Polska Spółka Gazownictwa zadeklarowała gotowość do przesyłania biometanu swoją siecią.
Deklaracja padła podczas XII Targów Techniki Expo-Gas w Kielcach. O roli PSG w transformacji energetycznej kraju mówił prezes Robert Więckowski podczas panelu „Energia dla gospodarki” organizowanego w ramach jubileuszowej konferencji „Nowe technologie dla multienergetyki”.
Targi Expo-Gas to nie tylko możliwość zapoznania się z nowinkami technologicznymi w gazownictwie, ale także platforma wymiany wiedzy i doświadczeń. Podczas wydarzenia organizowanego przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa omawiano m.in. kwestie związane z zazielenieniem gazu i wtłaczaniem biometanu do sieci dystrybucyjnej PSG.
– Uważamy, że biogazownie zazielenią naszą gospodarkę. Na pewno nie nastąpi to szybko. Będzie to długotrwały proces, który z pewnością przyspieszy wejście w życie nowelizacji ustawy o OZE wspierającej m.in. rozwój biometanu i klastrów energii. Potencjał tego sektora w Polsce szacuje się na około 4-5 mld m3 rocznie – powiedział Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.
Polska Spółka Gazownictwa: 141 wniosków
Obecnie do PSG wpłynęło 141 wniosków o przyłączenie podmiotów chcących produkować biogaz lub biometan. Łączny wolumen wytwarzanego przez nich biogazu/biometanu wynosi około 460 mln m3 rocznie. Stanowi to niewielki procent potencjału rynku, ale należy mieć na uwadze, że zainteresowanie podmiotów przyłączeniem swoich biogazowni do sieci gazowej systematycznie rośnie.
– Wykorzystanie oczyszczonego biogazu w długoletniej perspektywie w znaczący sposób poprawi bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i umożliwi spełnienie celów unijnych w zakresie dekarbonizacji. Jednak abyśmy mogli przyłączyć wszystkie zainteresowane biogazownie, PSG będzie potrzebowało na inwestycje związane z chłonnością sieci ok. 500 mln zł – dodał prezes PSG.
Źródło: Polska Spółka Gazownictwa