Volkswagen Poznań w minionym roku wyprodukował blisko 275 000 samochodów. To najlepszy wynik w ponad 30-letniej historii spółki. Warto wspomnieć także o tym, że Odlewnia Volkswagen Poznań wyprodukowała w tym czasie ponad 4,3 mln komponentów.
„Tak dobry wynik produkcyjny to efekt naszej wspólnej pracy i determinacji całego zespołu, za co pragnę serdecznie podziękować wszystkim pracownikom. Pomimo tego sukcesu, bardziej niż kiedykolwiek musimy być świadomi wyzwań, które stoją przed nami” – mówi Stefanie Hegels, prezeska Volkswagen Poznań.
W roku 2024 wzrosła produkcja samochodów
Licząc rok do roku udało się zwiększyć produkcję samochodów o około 25 000, z 250 000 w 2023 r. do 275 000 w 2024r.
Największy wzrost odnotowano w przypadku sztandarowego modelu Caddy.
W ubiegłym roku z taśm produkcyjnych zakładu w poznańskim Antoninku zjechało ponad 114 000 tych pojazdów, podczas gdy w 2023 roku liczba ta wyniosła około 86 500 (plus 30%). Kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że powstająca od września 2024 r. hybrydowa wersja tego modelu cieszy się rosnącym zainteresowaniem klientów.
Zakład we Wrześni osiągnął najwyższy roczny wynik w historii, przekraczając
w minionym roku liczbę 103 000 wyprodukowanych pojazdów. Wzrost dotyczy modelu Crafter, którego nową wersję wdrożono do produkcji w czerwcu 2024 r. Jest on obecnie jednym z najnowocześniejszych samochodów dostawczych w swoim segmencie. W zeszłym roku wyprodukowano łącznie ok. 75 000 tego modelu w różnych wersjach, w tym kempingowej Grand California. Pozostały wolumen przypada na bliźniaczy model MAN TGE.
„Szczególnie cieszy nas fakt, że produkcja aut w naszym zakładzie odbywa się w sposób zrównoważony, z największą troską o środowisko. W zeszłym roku po raz pierwszy udało nam się osiągnąć niezależność energetyczną, dzięki naszej przyzakładowej farmie fotowoltaicznej. Dodatkowo, od 2018 roku zmniejszyliśmy zużycie wody o 45% na każdy wyprodukowany we Wrześni samochód, co jeszcze wyraźniej podkreśla nasze zaangażowanie w ochronę zasobów naturalnych – mówi dr Thomas Kreuzinger-Janik, dyrektor zakładu we Wrześni”
Warto podkreślić, że w zeszłym roku liczba wszystkich samochodów powstałych w ponad 30-letniej historii Volkswagen Poznań przekroczyła 4,5 miliona samochodów.
Volkswagen Poznań produkuje komponenty do wszystkich modeli z rodziny ID
Bardzo dobre wyniki odnotowano też w przypadku Odlewni. Obecnie w zakładach na poznańskiej Wildzie powstają podzespoły do samochodów różnych marek grupy VW, m. in. wszystkich modeli z elektrycznej rodziny ID.
W ubiegłym roku powstało tam ponad 4,3 mln komponentów, co jest wynikiem o ok. 300 000 lepszym niż sprzed dwóch lat. Co miało na to wpływ? Samych tylko głowic cylindrowych wyprodukowano w 2024 r. ponad 2 mln. Do tego dochodzą obudowy przekładni kierowniczych, obudowy przekładni silnika elektrycznego, czy wsporniki przedniej osi zawieszenia. Łącznie w zeszłym roku liczba komponentów powstałych od początku działalności Odlewni przekroczyła 100 milionów.
„Rok 2024 był intensywny i przyniósł wdrożenie do produkcji czterech nowych komponentów do aut z napędem elektrycznym. Ponadto odlewnia wygrała międzynarodowy przetarg na pierwszy produkt dla nowej strategicznej platformy elektrycznej SSP. Podkreśla to dobrą pozycję kosztową Odlewni i jeszcze bardziej przyspiesza transformację w kierunku elektromobilności” – mówi Robert Wielgoss, dyrektor Odlewni VWP.
Konkurencja jest ogromna
Obecna sytuacja w branży jest bezprecedensowa. Jak mówi Stefanie Hegels, presja konkurencyjna zmusza producentów samochodów do podejmowania znaczących wysiłków – Dotyczy to również poznańskiej spółki. Widać bowiem zmniejszające się zapotrzebowanie rynku. Doprowadzi ono do zmniejszenia produkcji w nadchodzących latach, zwłaszcza
w zakładzie w Poznaniu. Kluczowe będzie zatem, aby wszystkie strony, w tym strona społeczna, ściśle ze sobą współpracowały i rozumiały tę sytuację.
„Fundamentem tych zmian będą oczywiście nasi pracownicy. Ich otwartość na nowe umiejętności, przekwalifikowanie i elastyczność będą miały ogromne znaczenie w procesie transformacji naszych zakładów. Jednym z pozytywnych trendów, które już obserwujemy, jest wzrost znaczenia i zatrudnienia w centrach kompetencyjnych. Dobrym tego przykładem jest Dział Rozwoju, w którym w najbliższych latach chcemy zwiększyć liczbę pracowników z obecnych 130 do ponad 200 – podsumowuje Stefanie Hegels”