Od 2013 roku European Food Network, sieć partnerska zajmująca się transportem drobnicowym w kontrolowanej temperaturze, z powodzeniem się rozwijała i zbudowała silną pozycję na rynku. Obecnie ma 23 partnerów obsługujących regularne połączenia pomiędzy 34 krajami europejskimi.
Dla wielu osób jedzenie to coś więcej niż tylko zaspokajanie głodu. Chodzi o przyjemność i zdrowie, kulturę, różnorodność, a także zrównoważony rozwój. Przygotowanie regionalnych i międzynarodowych potraw wymaga dostępności wielu produktów, a klienci uważają za oczywiste, że potrzebne składniki i świeże warzywa i owoce są dostarczane przez sprzedawców detalicznych z ich regionu, Europy i świata.
Producenci i sprzedawcy detaliczni są zainteresowani zaspokajaniem bardziej wymagających trendów żywieniowych konsumentów. To wyjaśnia, dlaczego nie myślą już według kategorii krajowych, jak to miało miejsce przez dziesięciolecia, zwłaszcza w branży spożywczej. Oczekują niezawodnych usług logistycznych na skalę międzynarodową, kompleksowej obsługi w poszczególnych krajach oraz jednolitych standardów w fizycznym łańcuchu dostaw i logistyce informacji. Nadrzędnym celem całego procesu jest zapewnienie, że przesyłki żywności w Europie będą transportowane szybko, regularnie i z zachowaniem wysokiej jakości. Tak by dotrzeć do klientów końcowych z zachowaniem maksymalnej świeżości.
Sieć, która nigdy nie śpi
Właśnie takie założenia przyświecają European Food Network, europejskiej sieci dostaw świeżych produktów żywnościowych, która w tym roku obchodzi dziesiątą rocznicę powstania. W 2013 roku dwunastu uznanych dostawców logistyki żywności z całej Europy, w tym Dachser połączyło siły, tworząc European Food Network. Ich celem była fuzja regionalnego know-how i mocnych stron odnoszących sukcesy firm rodzinnych i zintegrowanie ich w ogólnoeuropejską sieć logistyczną.
Sieć umożliwia producentom pierogów w Niemczech zaopatrywanie klientów we Francji, tak samo niezawodnie, jak ich lokalnych dystrybutorów i sprzedawców detalicznych. W ten sam sposób producenci hiszpańskich specjałów dostarczają partnerom w Austrii produkty tej samej jakości, co handlowcom w Polsce. European Food Network zapewnia również znaczny wzrost wydajności. Pod przewodnictwem operacyjnym Dachsera, sieć wykorzystuje linię produktów vivengo do transportu drobnicowego w kontrolowanej temperaturze. Dzięki ustalonym czasom tranzytu dostawcy usług logistycznych odbierają przesyłki eksportowe od swoich klientów, przekazują je innym firmom partnerskim, a jednocześnie dystrybuują swoje przesyłki eksportowe we własnym regionie do firm detalicznych, restauracji, hurtowników i przemysłu przetwórczego. Asortyment produktów jest duży i zróżnicowany. Przewożone produkty obejmują mięso i wędliny, nabiał, wino i alkohole wysokoprocentowe, pieczywo i wyroby cukiernicze, wstępnie przygotowane półprodukty (tzw. convenience) i żywność specjalistyczną oraz artykuły spożywcze.
Europejski hub spożywczy
W ciągu dziesięciu lat European Food Network była stale rozbudowywana i udoskonalana. Obecnie liczy ona 23 firm członkowskich łączących rynki 34 krajów. Jednym z kamieni milowych jest uruchomienie w 2016 roku europejskiego hubu spożywczego w Dachser Erlensee niedaleko Frankfurtu nad Menem. Dzięki centralnej lokalizacji w regionie Ren-Men i obsłudze terminalowej działającej od poniedziałku do soboty, Dachser Erlensee jest ważnym centrum logistycznym dla transeuropejskich przesyłek żywności. Pozwoliło zoptymalizować czas tranzytu, co oznacza, że towary są w drodze średnio o jeden dzień krócej, a to znaczna oszczędność czasu w przypadku świeżych produktów. Co więcej, Dachser Food Logistics odbiera również towary od klientów w soboty w ramach usługi weekendowej. Towary są dostarczane następnego dnia roboczego: kolejny sposób na optymalizację czasu transportu.
Ogromna siła sieci wynika z jednolitych standardów i zastosowania telematyki. Na tej podstawie firma partnerska odbierająca towar może płynnie przejmować przesyłki eksportowe jako zamówienie, niezależnie od tego czy towary te są przeznaczone do Lizbony, Katowic czy Edynburga. Wysokie standardy jakości w European Food Network stanowią silny element jednoczący. Transport żywności w kontrolowanej temperaturze – od niskich po temperaturę pokojową – podlega kompleksowemu zarządzaniu jakością przez wykwalifikowany personel przy użyciu cyfrowych narzędzi w ponad 200 magazynach certyfikowanych do przechowywania żywności w Europie.
Ponad pół miliona rocznie
Dzięki wysokiej gęstości sieci, dysponując 2,31 mln mkw. powierzchni przeznaczonej do przechowywania żywności i około 12 000 pojazdów chłodniczych, każdy z 23 partnerów sieci może zaoferować swoim klientom regularne połączenia o ustalonym czasie tranzytu między 34 krajami europejskimi. Każdego roku, w sposób opłacalny, w ramach sieci dostarczanych jest ponad pół miliona przesyłek żywnościowych do firm detalicznych, restauracji, hurtowni i firm przetwórczych w przemyśle spożywczym.