sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościZakaz wyprzedzania dla ciężarówek?

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek?

Czy w Polsce będzie zakaz wyprzedzania dla ciężarówek? W środę 18 maja 2023 roku rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie.

– Celem jest to, aby zakazać wyprzedzania samochodów ciężarowych przez samochody ciężarowe na drogach szybkiego ruchu. To popularny „wyścig słoni”, sytuacja nader niebezpieczna – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek, a płynność ruchu

Na wybranych odcinkach autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), już teraz obowiązuje zakaz wyprzedzania pojazdów przez ciężarówki. Zakaz dotyczy m.in. autostrady A2 między Łodzią i Warszawą. O obowiązującym zakazie informuje znak drogowy B-26.

Planowany powszechny zakaz ma sprawić, że ruch będzie odbywał się bardziej płynnie, gdyż nie będą go blokować ciężarówki wyprzedzające się powoli przy małej różnicy prędkości. Pomysłodawcy dodają, że pojazdy ciężarowe obowiązuje ograniczenie do 80 km/h i praktykowane obecnie wyprzedzanie często wiąże się z przekraczaniem dozwolonej prędkości, a zatem łamaniem prawa.

Na autostradach i drogach szybkiego ruchu

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek obejmie wszystkie autostrady i drogi szybkiego ruchu. Projekt nowych przepisów zabrania kierującemu pojazdem samochodowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, przeznaczonym do przewozu ładunków, wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu.

Ponadto proponowany przepis zakłada, że przynajmniej jeden pas ruchu na jezdni autostrady lub drogi ekspresowej o minimum trzech pasach ruchu w jednym kierunku, będzie wolny od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. Na węzłach z pasami do włączania się do ruchu, ciężarówki mają zajmować pas najbliższy prawej krawędzi jezdni.

Obecnie za złamanie zakazu wyprzedzania pojazdu określonego przez znak drogowy grozi kierowcy mandat w wysokości 1000 zł oraz 15 punktów karnych. Jeśli kierowca popełnił to samo wykroczenie po raz drugi w krótkim odstępie czasu, dostanie mandat w wysokości 2000 zł.

Osobowe bezpłatnie, rajdówki legalnie

Wprowadzając zakaz wyprzedzania dla ciężarówek, rząd planuje jednocześnie zwolnić z opłat za przejazd drogami zarządzanymi przez GDDKiA samochody osobowe i motocykle: na A2 Stryków – Konin oraz A4 Wrocław – Sośnica. Projekt zakłada zwolnienie z opłat od lipca br. Odcinki koncesjonowane, zarządzane przez firmy prywatne mają być bezpłatne po zakończeniu negocjacji z koncesjonariuszami.

Ponadto rząd przewiduje dopuszczenie samochodów rajdowych do ruchu po drogach publicznych. Mają być wyposażone w specjalne tablice rejestracyjne i prowadzone przez licencjonowanego pilota.

Jak wynika z komentarzy publikowanych w sieci, zakaz wyprzedzania dla ciężarówek cieszy głównie kierowców samochodów osobowych. Dla kierowców zawodowych stanowi kolejne utrudnienie.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź