środa, 27 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościVR Truck Simulator w Grupie Raben

VR Truck Simulator w Grupie Raben

Grupa Raben używa symulatora VR Truck do rekrutacji i szkolenia kierowców.

Grupa Raben chętnie sięga po nowe technologie zarówno w dziedzinie taboru, jak i infrastruktury magazynowej czy systemów informatycznych.  Posiłkuje się przy tym własnym działem badań i rozwoju. Niedawno wdrożyła VR Truck Simulator z opcją LCD, którego używa do rekrutacji i szkolenia kierowców. To pierwszy symulator w Rabenie i jeden z pierwszych w branży. Dzięki konstrukcji i oprogramowaniu dobrze oddaje warunki prowadzenia samochodu ciężarowego, a ponieważ jest mobilny, można z niego korzystać w oddziałach firmy w całej Europie.

Wirtualna rzeczywistość (ang. VR – Virtual Reality) znajduje coraz więcej zastosowań w biznesie. Jej zalety i przydatność dla sektora TSL dostrzegł dział badań i rozwoju Grupy Raben, który zaproponował wykorzystanie symulatora jazdy ciężarówką działowi transportu. Projekt firmy Best Truck Driver został zmodyfikowany i dostosowany do wymagań Rabena przy uwzględnieniu zaleceń działu badań oraz uwag trenerów i kierowców.

Przy okazji

– Symulator VR ciężarówki poznaliśmy przy okazji sprawdzania innego produktu – mówi Przemysław Ciesielski, menedżer projektów z działu badań i rozwoju. – Stwierdziliśmy wtedy, że jego potencjał warto zaprezentować komórce odpowiedzialnej za zarządzanie taborem oraz kierowcami jednej z naszych spółek. Po wewnętrznych testach z udziałem naszych ekspertów podjęliśmy wspólnie decyzję, że może to być świetne narzędzie m.in. do szkolenia i podnoszenia umiejętności naszych kierowców – mówi Macieja Zwada, kierownik ds. rozwoju floty w Raben Transport. – Proces finalnego wdrożenia wymagał od nas wieloetapowych przygotowań. Istotne było dostosowanie i skalibrowanie samego symulatora, związane z dobraniem optymalnych warunków drogowych oraz uwzględnieniem praw fizyki, wynikających z zachowania się 40-tonowego zestawu ciężarowego na drodze. Musieliśmy wziąć pod uwagę czynniki atmosferyczne, różne typy ukształtowania terenu, rodzaje dróg oraz możliwość manewrowania zestawem na terminalach czy parkingach, tak aby oddawały one jak najbardziej rzeczywiste środowisko pracy naszych kierowców.

VR Truck

Tak powstał VR Truck Simulator „skrojony na miarę” Grupy Raben, który wyposażony jest w oryginalną kierownicę i fotel, co więcej odtwarza warunki w kabinie ciężarówki, która na co dzień jeździ we flocie operatora oraz umożliwia manewrowanie po Centrum Dystrybucyjnym Rabena. Użytkownik ma do dyspozycji dwa sposoby oglądania świata: za pomocą gogli VR lub trzech wbudowanych ekranów LCD. Symulator zawiera scenariusze o różnym stopniu trudności i jest niezwykle wszechstronny: uwzględnia różne typy pojazdów i dróg (górskie, autostrady, drogi krajowe, tereny zabudowane), rozmaite warunki pogodowe (wiatr, śnieg, deszcz, mgła, dzień, noc) oraz ruch innych pojazdów wpływający na pracę kierowcy lub wymuszający odpowiednie reakcje. Panel administracyjny trenera rejestruje wszystkie parametry z odbytych szkoleń.

VR Truck

Dzięki temu Truck Simulator może być używany na kilka sposobów, np. do weryfikacji umiejętności kandydatów starających się o pracę w Rabenie, wprowadzania nowych kierowców do organizacji (tzw. onboarding), podnoszenie umiejętności manewrowania różnymi typami pojazdów (ciągnik i naczepa, zestawy z nadwoziami wymiennymi BDF itp.), a nawet promowanie zawodu kierowcy i zachęcenie do niego, szczególnie młodego pokolenia.

– Symulator jazdy przynosi wiele korzyści: można w bezpiecznych warunkach przeprowadzać ćwiczenia, uczyć reagowania na sytuacje kryzysowe, doskonalić nawyki potrzebne do jazdy ekologicznej czy defensywnej oraz pomóc odpowiednio wdrożyć nowych pracowników bez doświadczenia – tłumaczy Robert Jabłoński, starszy specjalista ds. transportu i wykwalifikowany kierowca z Raben Transport.

Będzie więcej?

Dodatkową zaletą symulatora jest jego mobilność. Zabudowa kontenerowa sprawia, że może on być przewożony między lokalizacjami i używany wszędzie tam, gdzie jest aktualnie potrzebny. W 2023 roku odbyła się faza pilotażowa projektu i obecnie prototyp jest już gotowy do regularnej pracy. Jego wdrożenie zbiegło się w czasie z utworzeniem zespołu treningowego w spółce Raben Transport, a nowe urządzenie będzie dla niego ogromnym wsparciem. W najbliższym czasie będzie używany głównie w Polsce i Czechach, a jeśli się sprawdzi, kolejne symulatory zostaną wdrożone w innych oddziałach Raben w Europie.

VR Truck

– VR Truck Simulator jest dla nas idealnym narzędziem z wielu powodów. Nie tylko usprawnia pracę i odpowiada na praktyczne potrzeby w obszarze rekrutacji i szkoleń, ale robi to w sposób, który jest bliski idei działania Grupy Raben: innowacyjny, ekologiczny, ekonomiczny i bezpieczny – podsumowuje Magdalena Szaroleta, dyrektor sprzedaży Raben Transport.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź