sobota, 16 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościGrupa Zeppelin w roku finansowym 2023

Grupa Zeppelin w roku finansowym 2023

Grupa Zeppelin pomyślnie zamknęła rok finansowy 2023 pomimo zawirowań rynkowych i geopolitycznych.

Przychody wzrosły do 3,9 mld euro (3,8 mld euro w 2022 r.), zysk operacyjny (EBITDA) wyniósł 482 mln euro (437 mln euro w 2022 r.), a zysk przed opodatkowaniem sięgnął 154 mln euro (135 mln euro w 2022 r.). Grupa Zeppelin zamierza mniej inwestować w 2024 r., ale widzi możliwości rozwoju w dziedzinie transformacji energetycznej, usług wynajmu i alternatywnych układów napędowych.

– Pomimo globalnej niepewności geopolitycznej i gospodarczej, która prowadziła do ograniczania inwestycji i zakupów w prawie wszystkich segmentach naszej działalności, Zeppelin był w stanie zwiększyć przychody w porównaniu z rokiem poprzednim. To m.in. zasługa naszego partnera, firmy Caterpillar, który odnotował dobre wyniki i zebrał znaczną liczbę zamówień do realizacji w najbliższej przyszłości – mówi Peter Gerstmann, prezes zarządu Grupy Zeppelin.

Mniej się buduje

Dział maszyn dla Europy Środkowej osiągnął wysokie przychody, gdyż pomimo malejącej liczby zamówień, zebrał ich dostatecznie dużo, aby zapewnić sobie pracę w najbliższym okresie. Ze względu na niepewność polityczną i utrzymujące się wysokie stopy procentowe, a także zmiany cen w budownictwie, zapotrzebowanie na nowe maszyny budowlane spadło, choć kontynuowane są inwestycje w infrastrukturę energetyczną, cyfryzację oraz utrzymanie i budowę szlaków transportowych. Dział skandynawski również nieznacznie zwiększył przychody, ale odczuł wystudzenie koniunktury w budownictwie.

Po wycofaniu się z działalności w budownictwie i przemyśle wydobywczym w Rosji, dział maszyn dla Eurazji nadal wypełnia zobowiązania wobec nieobjętych sankcjami klientów z sektora rolnego. Pomimo wojny Zeppelin kontynuował działalność na Ukrainie. W Uzbekistanie i Armenii rynek maszyn budowlanych i górniczych rozwijał się pomyślnie.

W 2023 roku Zeppelin przejął sieć wynajmu CP ApS w Danii, co pozwoliło mu umocnić się w Skandynawii.

Wysoki poziom zamówień na remonty i naprawy silników, rosnący udział nowego biznesu jakim są duże pompy ciepła i systemy zasilania awaryjnego oraz międzynarodowy serwis jachtów morskich, dział systemów zasilania zwiększył liczbę zamówień oraz przychody w porównaniu z 2022 rokiem.

Segment przemysłowy rozwijają się stabilnie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rozwiązania do recyklingu dla sektora tworzyw sztucznych i opon, a także analogiczna oferta dotycząca akumulatorów.

Słabe Niemcy, mocny recykling

W połowie 2023 roku Zeppelin musiał zareagować na zmieniające się warunki rynkowe. Wojna Rosji z Ukrainą i wycofanie się firmy z rynku rosyjskiego wymusiły dokonanie restrukturyzacji. Działy maszyn dla Europy Środkowej, Skandynawii i Euroazji weszły w skład działu maszyn dla Niemiec i Austrii oraz międzynarodowego działu maszyn budowlanych.

1 lipca 2024 r. do zarządu Grupy Zeppelin dołączy Matthias Benz. Od 1 października zastąpi Petera Gerstmanna na stanowisku prezesa zarządu.

Grupa Zeppelin spodziewa się trudnego otoczenia gospodarczego w 2024 roku. Jego przyczyną jest napięta sytuacja geopolityczna i wynikająca z niej ostrożność inwestycyjna. Na rozwój rynku w Niemczech istotny wpływ ma wciąż trudna sytuacja w branży budowlanej. Zarząd oczekuje silnego spadku sprzedaży i wynajmu maszyn i sprzętu budowlanego. Możliwości rozwoju stwarzają kompleksowe rozwiązania dotyczące wynajmu, wytwarzania energii i ciepła oraz systemów zasilania rezerwowego. Firma chce umacniać pozycję na obiecujących rynkach recyklingu i przetwarzania akumulatorów. Rośnie również rola systemów wspomagających, sterowania maszynami oraz usług cyfrowych.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź