Poczta Polska odebrała nowy kompleks logistyczny znajdujący się w miejscowości Ciemne koło Radzymina, największy w sieci spółki.
Tym samym Poczta Polska zyskała piętnasty węzeł ekspedycyjno-rozdzielczy, obsługujący przesyłki paczkowe i paletowe nadchodzące z innych węzłów rozdzielczych w kraju oraz z własnego obszaru działania, w tym również nadawane przez klientów masowych. Tu zlokalizowane będą również magazyny: wysokiego składowania i handlowy. Nowy obiekt zastąpi również operacyjnie dotychczasowy w Grodzisku Mazowieckim, ale przede wszystkim będzie największym w całej sieci logistycznej Poczty Polskiej węzłem obsługującym przesyłki paczkowe KEP.
– Inwestycja w Ciemnem pod Radzyminem to jedno z najważniejszych zadań prowadzonych obecnie w spółce. Pozyskanie nowego obiektu logistycznego w bezpośredniej okolicy Warszawy umożliwi obsługę rosnącego wolumenu przesyłek paczkowych i paletowych oraz automatyzację procesów logistycznych. Już w pierwszej połowie przyszłego roku hala zostanie wyposażona w największy w spółce sorter paczek – mówi Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.
Trzy budynki, wiele funkcji
Na całość kompleksu składają się 3 budynki: hala cross dock o powierzchni ponad 12 tys. mkw, hala magazynowo – operacyjna o powierzchni ponad 28 tys. mkw z wiatą o powierzchni 5 tys. mkw oraz dyspozytornia o powierzchni 660 mkw. Poza budynkami operacyjnymi w obiekcie znajdują się pomieszczenia pomocnicze oraz zaplecze techniczne. Całość zajmie powierzchnię ponad 11 ha.
W hali cross dock zlokalizowany został magazyn wysokiego składowania, magazyn handlowy oraz powierzchnia do obsługi palet. Budynek ma 36 hydraulicznych ramp przystosowanych do załadunku i rozładunku różnych pojazdów: od lekkich o dmc do 3,5 t po zestawy 40-tonowe. W obiekcie zaplanowano też obsługę „Przesyłki Paletowej” krajowej i międzynarodowej oraz magazynowanie.
Krajowa „Przesyłka Paletowa” to usługa polegająca na przewozie towarów spakowanych i umieszczonych na europalecie (lub innej jednostce ładunkowej) z miejsca odbioru do miejsca doręczenia przy użyciu kilku środków transportu. Polecana jest do transportu towarów, artykułów przemysłowych, wraz z towarami objętymi ustawą SENT i wybranymi klasami towarów ADR. Usługa skierowana jest do klientów, działających w sektorze B2B i B2C, w tym firm z rynku e-handlu.
Magazyn wysokiego składowania obsłuży firmy produkcyjne i handlowe. Oferta obejmuje przyjęcie towaru do magazynu, składowanie i zarządzanie zapasami, kompletowanie zamówień, zabezpieczenie towarów, wydawanie oraz okresową inwentaryzację.
Magazyn handlowy znajdujący się również w ww. hali, będzie spełniać rolę centrum dystrybucyjnego dla działalności handlowej placówek pocztowych województwa mazowieckiego. W magazynie tym dokonywane będzie przyjęcie towarów, konfekcja i ich wysyłka bezpośrednio do placówek pocztowych.
W hali magazynowo – operacyjnej będą sortowane przesyłki KEP (kurier, ekspres, paczka), Wydzieloną część przeznaczono na sortowanie przesyłek gabarytowych. Obiekt wyposażono w 60 bram kurierskich. Ponadto dla przyspieszenia pracy przy budynku powstała wiata, która umożliwi jednocześnie rozładunek oraz załadunek około 80 samochodów kurierskich.
Poczta Polska: największe i najnowocześniejsze
– Mamy ambicje, aby poczta była liderem na rynku przesyłek kurierskich. Naszym celem jest osiągnięcie znaczącego wzrostu przychodów w tym segmencie, utrzymanie wysokiego standardu świadczonych usług oraz komfort pracowników. Dlatego stawiamy na nowoczesne rozwiązania logistyczne. W odbieranych dziś nowych halach powstaje największe i najnowocześniejsze centrum logistyczne poczty, w którym dzięki inwestycji w maszynę sortującą praca będzie w dużej mierze zautomatyzowana – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej.
Od lipca br. w hali trwa instalacja sortera do automatycznego rozdziału przesyłek. Zakończono już montaż całej konstrukcji z pomostami roboczymi i serwisowymi oraz zmontowano cały tor sortera. Obecnie rozpoczął się montaż 6 automatycznych linii wprowadzających przesyłki na sorter. Wydajność operacyjna urządzenia pozwoli na posortowanie 15 tys. przesyłek na godzinę. Jego uruchomienie nastąpi w drugim kwartale 2024 roku.
Obiekt Warszawa II został pozyskany w formie najmu BTS. Jego główny wykonawca firma Panattoni poprzedził jego budowę analizą potrzeb spółki. Wykonawca zadbał o funkcjonalność i ekologię. Magazyn otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Excelent. Dodatkowo obiekt został wyposażony w systemy inteligentnego zarządzania energią, ochrony zasobów wodnych, ładowarki dla samochodów elektrycznych, strefy zieleni przy biurach oraz stojaki na rowery.
Poczta Polska podejmuje szereg działań zmierzających ku unowocześnieniu obecnej sieci logistycznej oraz jej umaszynowieniu. W sortowniach we Wrocławiu, Lublinie i Lisim Ogonie pod Bydgoszczą już zostały oddane do użytku sortery do automatycznego opracowywania przesyłek KEP. W perspektywie najbliższych lat umożliwi to spółce dalszy rozwój perspektywicznych usług kurierskich i paczkowych, e-handlowych i logistycznych.