Elektryczne autobusy na ulicach kolejnego miasta. Solaris Bus & Coach podpisał umowę na dostawę pięciu takich pojazdów z Gminą Miejską w Głogowie.
Elektryczne autobusy Urbino 12 electric wraz z infrastrukturą ładowania zostaną dostarczone do miasta latem 2024 roku. To pierwsze elektryczne pojazdy, w które zainwestowało dolnośląskie miasto.
Wymiar ekologiczny
Firma Solaris Bus & Coach została wybrana w ramach postępowania przetargowego. Uroczyste podpisanie odbyło się z udziałem Rafaela Rokaszewicza, prezydenta Głogowa. Zgodnie z podpisaną umową pierwsze bateryjne pojazdy zawitają do dolnośląskiego miasta w drugiej połowie 2024 roku.
– Zakup autobusów elektrycznych przez Głogów ma nie tylko wymiar społeczny i gospodarczy, ale przyniesie także wiele korzyści ekologicznych. Firma Solaris jest liderem na rynku europejskim wśród producentów autobusów elektrycznych, dlatego też cieszymy się niezmiernie na tę współpracę – powiedział Rafael Rokaszewicz.

– Niezwykle się cieszymy na kolejny etap naszej wieloletniej współpracy i serdecznie gratulujemy tej imponującej inwestycji w „bezemisyjne” autobusy, które uczynią transport publiczny w Głogowie bardziej zrównoważonym i przyjaznym mieszkańcom – powiedział obecny na uroczystości podpisaniu umowy Waldemar Wlazło, dyrektor sprzedaży regionu zachodnio-południowego w Polsce w spółce Solaris Bus & Coach.
Wtyczka lub pantograf
Autobusy będzie napędzać silnik o mocy 220 kW, zasilanym energią z baterii Solaris High Energy. Magazyny energii o pojemności 280 kWh będą ładowane poprzez złącze plug-in i za pomocą pantografu odwróconego, czyli opuszczanego ze stacji ładowania na dach pojazdu. Dzięki temu autobusy będą mogły pracować przez cały dzień, podobnie jak spalinowe odpowiedniki.
Solaris dostarczy również infrastrukturę do ładowania. Stacja szybkiego ładowania zostanie wybudowana przy ulicy Towarowej, a ładowarki plug-in będą znajdować się w zajezdni autobusowej przy ulicy Transportowej.
Współpraca producenta z Głogowem sięga 2006 roku i do tej pory do miejskiej floty dołączyło ponad 20 Solarisów, w tym 4 z napędem hybrydowym.