sobota, 16 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościDofinansowania w transporcie – na co można otrzymać pieniądze?

Dofinansowania w transporcie – na co można otrzymać pieniądze?

Dofinansowania w transporcie mogą okazać się sporą pomocą w niepewnych czasach. Wydatki firm transportowych rosną. Ma to związek m.in. ze wzrostem kosztów pracy i opłatami drogowymi. Ponadto zbliża się konieczność wymiany tachografów. Przedsiębiorcy nie mogą w tym zakresie liczyć na wsparcie finansowe. Małe firmy branży TSL próbują ratować się m.in. obniżaniem swoich cen. Na szczęście nie jest to jedyne rozwiązanie, żeby przetrwać na rynku. Eksperci Inelo z Grupy Eurowag wspólnie z Euro Invest Group – firmą specjalizującą się w doradztwie inwestycyjnym – wskazali alternatywne ścieżki do zdobycia potrzebnych funduszy na cyfryzację firmy transportowej.

Transformacja cyfrowa jest niezbędna do budowy dobrze prosperującego biznesu. Przewoźnikom pozwala obniżać koszty operacyjne i automatyzować pracę. Nowe technologie, zintegrowane ze sobą, są konieczne do wydajnego zarządzania transportem, poprawnego rozliczania czasu pracy kierowców i kontroli płatności w firmie. Jednym z kluczowych zalet integracji telematyki z systemem TMS jest również możliwość stałej komunikacji biura z pracownikiem. Do tego dochodzi bezpieczna i szybka wymiana dokumentów, usprawniająca procesy rozliczania się z kontrahentami.

Elektroniczna wymiana dokumentów eliminuje potrzebę ich fizycznego przekazywania. Nie ukrywajmy – to mocno przyspiesza cały proces, zmniejsza ryzyko zgubienia czy uszkodzenia dokumentów i może wyeliminować błędy ludzkie. – komentuje Tomasz Czyż, główny ekspert ds. rozwiązań technologicznych, Inelo z Grupy Eurowag.

Po co telematyka?

Tomasz Czyż dodaje, że telematyka czy systemy typu TMS pozwalają lepiej obsługiwać swoich klientów. Zwiększają bezpieczeństwo kierowców za pomocą dokładnych danych geolokalizacyjnych i szybkiej informacji zwrotnej o potencjalnym niebezpieczeństwie. Umożliwiają ponadto świadome wchodzenie we współpracę z kontrahentami poprzez możliwość oceny ich wiarygodności.

Jak pozyskać od kilkuset tysięcy do nawet kilkudziesięciu milionów? Oto kilka przykładów.

Pożyczka na cyfryzację

Jednym z rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę jest „Pożyczka na cyfryzację”. Program ten pozwoli uzyskać wsparcie na wdrożenie systemów informatycznych, zakup sprzętu i oprogramowania, a także cyfryzację procesów wewnątrz organizacji. Można również postarać się o pomoc w zakresie integracji rozwiązań telematycznych z systemami klasy TMS i doradztwo specjalistów, którzy przeprowadzą przez cały proces stosowania nowych narzędzi.

Przedsiębiorca w tym wypadku może starać się o dofinansowanie nawet do 1,5 mln złotych, które należy przeznaczyć na wdrożenie, rozbudowę i unowocześnienie systemów informatycznych, a także na cyfryzację produkcji i innych procesów w obrębie przedsiębiorstwa. Co ważniejsze do ubiegania się o fundusze firma nie potrzebuje wkładu własnego, a pożyczkę należy spłacić do 7 lat z półrocznym okresem karencji. – podkreśla Małgorzata Ławniczek – Blażlak, project manager, Euro Invest Group.

Małgorzata Ławniczek-Blażlak dodaje, że konkurs nie ma również żadnych dodatkowych prowizji ani opłat a oprocentowanie wynosi jedynie 2 proc. na preferencyjnych warunkach. Oprocentowanie to może jednak zostać podwyższone do ponad 6 proc. na warunkach rynkowych w sytuacji, gdy firma nie może zabezpieczyć pożyczki ze względu na niską wartość rynkową

Dofinansowania w transporcie: digitrans

Jeśli jesteś jeszcze przed rewolucją technologiczną firmy, to możesz zapoznać się z następną metodą pomocy pt. „Digitrans”. Przeznaczona jest dla firm, będących dopiero na początku drogi, które chcą wyposażyć się w nowoczesne rozwiązania, usprawniające prace.  Dzięki niemu możesz otrzymasz środki na zakup oprogramowania i niezbędnych licencji, a także na stworzenie biznesplanu i przeprowadzenie transformacji cyfrowej wewnątrz organizacji. Możesz również dostać refundację na przeprowadzenie integracji rozwiązań telematycznych z systemami klasy TMS, aby zapewnić wydajniejsze zarządzenie łańcuchem dostaw. Ważnym elementem jest również możliwość uzyskania grantów na usługi doradczo- szkoleniowe, takie jak np. realizuje Inelo.

Szkolenia pracowników i konkurs Dig.IT

Kolejną metodą wsparcia, którą warto rozważyć jest konkurs pt. Dig.IT. Pozwala on nie tylko zakupić nowoczesne technologie i sprzęt, ale również przeszkolić pracowników z zakresu stosowania nowych narzędzi. Pomoc przeznaczona jest dla MŚP. Maksymalna kwota, którą można uzyskać wynosi 850 tys. zł i nie może przekroczyć 50% kosztów projektu. O dotację mogą ubiegać się firmy, które mają znacznie większy zakres działalności w obszarze przemysłu, a transport jest jedną z gałęzi prowadzonej działalności.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź