sobota, 16 listopada, 2024
Strona głównaLogistyka 4.0Dachser: zrównoważone łańcuchy dostaw w branży chemicznej

Dachser: zrównoważone łańcuchy dostaw w branży chemicznej

Dachser rozumie, że firmy działające w branży chemicznej chcą zwiększać wydajności procesów, stosować bardziej ekologiczne podejście i poprawę efektywności energetycznej, aby redukować emisję CO2.

Wiedza na temat emisji gazów cieplarnianych jest kluczowa przy doborze rozwiązań proekologicznych. I to na każdym etapie prowadzonej działalności. Dlatego tak ważny jest wybór partnera logistycznego, który w całym łańcuchu dostaw monitoruje i raportuje wielkość emisji gazów cieplarnianych.

Według Eurostat wśród wszystkich sektorów gospodarki produkcja stanowi jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych. Branża chemiczna wysuwa się tutaj na czołówkę. Skłania to do szybkiego wdrożenia proekologicznych rozwiązań, które pozwolą zdekarbonizować tę branżę.

Obszarów optymalizacji w tym zakresie jest transport i logistyka produktów chemicznych. Punktem wyjścia Do skutecznego zarządzania poziomem emisji, punktem wyjścia jest wiedza na temat generowanego śladu węglowego. Zarządzanie emisjami w łańcuchu dostaw pozwala ograniczyć emisyjność, ale też przede wszystkim pozwala obniżyć koszty operacji i wyróżnić się na tle konkurencji. Dlatego warto wybrać operatora logistycznego, który w oferuje raportowanie CO2.

Raportowanie CO2 – standard czy wyjątek?

Oferowanie raportowania CO2 w standardzie, nie jest powszechną praktyką rynkową. Do poprawnego wyliczenia śladu węglowego ważne jest raportowanie emisji dwutlenku węgla generowanego przez transport. Dlatego przy wyborze operatora logistycznego należy zwrócić uwagę na ten element oferty i metodykę kalkulacji. To bardzo istotne w kontekście obowiązku raportowania ESG. Nakłada go Dyrektywa CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive. Początkowo CSRD zacznie dotyczyć największych firm, a pierwsze raportowanie wymagane jest w 2025 roku. Później ten obowiązek obejmie firmy zatrudniające ponad 250 pracowników, a następnie średnie i małe przedsiębiorstwa – do 2028 roku.

Dachser rozumiejąc to wyzwanie inwestuje w specjalistyczne narzędzia do monitorowania emisji. Ma również w swojej ofercie usługę raportowania CO2. Raport dostępny jest w trzech opcjach i obejmuje informacje o emisji wynikającej z transportu na jedną przesyłkę, z danego dnia lub z każdego etapu (tzw. noga) transportu na przesyłkę (np. podjazd short term do klienta, podjazd na cross dock, linia między hubami czy short term do odbiorcy).

– Dachser stawia na transparentność wszystkich procesów i przejrzysty system raportowania. Jesteśmy przekonani, że takie podejście pozwala nam wspierać naszych klientów. Tak w zakresie optymalizacji łańcucha dostaw, ale także w realizacji strategii ESG i osiąganiu celów klimatycznych. Raporty CO2 są integralną częścią tych działań. Stanowią niezbędne narzędzie w procesie optymalizacji transportu. Nasi klienci coraz chętniej korzystają również nasi klienci – mówi Ewelina Staszewska-Kobiela, kierownik rozwoju biznesu w Dachser Chem Logistics w Polsce.

Dachser: monitorowanie CO2

Firma korzysta z certyfikowanego oprogramowania EcoTransIT World umożliwiającego obliczanie zużycia energii, emisji dwutlenku węgla, zanieczyszczeń powietrza i kosztów zewnętrznych dla wszystkich rodzajach transportu (drogowego, morskiego i lotniczego). Na życzenie klienta generuje przejrzysty i szczegółowy raport.

W branży chemicznej pierwszym krokiem na drodze do neutralności emisyjnej i osiągnięcia celów klimatycznych jest dostęp do danych dotyczących emisji gazów cieplarnianych w logistyce i transporcie. Dążenie do zrównoważonego łańcucha dostaw wymaga współpracy z odpowiednim i zaangażowanym operatorem logistycznym.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź