piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaAktualnościBarometr EFL: firmy transportowe nabierają prędkości

Barometr EFL: firmy transportowe nabierają prędkości

Firmy transportowe ze sporym optymizmem patrzą na końcówkę tego roku. Branżowy subindeks Barometru EFL dla transportu na IV kwartał br. wyniósł 52,7 pkt., o 3 pkt. więcej niż kwartał wcześniej.

Jest to nie tylko najwyższy wynik wśród wszystkich badanych branż, ex aequo z budownictwem, ale najwyższy odczyt tego sektora od ponad 2 lat – w III kwartale 2021 wyniósł 54,5 pkt.

Firmy transportowe najmniej wśród wszystkich badanych obawiają się mniejszych przychodów oraz słabszej kondycji finansowej w ostatnich miesiącach roku. Mniej straszna niż dla pozostałych jest też inflacja. 29% przedsiębiorstw transportowych obawia się jej negatywnego wpływu na prowadzoną działalność, o 19 p.p. mniej niż kwartał wcześniej.

Zmiany tylko na lepsze?

Barometr EFL dla branży transportowej na IV kwartał 2023:

•      Subindeks: 52,7 pkt. (+3 pkt. kw./kw.)

•      Inwestycje: 11% planuje większe inwestycje, 80% przedsiębiorców nie spodziewa się zmian w inwestycjach

•      Sprzedaż: 13% prognozuje wzrost sprzedaży, 81% przedsiębiorców prognozuje podobny poziom sprzedaży jak w III kwartale br.

•      Płynność finansowa: 80% przedsiębiorców prognozuje podobny poziom płynności finansowej jak w III kwartale br.

•      Finansowanie zewnętrzne: 80% przedsiębiorców prognozuje zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne na takim samym poziomie jak w III kwartale br.

Prezes zarządu EFL zwraca uwagę, że po raz pierwszy od dwóch lat wskaźnik branżowy dla transportu przekroczył próg organicznego rozwoju (OR).

– Poziom ograniczonego rozwoju mikro, małych i średnich firm w naszym badaniu wynosi co najmniej 50 pkt. Bardzo długo musieliśmy czekać na niego w tym segmencie, gdyż firmy transportowe osiągnęły go ostatni raz dokładnie dwa lata temu, w IV kwartale 2021 roku. Obecny wynik jak i prognoza kondycji na kolejne miesiące to wyraźny sygnał, że przedstawiciele branży są w zdecydowanie lepszej sytuacji niż jeszcze kwartał wcześniej i widzą coraz większe szanse na rozwój w tym roku – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

W III kwartale br. 11% firm transportowych planuje zwiększyć poziom inwestycji, podobny odsetek zapytanych przedsiębiorców liczy na większe zamówienia (13%) i w związku z tym na lepszą płynność finansową (10%). 13% zapytanych zgłasza większe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne.

Warto jednak zwrócić uwagę na te mniej optymistyczne prognozy, które w porównaniu do pozostałych branż, pokazują, że transport „wrzuca wyższy bieg”. Tylko 5% firm obawia się spadku sprzedaży, a 8% gorszej płynności finansowej na koniec tego roku. To najniższe wyniki wśród wszystkich badanych branż. Dla porównania, w budownictwie mniejszych przychodów spodziewa się 9%, w handlu 24%, a w hotelarstwie i gastronomii (tzw. HoReCa) 34%.

efl

Inflacja mniej straszna

Zapytane o wpływ wojny i inflacji na prowadzony biznes firmy transportowe podobnie jak pozostałe branże zdecydowanie mniej obawiają się pierwszego czynnika. W IV kwartale tego roku na negatywny wpływ wojny na ich działalność wskazuje 10% zapytanych, czyli o 5 p.p. mniej w ujęciu kwartalnym.

Więcej firm transportowych obawia się inflacji. 29% przedsiębiorstw transportowych boi się pogorszenia kondycji swojego biznesu w związku z rosnącą inflacją. Jednak biorąc pod uwagę wcześniejszy kwartał jak i wskazania pozostałych uczestników rynku, taki wynik wydaje się optymistyczny. Trzy miesiące wcześniej aż 47,5% przedsiębiorstw transportowych obawiało się negatywnego wpływu rosnących cen na swoją działalność. W hotelarstwie i gastronomii tak odpowiedziało aż 62% zapytanych, w handlu 51%, w przemyśle 41%, w budownictwie 38%, a w usługach 42%.

Główny odczyt Barometru EFL na IV kwartał 2023 roku wyniósł 50,4 pkt., o 2,3 pkt. więcej niż we wcześniejszym kwartale. Osiągnięty poziom wartości przekroczył próg organicznego rozwoju, co oznacza, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź