Od 2016 roku w ramach akcji „Profesjonalni Kierowcy” przeszkolono ponad 1000 osób.
Starzejąca się grupa zawodowa, braki kadrowe wśród truckerów – eksperci od lat alarmują o problemach z jakimi mierzy się sektor TSL. O tym, że są potrzebne zmiany wiedzą pomysłodawcy i partnerzy akcji „Profesjonalni Kierowcy”, inwestujący w rozwój zawodowy kierowców z kategorią C+E, którzy nie są obecnie aktywni zawodowo.
Nawet 11% wakatów może zostać nieobsadzonych przez zawodowych kierowców w 2024 roku, co stanowi wzrost o 4% w stosunku do obecnego roku, wynika z raportu IRU (Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego).
Jak zapełnić luki?
Wpływa na to rosnące zapotrzebowanie na transport, a także starzejąca się grupa zawodowych kierowców w Europie. Niestety, co trzeci trucker w Unii Europejskiej ma ponad 55 lat.
– Statystyki nie są zaskakujące, bo od 2016 roku wraz z partnerami akcji „Profesjonalni Kierowcy” staramy się poprawić sytuację na rynku transportowym. W ramach wspólnej inicjatywy podnosimy kompetencje kierowców posiadających prawo jazdy C+E. Zauważyliśmy, że na rynku są osoby, które zrobiły kilka lat temu prawo jazdy z kategorią C+E lub C, ale z różnych powodów nie są aktywne zawodowo. Jedni chcą wrócić do branży, a drudzy z kolei rozpocząć pracę jako kierowcy – mówi Piotr Werner, dyrektor marketingu i produktów cyfrowych w Volvo Trucks Polska. – To, co nas napawa optymizmem, to fakt, że profil naszych kursantów zmienia się: coraz częściej mamy do czynienia z młodymi osobami w wieku 20-29 lat. W 2023 roku stanowiły one 18% uczestników szkolenia. Wzrosło też zainteresowanie prawem jazdy kat. C+E, w latach 2022-2023 uzyskało je ponad 38% naszych kursantów.
Bogaty program dzięki partnerom
Akcja „Profesjonalni Kierowcy” to bezpłatne szkolenia, które wykraczają poza tradycyjne kursy. W ramach spotkań uczestnicy mogą m.in.: przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, sprawdzić umiejętności jazdy na drogach i opanowania poślizgu, nauczyć się sprawnego manewrowania, prawidłowego dojazdu do rampy, podpinania naczepy i poznać metody mocowania ładunku.
– Tak bogaty program nie byłby możliwy bez naszych partnerów inwestujących w zawodowych kierowców, którzy pośrednio wpływają na wzrost PKB w jednej z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki, czyli branży TSL. Jednocześnie poprzez podnoszenie kompetencji zawodowych kierowców zwiększają bezpieczeństwo na drogach wszystkich uczestników ruchu – dodaje Piotr Werner.
Od początku 2016 roku udało się przeszkolić ponad 1000 osób, przy czym zainteresowanie jest czterokrotnie większe.
Partnerami akcji „Profesjonalni Kierowcy” są: Volvo Trucks Polska, MJM Brokers, VFS Usługi Finansowe, MAK Ubezpieczenia, Phillips Poland, Wielton, Continental, PKO Leasing, Shell Polska, Chubb, Warta.