W październiku 2023 roku Dachser Polska uruchomił regularne połączenie na Ukrainę.
Nowa trasa, łącząca rzeszowski oddział firmy w Jasionce ze Lwowem i Kijowem, stanowi odpowiedź na potrzeby rynkowe i otwiera perspektywy współpracy przed lokalnymi przedsiębiorcami i biznesem z całej Polski.
W obecnej sytuacji Podkarpacie stał się hubem pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy oraz kluczowym ogniwem wsparcia w odbudowie kraju. Dlatego Dachser otworzył linię dostaw z rzeszowskiego oddziału do Lwowa i Kijowa. Pierwszy transport miał miejsce 2 października br.
Zmiany w ukraińskim handlu
Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, wartość ukraińskiego eksportu w 2022 roku obniżyła się względem 2021 roku o 35%, a importu o 19%. Główną przyczyną obok zniszczeń wynikających z działań wojennych, była blokada głównego szlaku handlowego, który wcześniej biegł przez Morze Czarne i obsługiwał około dwóch trzecich ukraińskiego eksportu. Obecnie ruch handlowy został przekierowany na trasy lądowe. W rezultacie Polska stała się podstawowym partnerem handlowym Ukrainy, a co za tym idzie największym odbiorcą jej eksportu oraz drugim dostawcą, ustępując jedynie Chinom.
– Zarówno eksport na Ukrainę, jak i import towarów do Polski utrzymuje się na wysokim poziomie. Wobec tego jesteśmy gotowi elastycznie reagować na zmieniające się okoliczności i wyzwania występujące w tym obszarze. Regularne połączenie z Jasionki do Lwowa i Kijowa to nasza reakcja w ramach potrzeby wsparcia dostaw na wschód, które będą służyć odbudowie ukraińskiej gospodarki – mówi Szymon Charachajczuk, kierownik oddziału satelitarnego Dachsera w Rzeszowie.
Nowe regularne połączenie
W ramach nowej linii dostaw uruchomiono jeden transport w tygodniu, który odbywa się w piątki, jednak w przyszłości planowane jest rozszerzenie oferty o dodatkowe kursy. Nowe połączenie dociera do Lwowa i Kijowa, do firmy ACE, współpracującej z Dachserem.
Rzeszowski oddział Dachsera, obsługujący nową linię, znajduje się przy porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka, w sąsiedztwie autostrady A4 i stanowi centrum logistyczne dla południowo-wschodniej Polski. Dysponuje nowoczesnym magazynem logistyki kontraktowej oraz terminalem przeładunkowym. Ponadto przygotowany jest do obsługi przesyłek ADR, oraz zapewnia płynny transport towarów przez granice celne. Jednostka Agencji Celnej Dachser doradza w kwestiach związanych z odprawą celną i obsługuje wszelkie formalności takie jak rejestracja klientów i archiwizacja danych. W najbliższym czasie odział w Rzeszowie będzie również dysponował składem celnym.
Oprócz transportu drogowego i magazynowania oddział obsługuje również fracht międzykontynentalny, w tym przesyłki lotnicze. Każdego dnia realizuje połączenia z 34 krajami w Europie oraz pozostałymi oddziałami Dachsera w Polsce. Aktualnie w kraju działa jeszcze dziewięć oddziałów firmy: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Brwinowie, Sosnowcu, Strykowie, Szczecinie i Toruniu, które obsługują w sumie blisko 100 codziennych europejskich połączeń drobnicowych.