sobota, 16 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościPonad miliard opakowań z tworzyw sztucznych mniej

Ponad miliard opakowań z tworzyw sztucznych mniej

DS Smith to globalny twórca ekologicznych opakowań. We współpracy z największymi producentami produktów pierwszej potrzeby osiągnął kamień milowy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Na ponad rok przed zadeklarowanym terminem grupa zastąpiła ponad miliard sztuk problematycznych tworzyw sztucznych.

Rozwiązania oferowane przez DS Smith przyczyniły się do redukcji i wyeliminowania problematycznych tworzyw sztucznych zarówno z opakowań podstawowych jak i wtórnych. Działania mające na celu minimalizowanie udziału plastiku są częścią przyjętej przez DS Smith strategii zrównoważonego rozwoju: „Na Teraz. I na Przyszłość”. Wspiera ona cel firmy, czyli tworzenie opakowań odpowiednich dla zmieniającego się świata. Strategia obejmuje wszystkie operacje DS Smith w 27 krajach Europy i Ameryki Północnej. Firma skupia się na projektowaniu opakowań zoptymalizowanych pod względem kosztowym i środowiskowym, eliminowaniu zbędnych odpadów oraz wydłużaniu żywotności materiałów. Wśród krajów wyróżniających się pod względem największej liczby zastąpionych sztuk tworzyw sztucznych znalazła się także Polska, która wyeliminowała ponad 154 milionów sztuk plastiku i zastąpiła je alternatywnymi rozwiązaniami na bazie włókien. Na półkach sklepowych zmniejszono liczbę plastikowych przedmiotów codziennego użytku, takich jak opakowania na owoce i warzywa, folie termokurczliwe (często stosowane do owijania butelek napojów gazowanych) czy foliowe torebki.

Plastiku dużo, ale coraz mniej

Zapotrzebowanie na redukcję udziału plastiku w produkcji nadal rośnie. Świadczy o tym choćby fakt, że od 2020 roku, tylko w regionie Europy Wschodniej firma niemal dwukrotnie zwiększyła roczną liczbę zastępowanych elementów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Fundamentalną częścią procesu projektowania w DS Smith są „Zasady projektowania dla obiegu zamkniętego” oraz „Wskaźniki projektowania dla obiegu zamkniętego”. Zostały one stworzone we współpracy z Fundacją Ellen MacArthur. Blisko 800 projektantów DS Smith zostało przeszkolonych w zakresie projektowania opakowań na potrzeby zamykania obiegu. Tym samym zwiększył się poziom ich ekspertyzy w zakresie oceny rozwiązań opakowaniowych pod wieloma względami. Wspomnijmy choćby o zawartości materiałów pochodzących z recyklingu, możliwości recyklingu, emisji CO2 i generowanych odpadów. Uwadze nie umyka również wpływ na łańcuch dostaw, przy jednoczesnej optymalizacji kosztowej. Dziś eksperci firmy współpracują z partnerami biznesowymi, by jak najlepiej wykorzystać tę wiedzę i przełożyć ją na konkretne działania w poszczególnych projektach.

„Wskaźniki Projektowania dla obiegu zamkniętego” są wykorzystywane w wielu sektorach. M.in. podczas projektowania opakowań zbiorczych i transportowych, dedykowanych żywności i napojom, częściom samochodowym oraz opakowań przemysłowych.

Cieszę się, że do tej pory tylko w Polsce udało nam się zastąpić 154 miliony sztuk plastiku. Ale to dopiero początek. Nasz zespół na co dzień poszukuje nowych możliwości zastępowania tworzyw sztucznych mówi Michał Zawistowski, dyrektor zarządzający w DS Smith Polska.

Co złożyło się na wspomniany miliard?

W zestawieniu uwzględniono każde tworzywo sztuczne, zarówno z podstawowego, jak i wtórnego opakowania, którego objętość została zmniejszona lub całkowicie zastąpiona. Kluczowe innowacje DS Smith w zakresie rozwiązań opakowaniowych, które przyczyniły się do wyeliminowania 1 miliarda sztuk elementów z tworzyw sztucznych to:

  • DS Smith LiftUp: opracowany we współpracy z Coca-Colą. Zastępuje plastikowe folie termokurczliwe stosowane do wielopaków butelek kartonowych w pełni nadającym się do recyklingu uchwytem.
  • DS Smith RoundWrap: innowacyjna alternatywa dla tradycyjnych opakowań na butelki na napoje. Zaprojektowana z korzyścią dla środowiska oraz zabezpieczająca przed uszkodzeniami.
  • Opakowania na owoce i warzywa (DS Smith Fruits & vegetables punnets): zastępuje jednorazowe plastikowe opakowania na owoce i warzywa. Jest rozwiązaniem wykonanym z włókien, które pochodzą z recyklingu.
Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź