środa, 27 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościHVO100 dostępne w Czechach

HVO100 dostępne w Czechach

Czechy dołączyły do Austrii i Słowacji, gdzie w ostatnich miesiącach pojawiła się możliwość zatankowania biopaliwa HVO100.

Paliwo HVO 100 jest dostępne na nowej, samoobsługowej stacji benzynowej Eurowag w pobliżu miejscowości Jihlava, ok. 150 km od granicy z Polską.

Paliwo HVO100 zaliczane jest do paliw odnawialnych i zmniejsza emisję CO2 do 90%. Paliwo może być tankowane do większości pojazdów z silnikiem Diesla, bez konieczności wprowadzania modyfikacji.

Zainteresowanie HVO100 rośnie

– Coraz więcej przewoźników i ich klientów szuka sposobów, by zredukować emisję w transporcie. Chcąc odpowiedzieć na to zapotrzebowanie, wprowadziliśmy na naszej nowo otwartej stacji tankowanie dla ciężarówek tego wysoce efektywnego rozwiązania. HVO100 to paliwo jest w porównywalne do zwykłego oleju napędowego. Wierzymy, że po pokonaniu początkowych, mylnych stereotypów, szybko znajdzie zastosowanie w dekarbonizacji działalności wielu firm transportowych – powiedział Martin Vohánka, założyciel i prezes Eurowagu.

Nowa stacja benzynowa znajduje się przy autostradzie D1 koło Jihlavy (Červený Kříž) i została utworzona w ramach współpracy franczyzowej z Nikey. Jihlava Truck Park dołączył do sieci akceptacji Eurowagu gdzie można zatankować HVO100, liczącej obecnie obejmuje 177 stacji w Unii Europejskiej. Ten rodzaj biopaliwa jest najbardziej powszechny w krajach Beneluksu i Skandynawii. W przyszłości, Eurowag planuje dalsze rozszerzenie opcji tankowania HVO100 i oferowanie go we wszystkich swoich europejskich Truck Parkach, których aktualnie jest około 30. DB Schenker jest jedną z kilku dużych firm logistycznych, które już korzystają z tego rozwiązania.

– Codziennie w Europie rejestrowanych jest ok. tysiąc nowych ciężarówek na olej napędowy. Z pewnością nie przyspiesza to dekarbonizacji, ale dzięki HVO100 także takie pojazdy mogą być prawie całkowicie neutralne dla środowiska. Paliwo odnawialne umożliwia transportowi drogowemu zredukować emisję CO2 szybko i ekonomicznie – uważa Matthias Maedge, wiceprezes ds. dekarbonizacji CRT w firmie Eurowag.

Różne propozycje

Eurowag w zeszłym roku uruchomił dwie nowe stacje LNG w Czechach, rozszerzył ofertę bioLNG oraz od lat skupia się na elektromobilności.

– Naszym celem jest zaoferowanie klientom kompleksowego portfolio usług dla czystej logistyki. Wierzymy, że dekarbonizacja transportu nie sprowadza się do jednej technologii. Droga do osiągnięcia celów klimatycznych wymaga różnych rozwiązań, począwszy od gazowych i płynnych biopaliw, aż po baterie elektryczne i wodór, w zależności od konkretnej sytuacji i potrzeb klienta – podsumowuje Maedge.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź