środa, 27 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościEcotrendy – transport chłodniczy

Ecotrendy – transport chłodniczy

Gdy 18 lipca tego roku w Gdańsku czy Hamburgu termometry wskazywały 21°C, na południowych krańcach Hiszpanii temperatura osiągała nawet 40°C. Tak duża rozpiętość temperatur w Europie sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na transport chłodniczy. Dla operatorów logistycznych stanowi to jednak nie lada wyzwanie.

Właśnie dlatego liderzy tego sektora stale inwestują w nowoczesną flotę, która pozwala przewozić towar wrażliwy termicznie w optymalnych warunkach, z zachowaniem stałej temperatury. Innowacje techniczne stanowią dla spedytorów przewagę konkurencyjną i pozwalają ograniczyć negatywny wpływ branży na środowisko.

Transport chłodniczy – wyzwania

Produkty spożywcze, kosmetyki, kwiaty, elektronika, ale też prefabrykaty do produkcji opon i farby to tylko niektóre z towarów wrażliwych termicznie, które potrzebują zachowania odpowiedniej, stałej temperatury i wilgotności podczas transportu. Do najbardziej wymagającego sektora, jeśli chodzi o warunki przewozu i przechowywania, należą jednak wyroby farmaceutyczne.

Polska jest jednym z głównych rynków dla sektora farmaceutycznego w Europie Środkowej. Na operatorach logistycznych obsługujących tę branżę spoczywa duża odpowiedzialność. Utrzymanie łańcucha chłodniczego jest bowiem kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa i jakości produktów farmaceutycznychzauważa Magdalena Wójcik, Senior Business Development Manager, FM Logistic Central Europe.

Wymagania Głównego Inspektora Farmaceutycznego są bardzo wysokie zarówno względem transportu, jak i magazynowania medykamentów. W przypadku przewozu towarów wrażliwych termicznie należy zwrócić uwagę na specjalne certyfikowane i kalibrowane samochody. Liczy się też jakość obsługi. Opóźnienie rozładunku, nieprawidłowy transport czy zaniedbania ze strony kierowcy mogą prowadzić do konieczności wycofania produktów z obiegu i narazić zarówno klienta, jak i spedytora na straty finansowe i wizerunkowe.

FM Logistic - transport chłodniczy
Nowe pojazdy obsługujące transport chłodniczy są bardziej ekologiczne. Naczepy są wyposażone w nowoczesne rozwiązania telematyczne do kontroli wszystkich parametrów przewozu. Poczynając od pomiaru ciśnienia w oponach, po parametry przewożonego ładunku i parametry agregatu chłodniczego.

Nowoczesne, znaczy ekologiczne

Aby spełniać te wszystkie oczekiwania, wiodący operatorzy logistyczni stawiają na zaawansowaną technologicznie flotę.

Nowoczesne materiały i rozwiązania zastosowane w nowych pojazdach gwarantują lepszą i dłuższą efektywność wykorzystania naczep, co przekłada się na wyższą jakość i niższe koszty usług oferowanych naszym klientom – mówi Andrzej Wacyk Transport Administration and Support Director, FM Logistic Central Europe.

Nowe pojazdy obsługujące transport chłodniczy są też bardziej ekologiczne. Naczepy wyposażone są w nowoczesne rozwiązania telematyczne do kontroli wszystkich parametrów przewozu, poczynając od pomiaru ciśnienia w oponach, po parametry przewożonego ładunku i parametry agregatu chłodniczego. Równocześnie agregaty w naczepach chłodniczych coraz częściej wyposażone są w panel solarny. Takie rozwiązanie służy do ładowania akumulatora rozruchowego podtrzymującego pracę wszelkich systemów elektronicznych, a dodatkowo pozwala ograniczyć spalanie. Panel fotowoltaiczny chroni też agregat przed głębokim rozładowaniem, które grozi jego uszkodzeniem i wiąże się z koniecznością wymiany. Dzięki zasilaniu energią słoneczną, nie trzeba się też obawiać o zachwianie temperatury z powodu rozładowania akumulatora.

Ekologiczne i ekonomiczne jest też stosowanie podwieszanych osi w celu redukcji zużycia paliwa i opon w przypadku transportu bez ładunków. Równie ważne i korzystne, z punktu widzenia wpływu na środowisko, jest również dbanie o optymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej.

Jednym z rozwiązań są chłodnie dwukomorowe, pozwalające na przewóz towarów w różnych temperaturach. Z technologii tej często korzystamy, transportując produkty spożywcze i farmaceutyki. Dzięki dwóm komorom, możemy przewozić towary o różnych potrzebach termicznych, angażując jeden a nie dwa pojazdy – tłumaczy Magdalena Wójcik.

Inną opcją jest zastosowanie w naczepie konstrukcji dwu podłogowej, która dzieli przestrzeń w poziomie i doskonale sprawdza się przy transporcie lekkich towarów.

FM Logistic - transport chłodniczy
Niedawno firma FM Logistic odebrała 500. pojazd marki Schmitz Cargobull dostarczony przez EWT Truck & Trailer Polska. Tylko na przestrzeni ostatniego roku flota FM Logistic wzbogaciła się o 100 nowych naczep.

Transport chłodniczy, czyli bezpieczeństwo na chłodno

Nowe naczepy oprócz możliwości zachowania temperatury przewozu mają także skuteczne systemy zabezpieczające ładunek, np. przed kradzieżą.

– Wszystkie naczepy chłodnicze to tzw. hardboxy, czyli kontenery ze sztywną zabudową. Są też wyposażone w monitoring, alarmy oraz zabezpieczenia mające na celu ochronę produktów – GPS, zabezpieczenia antymanipulacyjne, kamery i systemy telematyczne to standardowe wyposażenie naszych nowych naczep. Dla bezpiecznych transportów znaczenie mają jednak przede wszystkim dobrze przeszkoleni kierowcy – dodaje Magdalena Wójcik.

Tak zaawansowane systemy bezpieczeństwa sprawdzają się nie tylko w usługach dla branży farmaceutycznej, ale też w transporcie towarów high value, np. tytoniu i gotowych wyrobów tytoniowych oraz luxury, takich jak wysokiej klasy kosmetyki czy elektronika. Przewożąc cenne i delikatne towary, operator logistyczny musi gwarantować usługi na najwyższym poziomie. Aby mieć pewność, że tak właśnie jest, operatorzy przechodzą regularnie szereg audytów zatwierdzających środki transportu oraz procedury wewnętrzne. Dla tych, którzy zdecydowali się inwestować w wymianę pojazdów, jest to długofalowa strategia.

Tylko w przeciągu ostatniego roku flota FM Logistic wzbogaciła się o 100 nowych naczep. Nieustannie rozwijamy usługę transportową, doskonaląc i rozszerzając zakres naszego serwisu. Inwestycja w nowoczesną flotę jest częścią tej strategii – podsumowuje Jacek Oraczewski, Transport Director,FM Logistic Central Europe.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź