CEVA Logistics, oficjalny partner logistyczny Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Paryż 2024, odpowiada za transport i obsługę całego wydarzenia. Tak skomplikowana impreza wymaga terminowości oraz efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw. Aby to osiągnąć, konieczne jest precyzyjne zaplanowanie i dobrze przygotowane zaplecze magazynowe.
Obsługa logistyczna jednego z największych wydarzeń sportowych na świecie jest, co nie dziwi, niezwykle złożona. Jej przygotowanie zajęło ponad 30 miesięcy. W tym czasie wyodrębniony zespół CEVA musiał dokładnie zaplanować operacje magazynowe, transport, a także realizację projektów specjalnych. Organizacja wiosek olimpijskich dla sportowców, ustawienie sportowych scen i aren, zarządzanie operacjami na miejscu i w trakcie trwania imprezy wymagało elastycznej logistyki, stabilnej infrastruktury i zaangażowania profesjonalistów.
Specjalne magazyny z dużym potencjałem
Tym, czym wyróżnia się obsługa logistyczna CEVA, jest rozbudowana sieć strategicznie zlokalizowanych centrów logistycznych. Za obsługę Igrzysk odpowiadają 4 nowoczesne magazyny. Zadaniem ich zespołów jest zarządzanie procesami magazynowymi i dystrybucją oraz dostawa towarów do różnych miejsc w Paryżu. Z możliwością składowania 85 000 palet, magazyny zajmują powierzchnię równą ponad 14 boiskom piłkarskim. To obrazuje ogromną skalę realizowanych w nich operacji.
Dedykowane obsłudze igrzysk obiekty CEVA działają w oparciu o zaawansowany System Zarządzania Magazynem (WMS). Optymalizuje on i wspiera zarządzanie operacjami magazynowymi. Dzięki jego wykorzystaniu każda z 85 000 palet jest odpowiednio załadowywana na jeden nawet ze 100 samochodów ciężarowych obsługujących olimpijskie centra logistyczne CEVA. Precyzyjne dopasowanie ładunków do odpowiednich pojazdów minimalizuje liczbę błędów operacyjnych i zwiększa wydajność obsługi. System zapewnia dokładną realizację zamówień, co przynosi korzyści klientom, widzom i sportowcom.
Jeszcze przed rozpoczęciem igrzysk, CEVA wdrożyła w swoich magazynach innowacyjne autorskie rozwiązanie WMS SmartView. Opracował je zespół ds. doskonałości operacyjnej CEVA. Umożliwia ono monitorowanie aktywności setek planerów i magazynierów oraz wskaźników wydajności w każdej z lokalizacji. Zapewniają one natychmiastowy wgląd w status wszystkich operacji magazynowych.
Paryż 2024: rzut oka na liczby
Jeszcze przed rozpoczęciem sportowej rywalizacji zespoły CMA CGM i CEVA Logistics przetransportowały ponad 900 tys. sztuk sprzętu sportowego. Były to m.in. tym trampoliny, tyczki, broń palna, łodzie i deski surfingowe, 250 kontenerów z trybunami i mobilnymi siedziskami oraz 1,3 mln sztuk mebli, wyposażenia, sprzętu i materiałów promocyjnych. CEVA odpowiadała za magazynowanie, montaż i transport blisko 650 pojazdów mobilnych i 2745 pojazdów elektrycznych, wykorzystywanych do poruszania się po obiektach olimpijskich. Dostarczyła też podia dla sportowców, przewożąc je od producentów z regionu Ile-de-France.
Zadaniem CEVA Logistics i CMA CGM jest zapewnienie kompleksowych rozwiązań logistycznych, które mają wspierać organizację igrzysk. Obejmują one szeroki zakres usług, w tym frachtowe. Mowa o międzynarodowym przewozie towarów, odprawach celnych, magazynowaniu, logistyce end-to-end w obiektach. Nie inaczej jest w przypadku wiosek olimpijskich i paraolimpijskich, transportów specjalnych oraz integracji systemów informatycznych.