną stałą.

W Polsce lepiej

Stosunkowo dobrze na tle świata wypada Europa, zwłaszcza środkowo-wschodnia. W państwach naszego regionu, w tym w Polsce, budownictwo rozwija się szybciej niż globalna przeciętna. Dobra sytuacja panuje również w Wielkiej Brytanii. Dotkliwy spadek odnotowały Francja i Niemcy.

Stany Zjednoczone odczuwają silną potrzebę odmłodzenia infrastruktury, a także inwestowania w nowe jej rodzaje w związku ze wspomnianą transformacją energetyczną i rozwojem cyfrowych środków łączności. Jednak możliwość zaspokojenia tych potrzeb eksperci S&P Global wiążą głównie z dostępnością federalnych programów przewidujących wsparcie finansowe, które administracja prezydenta Donalda Trumpa właśnie ogranicza.

bauma 2025

Zatrzymały się również Chiny, gdzie władze centralne i lokalne przyjęły większą dyscyplinę finansową celem ograniczenia zadłużenia. Chińska Rada Państwa modyfikuje również model partnerstwa publiczno-prywatnego, wycofując udział państwa z tego typu inwestycji.

Trend się nie zmieni?

Na targach Bauma 2025 globalne rozterki nie były widoczne. Wystawa onieśmielała rozmachem jak zawsze. Widoczny był trend do pokazywania maszyn i pojazdów przydatnych w branży wydobywczej. Są one spektakularne chociażby z powodu dużych wymiarów, ale uczestnicy targów przywieźli je nie tylko jako atrakcyjny wabik do swoich stoisk. Prawdopodobnie wiążą duże nadzieje na popyt ze strony firm zajmujących się wydobyciem surowców niezbędnych między innymi do produkcji baterii.

bauma 2025

Spowolnienie popytu na pojazdy elektryczne, widoczne nie tylko w Europie jest traktowane przez przemysł jako chwilowe. Inwestorzy i menedżerowie sądzą, że idea „zrównoważonego” rozwoju będzie się upowszechniać, a za tym pójdą inwestycje w „zrównoważone” rozwiązania. Przykładem elektryczne oraz hybrydowe napędy pojazdów i maszyn z wyrafinowanym sterowaniem podnoszącym ich wydajność energetyczną. Zresztą tego rodzaju sterowanie jest z reguły częścią „ekosystemu” cyfrowego, który pozwala monitorować pracę maszyny czy pojazdu, ułatwiając zarządzanie nią oraz jej obsługę i naprawę. Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa to zresztą niezwykle interesujący i systematycznie rozwijający się temat.

Silnik spalinowy był natomiast wymieniany w kontekście paliw alternatywnych z naciskiem na HVO i biometan. Inaczej natomiast niż na targach IAA Transportation w Hanowerze mało było mowy o wodorze jako źródle energii.

Stal na miarę zadań

Producenci naczep i przyczep coraz staranniej dobierają materiał do konstrukcji pojazdów. Różnicują gatunek i grubość blach odpowiednio do zastosowania pojazdu oraz warunków pracy poszczególnych jego elementów. Nie jest to tendencja nowa, ale przybiera coraz to nowe formy.

bauma 2025

Przewidywana transformacja energetyczna przyciąga również uwagę dostawców sprzętu do transportu ponadnormatywnego. Także na ich stoiskach nie brakowało ciekawych, przyciągających wzrok eksponatów.

Zapraszamy na fotoreportaż z targów Bauma 2025. Będziemy do nich jeszcze wracać na łamach magazynu fleetLOG, prezentując najciekawsze rozwiązania podpatrzone w tym roku w Monachium.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź