Program eV City powered by Volvo ogłoszono w maju 2024. Coraz liczniej interesują się nim samorządy w całej Polsce. Dotąd dołączyło do niego 5 samorządów, a kolejne zrobią to niebawem. Pierwsza edycja programu obejmie 35 miast na terenie całej Polski. Powstanie w nich 130 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Program eV City powered by Volvo ogłoszono w połowie maja 2024. Jego ideą jest promocja elektromobilności poprzez rozbudowę infrastruktury stacji szybkiego ładowania oraz poprawa jakości życia mieszkańców, szczególnie w zakresie zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. W ramach projektu, na terenie Polski powstanie 130 dwustanowiskowych stacji szybkiego ładowania o mocy 175kW. Zrealizowane zostaną także lokalne inicjatywy mające na celu ochronę środowiska.
Punktów ładowania jest zbyt mało
Tegoroczny raport „Infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych w polskich miastach” nie pozostawia złudzeń. Jego autorem jest Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności, którego partnerem jest Volvo. Miejska infrastruktura ładowania w Polsce rozwija się zbyt wolno. Szczególnie w najpopularniejszym wśród kierowców samochodów elektrycznych segmencie DC. W 19 z 37 największych miast w Polsce udział ogólnodostępnych, szybkich punktów ładowania DC nie przekracza 20%. 11 z 37 największych miast w Polsce: liczba ogólnodostępnych punktów ładowania DC nie przekracza 10. W sumie, na terenie całego kraju, liczba stacji szybkiego ładowania wynosi ok. 300, z czego 34 zostało zainstalowanych przez dealerów Volvo. Dodatkowym problemem jest także mała gęstość sieci i tzw. „białe plamy” na mapie stacji ładowania samochodów elektrycznych.
– Zbudowanie efektywnej sieci szybkiego ładowania dla wszystkich kierowców to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga dużego zaangażowania na wielu szczeblach. Dlatego stworzyliśmy eV City powered by Volvo, platformę współpracy między biznesem a samorządami – podkreśla Emil Dembiński, Managing Director, Volvo Car Poland.
Za swój wkład w promowanie elektromobilności, Volvo odebrało także 24 września br. nagrodę za markę roku od EV Klub Polska, największego w Polsce i regionie CEE klubu użytkowników samochodów elektrycznych.
Dużo pracy do wykonania
Na Kongresie Nowej Mobilności (24-26 września), największej konferencji branżowej dotyczącej szeroko pojętego rynku zeroemisyjnego transportu w Europie, dyskutowano m.in. o znaczeniu współpracy przedstawicieli biznesu z władzami samorządowymi w zakresie propagowania elektromobilności. Jak podkreślił w jednym z paneli dyskusyjnych Emil Dembiński, Polska jest nadal daleko w tyle za Europą pod względem korzystania z samochodów elektrycznych. W Polsce „elektryki” stanowią zaledwie ok. 3% rynku, podczas gdy w Europie jest to już ok. 10-15%. Główną barierą w rozwoju elektromobilności jest brak infrastruktury, co powoduje, że kierowcy muszą myśleć o tym, gdzie i kiedy mogą naładować swoje auto. Jest to istotna bariera przez korzystaniem z samochodów elektrycznych.
Inwestycja Volvo w elektryfikację polskich miast to własna inicjatywa firmy skierowana do samorządów. Ma na celu wspólnymi siłami zapewnienie kierowcom łatwego i szybkiego dostępu do stacji ładowania. Do programu eV City powered by Volvo dołączyły już Augustów, Ełk, Wrocław, Węgierska Górka oraz Łódź. Rozmowy z kolejnymi lokalnymi włodarzami trwają. Oprócz uruchamiania stacji szybkiego ładowania, w ramach eV City powered by Volvo, działa także fundusz grantowy. To z niego współfinasowane są inicjatywy polepszające jakość życia lokalnej społeczności, w szczególności poprzez poprawę jakości powietrza. Samorządy wykorzystują środki np. na odnowę terenów zielonych. Są to m.in. sadzenie drzew, inwestycje w ładowarki do rowerów i hulajnóg elektrycznych, czy realizowanie inicjatyw edukacyjnych.
O programie eV City powered by Volvo
Program eV City powered by Volvo to krok w kierunku budowania zeroemisyjnego transportu w Polsce. Volvo planuje wybudowanie ok. 130 dwustanowiskowych i ogólnodostępnych stacji szybkiego ładowania o mocy 175 kW. Powstaną one w miejscach najczęściej uczęszczanych przez użytkowników samochodów elektrycznych. Program grantowy w ramach eV City realizowany będzie we współpracy z miastami. Decyzje o wydatkowaniu z niego środków zapadną indywidualnie, odpowiadając na konkretne potrzeby lokalnej społeczności. Granty przeznaczone będą na inicjatywy podnoszące jakość środowiska.