Firma DS Smith opracowała opakowanie bez plastiku dla kotła oferowanego przez Bosch Home Comfort.
Jest to opakowanie wykonane z jednego tylko materiału: tektury falistej. W całości nadaje się do recyklingu i pozwala zaoszczędzić 100 000 plastikowych części rocznie z korzyścią dla środowiska.
Poprzednie opakowanie wykorzystywało dwa styropianowe elementy, a nowy projekt DS Smith dla Bosch Home Comfort całkowicie wyeliminował plastik.
Pomiar wpływu
Zespół projektantów DS Smith wykorzystał własne narzędzia pomiaru wpływu na środowisko: Circular Design Metrics oraz Value Tool. Dzięki nim zademonstrował korzyści płynące z pełnego cyklu życia opakowania. Proces obejmował wykorzystanie ośmiu wskaźników, uwzględniających różne aspekty projektowanego opakowania. Pod uwagę wzięto m.in. wytyczne zrównoważonego rozwoju i możliwości recyklingu w ustandaryzowany oraz wymierny sposób. Na tej podstawie w pięciu kategoriach można było stwierdzić poprawę, a kolejne dwie kategorie pozostały bez zmian.
– Pomagamy naszym klientom uwolnić się od plastiku, chroniąc produkt w całym cyklu dostaw i jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Bosch Home Comfort – powiedział Stefan Endres, dyrektor ds. kluczowych klientów w DS Smith. – Po szeroko zakrojonych konsultacjach z klientem zdecydowaliśmy, że receptą na sukces jest wykorzystanie naszej wiedzy specjalistycznej w zakresie zrównoważonych opakowań oraz sprawdzonych narzędzi. Właśnie dlatego wybraliśmy nasze wskaźniki Circular Design Metrics oraz Value Tool. Dzięki nim przejrzyście zilustrowaliśmy korzyści, które zapewnia opakowanie z jednego tylko materiału, w dodatku w pełni nadającego się do recyklingu. Nasz projekt pokazuje, że tektura falista może pełnić funkcję ochronną i jednocześnie przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju, a sam proces można zastosować do nawet najbardziej wymagających wyzwań związanych z opakowaniami przemysłowymi.
Z korzyścią dla logistyki
Główną zaletą opakowania bez plastiku dla Bosch Home Comfort jest zastąpienie części styropianowej tekturą falistą. Jej włókna mogą być poddane recyklingowi ponad dwadzieścia razy i oczekuje się, że pozostaną w pętli recyklingu przez długi czas.
Firma DS Smith chce zastępować tworzywa sztuczne innymi, proekologicznymi materiałami. Postawiła sobie za cel wyeliminowanie miliarda sztuk tworzyw sztucznych z łańcucha dostaw i półek sklepowych do 2025 roku.