czwartek, 3 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościWodorowy E-Transit w testach

Wodorowy E-Transit w testach

Wodorowy E-Transit rozpoczyna trzyletnie testy. Ford chce sprawdzić przydatność ogniw do napędu samochodu dostawczego.

Projekt ma na celu ustalenie, czy wodorowe ogniwa paliwowe mogą zwiększyć zasięg E-Transita. Długi zasięg jest ważny dla klientów używających samochodu na długich dystansach, którzy nie mają czasu na przedłużające się uzupełnianie energii. Ogniwo paliwowe może być użyteczne w pojazdach pracujących pod dużym obciążeniem, wyposażonych w dodatkowe urządzenia czerpiące energię, np. agregaty chłodnicze.

Wodorowy E-Transit: jaka zabudowa?

W wyniku prób zostaną również doprecyzowane wymagania, które powinny spełniać stacje tankowania wodoru. Testy, finansowane częściowo przez Centrum Zaawansowanych Napędów (Advanced Propulsion Centre – APC) są prowadzone przez konsorcjum sześciu firm, wśród których jest również Ford.

Ford Pro, dział odpowiadający za pojazdy użytkowe i usługi, wykorzysta program pilotażowy do sprawdzenia możliwości wyposażania pojazdów wodorowych w wyspecjalizowane zabudowy. Projekt wspierają konstruktorzy z zakładów Forda w Dagenham, a także specjaliści z Centrum E‑Transita w Dunton w Wielkiej Brytanii.

– Ford uważa, że ogniwa paliwowe mogą mieć zastosowanie w największych, najcięższych samochodach dostawczych, które zyskają atut „bezemisyjności”. Ogniwa mogą jednocześnie zaspokoić wysokie dzienne zapotrzebowanie na energię naszych klientów – stwierdził Tim Slatter, prezes Forda w Wielkiej Brytanii.

Również recykling

Partnerami projektu są firmy:

– BP, która zajmie się rejestrowaniem zużycia wodoru i określeniem wymagań dotyczących infrastruktury;

– Cambustion, testująca ogniwa paliwowe;

– Viritech, który projektuje systemy magazynowania wodoru;

– Cygnet Texkimp, dostarczający elementy z włókna węglowego do zbiorników ciśnieniowych.

Ford bada technologię ogniw paliwowych od lat 90. ubiegłego wieku, a w 2021 roku, podczas Targów Pojazdów Niskoemisyjnych CENEX zademonstrował po raz pierwszy E‑Transita z ogniwami paliwowymi.

wodorowy e-transit

Flota testowa ośmiu Fordów E‑Transitów napędzanych ogniwami paliwowymi będzie eksploatowana w sześciomiesięcznych etapach, w ciągu trzyletniego projektu do 2025 roku. Testy dostarczą informacji na temat całkowitych kosztów posiadania dużego samochodu dostawczego o wydłużonym zasięgu i czasie pracy, który bez potrzeby ładowania w ciągu zmian dorównuje odpowiednikowi z silnikiem Diesla.

Prototypowe Fordy E‑Transity będą wyposażone w zestawy ogniw paliwowych o dużej mocy oraz odpowiednio pojemne zbiorniki wodoru, udoskonalone pod kątem bezpieczeństwa, pojemności, kosztów i masy. Ważnym elementem projektu będzie ocena skutecznego i opłacalnego recyklingu komponentów wycofanych z eksploatacji.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera

This site is protected by hCaptcha and its Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź