sobota, 16 listopada, 2024
Strona głównaLogistyka 4.0Prologis podsumowuje rok 2023

Prologis podsumowuje rok 2023

Prologis podsumowuje działalność operacyjną w Europie w czwartym kwartale i całym 2023 roku.

– Czwarty kwartał 2023 roku zamknęliśmy z solidnymi planami inwestycyjnymi, stabilnym wzrostem liczby nowych budów oraz poziomem pustostanów znacznie poniżej średniej rynkowej – podkreśla Ben Bannatyne, prezes Prologis Europe. W obecnych warunkach utrzymuje się silny popyt na wysokiej jakości, zrównoważoną powierzchnię magazynową, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemczech, krajach z ograniczoną dostępnością gruntów i wysoką konkurencją. Na wszystkich europejskich rynkach dostarczając rozwiązania za pośrednictwem naszej platformy Prologis Essentials, strategicznego banku ziemi i zespołu specjalistów.

W Europie

Działalność operacyjna w czwartym kwartale i całym 2023 roku – Europa:

Całkowita wielkość portfolio Prologisu w Europie: 22,5 mln metrów kwadratowych (obejmuje działalność operacyjną, rozwojową, nieruchomości przeznaczone na sprzedaż i inne, jak również zakupy i przekształcenia o wartości dodanej (VAA/VAC))

Wynajęta powierzchnia w trzecim kwartale: 637 075 metrów kwadratowych (zmiana czynszu powiązana jest z datą podpisania umowy najmu), w tym:

    – nowe umowy najmu -160 796 metrów kwadratowych

    – przedłożone umowy najmu – 476 279 metrów kwadratowych

Wskaźnik zajętości: 97,7%

Zmiana wysokości czynszu w czwartym kwartale: 34,4 %*

Zmiana wielkości czynszy w całym roku: 27,3%

W Europie Środkowej i Polsce

Działalność operacyjna w czwartym kwartale 2023 roku – Europa Centralna i Polska 

Całkowita wielkość portfolio Prologisu w Europie Środkowej: 4,92 mln metrów kwadratowych

Wynajęta powierzchnia w czwartym kwartale: 348 367 metrów kwadratowych, w tym:

    – nowe umowy najmu – 55 321  metrów kwadratowych

    – przedłożone umowy najmu – 236 443  metrów kwadratowych

Wskaźnik zajętości: 95,7% (obejmuje działalność operacyjną)

Całkowita wielkość portfolio Prologisu w Polscej: 2,38 mln metrów kwadratowych

Wynajęta powierzchnia w czwartym kwartale: 268 711 metrów kwadratowych, w tym:

    – nowe umowy najmu – 39 579  metrów kwadratowych

    – przedłożone umowy najmu – 159 789  metrów kwadratowych

Wskaźnik zajętości: 93%*

Najważniejsze umowy najmu w czwartym kwartale 2023 roku:

30 501 metrów kwadratowych dla IFCO Systems w Prologis Park Coventry DC10 – Wielka Brytania;

21 868 metrów kwadratowych dla Alive Events w Prologis Plessis-Pâté DC1 – Francja;

19 779 metrów kwadratowych dla BCUBE Poland Services Sp. z o.o. w Prologis Park Dąbrowa DC1C – Polska;

13 823 metry kwadratowe dla EXPERIS France w Prologis Park Moissy DC5 – Francja.

Inwestycje kapitałowe w czwartym kwartale i całym roku 2023:   .

Rozpoczęte budowy

Całkowity wolumen działalności deweloperskiej w czwartym kwartale wyniósł 137 833 metry kwadratowe w Czechach, Polsce, Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii, z czego 55,6% stanowiły obiekty typu build-to-suit.

W całym 2023 roku rozpoczęto 26 inwestycji o łącznej powierzchni 356 545 metrów kwadratowych, z czego 60,3% stanowiły inwestycje typu build-to-suit.

Zważamy na ESG

– W ciągu ostatnich 12 miesięcy nasza platforma Prologis Essentials w coraz większym stopniu zapewniała ciągłość potrzeb operacyjnych naszych klientów. Zdajemy sobie sprawę, że lokalne wymogi, takie jak pozwolenia coraz częściej powiązane są z wizją ESG i wymiernym wpływem społecznym. Dlatego też nasze rozwiązania w obszarach działalności operacyjnej, energii i zrównoważonego rozwoju, jak również mobilności i kadr stale ewoluują, aby być wciąż o krok przed tym, co przyniesie przyszłość. Przykładowo w dziedzinie energii, rok zakończyliśmy sukcesem, osiągając połowę drogi do celu w postaci 500 MW energii słonecznej generowanej z instalacji dachowych i magazynów energii. Jesteśmy więc na dobrej drodze do przekroczenia naszego własnego celu 1 GW do 2025 roku – zwraca uwagę Ben Bannatyne, prezes Prologis Europe.

– Prologis opublikował wyniki corocznego badania Seven Predictions (siedmiu prognoz) na nadchodzący rok. Naszym zdaniem 2024 będzie okresem zdrowego wzrostu popytu, ograniczonej podaży, ewolucji technologicznej obiektów logistycznych i odwrócenia cyklu na rynkach kapitałowych – dodaje Eva van der Pluijm-Kok, wiceprezeska Prologis EU Research:

Jaki będzie rok 2024?

Patrząc na dwucyfrowy wzrost ruchu w portach i ruchu ciężarowego, należy oczekiwać odwrócenia globalnej recesji w transporcie towarowym. Nasili się wielki kryzys budowlany, a liczba rozpoczętych inwestycji osiągnie najniższy poziom globalny od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku.

W Ameryce Łacińskiej odnotowano rekordowy popyt, który utrzyma się w 2024 roku – zwłaszcza w Meksyku, w miarę jak produkcja będzie realizowana w ramach nearshoringu. Roczny popyt w Chinach osiągnie drugi najwyższy poziom w historii, co pomoże w walce z nadwyżką podaży z ostatnich kilku lat.

Technologia (zwłaszcza sztuczna inteligencja) zwiększy zapotrzebowanie na energię w obiektach logistycznych, zachęcając właścicieli magazynów do podwojenia mocy instalacji solarnych.

Spadki stóp procentowych podwoją finansowanie nieruchomości na niepublicznym rynku kapitałowym w 2024 roku. Należy się też spodziewać obniżenia europejskich stóp kapitalizacji oraz przeniesienia ekspansji do Azji.

Groundbreakers 2024 w Londynie

W 2024 roku konferencja Groundbreakers po raz pierwszy, odbędzie się w Europie. Wydarzenie będzie miało miejsce w Londynie w październiku. Zgromadzi liderów z regionu na dyskusjach dotyczących innowacji w dziedzinie zrównoważonej energii, sztucznej inteligencji i łańcucha dostaw.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź