Schmitz Cargobull otrzymał „Niemiecką nagrodę za projekty dotyczące zrównoważonego rozwoju 2023”.
Niemiecki Instytut Jakości Usług (DISQ – Deutsche Institut für Service-Qualität), magazyn Deutsche Unternehmer Plattform oraz kanał ntv przyznały elektrycznej naczepie chłodniczej S.KOe Cool firmy Schmitz Cargobull pierwsze miejsce w kategorii „Technologia – Energia”. Marnix Lannoije, dyrektor ds. badań i rozwoju w firmie Schmitz Cargobull, odebrał nagrodę podczas oficjalnej ceremonii w Berlinie 6 czerwca 2023 roku.
Schmitz Cargobull: stały rozwój
– Schmitz Cargobull od wielu lat inwestuje w badania i rozwój zrównoważonych i energooszczędnych rozwiązań dla transportu. Cieszymy się, że elektryczna chłodnia S.KOe Cool zdobyła tę nagrodę – powiedział Marnix Lannoije. – Nagroda jest dla całego zespołu i podkreśla nasze zaangażowanie na rzecz najnowocześniejszych technologii. Jednocześnie jest dla nas przepustką do dalszego oferowania klientom praktycznych i opłacalnych rozwiązań transportowych.
Naczepa S.KOe Cool jest wyposażona w elektryczny agregat chłodniczy z akumulatorem wysokonapięciowym, a także oś elektryczną, która pracując jako generator, dostarcza energii pojazdowi. Naczepa jest wyjątkowo cicha, co pozwala wykonywać dostawy w terenie zabudowanym wczesnym rankiem i późnym wieczorem. W miejscu zbiornika paliwa dla agregatu są akumulatory. Możliwe jest również zamontowanie pod podwoziem skrzyni mieszczącej 36 palet. Ładowność tak wyposażonej, elektrycznej naczepy chłodniczej jest mniej więcej taka sama, jak podobnej z agregatem zasilanym silnikiem Diesla.
Elektryczna oś naczepy Schmitz Cargobull odzyskuje energię podczas hamowania, wydłużając czas pracy agregatu chłodniczego lub skracając czas ładowania akumulatora z sieci. W praktycznych próbach w ruchu dystrybucyjnym, w połączeniu z ciągnikiem napędzanym silnikiem Diesla, uzyskano oszczędność paliwa na poziomie 5%. Moc osi elektrycznej jest dopasowana do wymagań agregatu chłodniczego. Naczepa jest zintegrowana z telematyką Schmitz Cargobull, dzięki czemu stan naładowania akumulatora, dostępny zasięg i czas ładowania można monitorować zdalnie za pośrednictwem portalu telematycznego.
Nagordzeni z różnych sektorów
„Niemiecka nagroda za projekty dotyczące zrównoważonego rozwoju” jest przyznawana przedsięwzięciom z wielu sektorów gospodarki. Patronuje jej Brigitte Zypries, była federalna minister sprawiedliwości, a potem gospodarki i energii. W sumie nominowano 283 firmy lub projekty, z których 69 zdobyło nagrody.
Jury oceniało projekty pod kątem celów ekonomicznych i środowiskowych, takich jak efektywność wykorzystania surowców, recykling i ochrona przyrody, a także celów społecznych, w tym edukacji, zdrowia i potencjału równoważenia szans.